W auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyła się konferencja regionalistyczno-patriotyczna związana z tegorocznym stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w niej nauczyciele, przedszkolaki i uczniowie 17 jasielskich przedszkoli i szkół.
Oficjalnego powitania i rozpoczęcia spotkania dokonali przedstawiciele jego organizatorów – Ewa Kosiek – zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. I. Łukasiewicza w Jaśle oraz Wiesław Hap – prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, który przedstawił ideę konferencji.
Następnie głos zabrał Henryk Rak, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła. Przekazał zebranym pozdrowienia od burmistrza Miasta Jasła oraz pogratulował organizatorom pomysłu zorganizowania takiej konferencji skierowanej do wszystkich placówek oświatowo-wychowawczych w naszym mieście. Docenił również dotychczasowy wkład społecznej pracy Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego na rzecz miasta i jego mieszkańców, w tym tych najmłodszych. Podkreślił fakt, że Zarząd SMJiRJ ma bardzo bogaty i ambitny plan działań w roku obchodów stulecia polskiej niepodległości. Urząd Miasta Jasła reprezentowała również Bożena Molska – kierownik Wydziału Kultury.
Na początku konferencji zaprezentowano dwa przykłady dobrej praktyki pracy regionalistycznej i patriotycznej w oparciu o pracę Kół Małego Regionalisty przy Przedszkolu Miejskim nr 9 i Szkole Podstawowej nr 12 w Jaśle. Najpierw zebrani obejrzeli taniec „Krakowiak” w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 9 z grupy „Słoneczka” pod opieką Magdaleny Barzyk-Kras. Po nich wystąpili uczniowie klasy I c pod opieką Ilony Dranki i uczniowie z klasy 5 b pod opieką Katarzyny Barzyk. Zaprezentowali oni program „Ojczyzna w poezji”.
W kolejnej części spotkania prelekcję z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej pod tytułem „Jaślanie w walce o niepodległą Polskę” wygłosił historyk – regionalista, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – Wiesław Hap.
Ze względu na fakt, że konferencja była również ukierunkowana na ożywienie działalności Kół Małego Regionalisty oraz Młodzieżowych Kół Miłośników Jasła i Regionu w jasielskich przedszkolach i szkołach, omówiono istotę i ideę pracy tych Kół. Uczyniła to w swoim wystąpieniu Katarzyna Barzyk, członkini Zarządu SMJiRJ. Zwróciła też uwagę na szczególny aspekt pracy tych kół w związku z obchodami stulecia niepodległości naszej Ojczyzny.
Konferencja była również miejscem oficjalnego ogłoszenia konkursu plastycznego pod tytułem „Jaślanie w drodze do Niepodległości” pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła, organizowanego z okazji Roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jego cele i zasady przedstawił prezes Wiesław Hap.
Do kolejnej propozycji – zaproszenia do udziału w miejskiej grze turystycznej „Chodzą ulicami ludzie – wędrówka druga” zachęciła i informacje na ten temat przybliżyła Ilona Dranka, członkini Zarządu SMjiRJ.
Następnie prezes Wiesław Hap przedstawił propozycje i plany kilku innych projektów SMJiRJ w roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do udziału w nich zaprosił wszystkie placówki oświaty i wychowania w naszym mieście.
Na zakończenie konferencji zaprezentowano jeszcze jeden przykład dobrej praktyki regionalistycznej i patriotycznej w oparciu o pracę Młodzieżowego Koła Miłośników Jasła i Regionu przy Gimnazjum nr 2 w Jaśle. Był nim film dokumentalny pod tytułem „Historyczny spacer po Jaśle” autorstwa uczniów klasy 3 c: Adriany Soczek, Natalii Więcek i Dawida Skocza pod opieką Wiesława Hapa.
Po zamknięciu konferencji przez zastępcę dyrektora SP nr 12 w Jaśle i prezesa SMJiRJ, przedstawiciele jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odebrali nieodpłatne wydawnictwa regionalne SMJiRJ oraz materiały związane z konkursami i projektami Stowarzyszenia.
/ps/