wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Partnerstwo jasielskich szkół na rzecz rozwoju robotyki

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle i Zespół Szkół nr 4 w Jaśle łączą siły, by stworzyć innowacyjną przestrzeń dla rozwoju robotyki i programowania. Pionierska umowa, którą podpisali dyrektorzy Grażyna Idzik oraz Robert Niemiec, ma ambitny cel: takie przygotowanie jasielskich uczniów, aby w przyszłości stali się liderami w najnowocześniejszych sektorach branży IT.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, która niedawno otrzymała tytuł Szkoły Roku Województwa Podkarpackiego, może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych pracowni robotyki. Jako jedyna szkoła podstawowa w Polsce posiada autonomicznego, humanoidalnego robota Nao oraz szereg innych rozwiązań, które pozwalają prowadzić w pełni profesjonalne zajęcia dla uczniów w każdym wieku. Swoje doświadczenie od teraz łączyć będzie z wiedzą ekspertów Zespołu Szkół nr 4, aby wspólnie stworzyć – pierwszy w regionie – szkolny hub informatyczny.

Dzięki partnerstwu szkół uczniowie będą uczyć się programowania robotów Photon, Lego, mBot w językach Scratch i Python, a także programowania robota humanoidalnego NAO. Poznają tajniki tworzenia animacji ruchu, tworzenia dialogów w trzech językach (polski, angielski, niemiecki), a także komunikacji z robotem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) za pomocą najnowocześniejszego oprogramowania Choregraphe firmy SoftBank. Przewidziano także zajęcia, obejmujące naukę druku 3D, wspólną naukę algorytmiki, budowania robotów z wykorzystaniem drukarki 3D i ich programowania w oparciu o mikrokomputery (Arduino, Raspberry Pi).

– Wraz z panem dyrektorem Robertem Niemcem zdecydowaliśmy się podjąć współpracę, ponieważ dostrzegamy, jak wielką rolę programowanie i robotyka odgrywają we współczesnym świecie – mówi Grażyna Idzik, dyrektor SP1. Sektor IT to fundament każdej dziedziny życia, a jego pracownicy – jak wynika ze statystyk – osiągają średnie zarobki na poziomie  20 000 PLN miesięcznie. Chcemy tak przygotować naszych uczniów, aby mieli na nie szansę. Aby po ukończeniu nauki w SP1 mogli dalej kształcić się w profesjonalnych oddziałach ZS4 – a finalnie dostali się na wymarzone studia i zdobyli pracę w branży przyszłości.

W ramach współpracy przewidziano także organizację konkursów z robotyki i programowania w językach Scratch, Python dla szkół podstawowych i średnich powiatu jasielskiego, jak również szereg dodatkowych projektów.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły