Podkarpacie większości osób kojarzy się z Bieszczadami – dzikimi górami, słynącymi z ciszy, spokoju i przepięknych zakątków. Region ten ma bowiem całkiem sporo do zaoferowania, lecz pobyt w nim nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do samego podziwiania uroków bieszczadzkich krajobrazów. Bieszczady kryją w sobie wiele turystycznych ciekawostek oraz atrakcji, których próżno szukać w innych częściach Polski. Urlop spędzony w tym miejscu to fantastyczna propozycja dla turystów poszukujących dobrej odskoczni od codzienności.
Oko w oko z bieszczadzkimi żubrami. Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem
Muczne to niewielka, bieszczadzka osada, w której gości jednak całkiem sporo turystów. Wszystko to za sprawą jej największej atrakcji – Zagrody Pokazowej Żubrów. Jest to miejsce, w którym można spotkać się oko w oko z największym ssakiem w Europie oraz podziwiać jego życie. Wizyta w tym miejscu wzbudzi zachwyt zarówno w dorosłych, jak i dzieciach, pozwalając im spędzić wolny czas w pięknym otoczeniu podkarpackiej przyrody. Zagrodę w Mucznem warto odwiedzić tym bardziej, że wstęp do niej jest bezpłatny.
Jako ciekawostkę warto podać, że do II wojny światowej żubry były jednymi ze stałych mieszkańców Bieszczadów. Niestety, działania wojenne intensywnie prowadzone na tych terenach, a także braki żywnościowe oraz polowania na żubry organizowane już w czasach PRL sprawiły, że te potężne ssaki wyginęły. Dziś jedyną sposobnością na ich spotkanie na żywo jest więc wizyta w takim miejscu jak Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem.
Jednym z najbardziej znanych żubrów z Bieszczadów był Pulpit – byk, który postanowił poszukać szczęścia poza Bieszczadami. Udał się na samotną „wycieczkę” dwa razy – podczas pierwszej przebył 60 km, a w czasie drugiej pokonał dystans aż 400 km i dotarł aż pod Tarnów, gdzie został jednak schwytany i odwieziony z powrotem do domu.
Bieszczadzka Kolejka Leśna i drezyny rowerowe
W Majdanie z kolei mieści się główna stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – jednej z największych atrakcji turystycznych współczesnych Bieszczadów. Turyści mogą odwiedzić izbę muzealną, a po zapoznaniu się z fascynującą historią bieszczadzkiej kolei wąskotorowej, udać się na przejażdżkę ciuchcią. Do wyboru są dwie trasy – z Majdanu do Balicy i z Majdanu do Przysłupia.
Przejazd kolejką trwa kilka godzin i biegnie przez przepiękne bieszczadzkie doliny, lasy i stare wiadukty. To wspaniała podróż w czasie, która pozwala zobaczyć, jak niegdyś transportowano drewno oraz jak podróżowali dawni mieszkańcy Bieszczad – kolejka wąskotorowa była bowiem wykorzystywana także do przewozu ludzi.
W sercu Bieszczadów na turystów czekają także drezyny rowerowe. To oryginalny środek transportu, którym można przemieszczać się po malowniczych szlakach, w otoczeniu dzikiej przyrody. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe są napędzane siłą mięśni, przez co stanowią w pełni ekologiczny i przyjazny naturze środek lokomocji. Przejazd nimi to wspaniała przygoda, która pozwala poczuć ducha tego miejsca oraz okryć wiele fascynujących miejsc po drodze.
Bieszczadzki trójstyk granic, czyli miejsce, w którym spotykają się trzy kraje
Jednym z najbardziej ciekawych i charakterystycznych punktów na mapie Podkarpacia jest znajdujący się w Bieszczadach trójstyk granic. To właśnie w tym miejscu łączą się granice trzech krajów – Polski, Ukrainy i Słowacji. Trójstyk znajduje się na szczycie Krzemieńca i nie sposób go przegapić – wyznacza go bowiem betonowy obelisk.
Wyprawa na Krzemieniec to świetna propozycja dla miłośników górskich wycieczek. Zanim szlak zawiedzie nas do trójstyku granic, zdobędziemy Małą i Wielką Rawkę. Warto je odwiedzić, gdyż ze szczytu tej większej roztacza się przepiękny widok na słynne bieszczadzkie połoniny – Caryńską i Wetlińską. Ze szczytu Wielkiej Rawki można także wypatrzeć Tarnicę – najwyższe wzniesienie w polskich Bieszczadach.
Ze względu na spory dystans do pokonania (ok. 14 km) i długi czas przejścia (ok. 5 h), wyprawę warto zaplanować w czasie dłuższego pobytu na Podkarpaciu. To żaden problem, gdyż region ten obfituje nie tylko w atrakcje turystyczne, lecz także liczne obiekty noclegowe – w wyszukaniu noclegu na miarę potrzeb i budżetu każdego turysty pomoże natomiast strona www.nocowanie.pl, należąca do największego polskiego portalu turystycznego.