wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Perły Podkarpacia, czyli niezwykłe miejsca w Bieszczadach, które trzeba zobaczyć!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Podkarpacie większości osób kojarzy się z Bieszczadami – dzikimi górami, słynącymi z ciszy, spokoju i przepięknych zakątków. Region ten ma bowiem całkiem sporo do zaoferowania, lecz pobyt w nim nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do samego podziwiania uroków bieszczadzkich krajobrazów. Bieszczady kryją w sobie wiele turystycznych ciekawostek oraz atrakcji, których próżno szukać w innych częściach Polski. Urlop spędzony w tym miejscu to fantastyczna propozycja dla turystów poszukujących dobrej odskoczni od codzienności.

Oko w oko z bieszczadzkimi żubrami. Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem

Muczne to niewielka, bieszczadzka osada, w której gości jednak całkiem sporo turystów. Wszystko to za sprawą jej największej atrakcji – Zagrody Pokazowej Żubrów. Jest to miejsce, w którym można spotkać się oko w oko z największym ssakiem w Europie oraz podziwiać jego życie. Wizyta w tym miejscu wzbudzi zachwyt zarówno w dorosłych, jak i dzieciach, pozwalając im spędzić wolny czas w pięknym otoczeniu podkarpackiej przyrody. Zagrodę w Mucznem warto odwiedzić tym bardziej, że wstęp do niej jest bezpłatny.

Perły Podkarpacia, czyli niezwykłe miejsca w Bieszczadach, które trzeba zobaczyć!
Autor: Marcin Jucha

Jako ciekawostkę warto podać, że do II wojny światowej żubry były jednymi ze stałych mieszkańców Bieszczadów. Niestety, działania wojenne intensywnie prowadzone na tych terenach, a także braki żywnościowe oraz polowania na żubry organizowane już w czasach PRL sprawiły, że te potężne ssaki wyginęły. Dziś jedyną sposobnością na ich spotkanie na żywo jest więc wizyta w takim miejscu jak Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem.

Jednym z najbardziej znanych żubrów z Bieszczadów był Pulpit – byk, który postanowił poszukać szczęścia poza Bieszczadami. Udał się na samotną „wycieczkę” dwa razy – podczas pierwszej przebył 60 km, a w czasie drugiej pokonał dystans aż 400 km i dotarł aż pod Tarnów, gdzie został jednak schwytany i odwieziony z powrotem do domu.

Bieszczadzka Kolejka Leśna i drezyny rowerowe

W Majdanie z kolei mieści się główna stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – jednej z największych atrakcji turystycznych współczesnych Bieszczadów. Turyści mogą odwiedzić izbę muzealną, a po zapoznaniu się z fascynującą historią bieszczadzkiej kolei wąskotorowej, udać się na przejażdżkę ciuchcią. Do wyboru są dwie trasy – z Majdanu do Balicy i z Majdanu do Przysłupia.

linia kolejowa Cisna - Majdan
Autor: Bogdan Wankowicz

Przejazd kolejką trwa kilka godzin i biegnie przez przepiękne bieszczadzkie doliny, lasy i stare wiadukty. To wspaniała podróż w czasie, która pozwala zobaczyć, jak niegdyś transportowano drewno oraz jak podróżowali dawni mieszkańcy Bieszczad – kolejka wąskotorowa była bowiem wykorzystywana także do przewozu ludzi.

W sercu Bieszczadów na turystów czekają także drezyny rowerowe. To oryginalny środek transportu, którym można przemieszczać się po malowniczych szlakach, w otoczeniu dzikiej przyrody. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe są napędzane siłą mięśni, przez co stanowią w pełni ekologiczny i przyjazny naturze środek lokomocji. Przejazd nimi to wspaniała przygoda, która pozwala poczuć ducha tego miejsca oraz okryć wiele fascynujących miejsc po drodze.

Bieszczadzki trójstyk granic, czyli miejsce, w którym spotykają się trzy kraje

Jednym z najbardziej ciekawych i charakterystycznych punktów na mapie Podkarpacia jest znajdujący się w Bieszczadach trójstyk granic. To właśnie w tym miejscu łączą się granice trzech krajów – Polski, Ukrainy i Słowacji. Trójstyk znajduje się na szczycie Krzemieńca i nie sposób go przegapić – wyznacza go bowiem betonowy obelisk.

Wyprawa na Krzemieniec to świetna propozycja dla miłośników górskich wycieczek. Zanim szlak zawiedzie nas do trójstyku granic, zdobędziemy Małą i Wielką Rawkę. Warto je odwiedzić, gdyż ze szczytu tej większej roztacza się przepiękny widok na słynne bieszczadzkie połoniny – Caryńską i Wetlińską. Ze szczytu Wielkiej Rawki można także wypatrzeć Tarnicę – najwyższe wzniesienie w polskich Bieszczadach.

Ze względu na spory dystans do pokonania (ok. 14 km) i długi czas przejścia (ok. 5 h), wyprawę warto zaplanować w czasie dłuższego pobytu na Podkarpaciu. To żaden problem, gdyż region ten obfituje nie tylko w atrakcje turystyczne, lecz także liczne obiekty noclegowe – w wyszukaniu noclegu na miarę potrzeb i budżetu każdego turysty pomoże natomiast strona www.nocowanie.pl, należąca do największego polskiego portalu turystycznego.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły