wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ogłoszenia o pracę bez widełek wynagrodzenia – jak szukać pracy, nie tracąc czasu?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Przeglądając oferty pracy, można znaleźć takie, w których potencjalny pracodawca podaje proponowane wynagrodzenie, lecz dostępne są również takie bez wynagrodzenia. Te drugie, zdecydowanie mniej „lubiane” przez pracowników, stanowią, niestety, większość. Tymczasem wynagrodzenie to jeden z ważniejszych aspektów – jeśli nie najważniejszy… – na które zwracamy uwagę, poszukując zatrudnienia. Jak szukać pracy, nie marnując swojego (i pracodawcy!) cennego czasu?

Widełki z wynagrodzeniem w ogłoszeniu o pracę – rozwiązania prawne

Osoby poszukujące pracy często zastanawiają się, dlaczego niektóre oferty zawierają widełki z wynagrodzeniem, a inne nie. Otóż prawo nie obliguje pracodawców do tego, aby podawali proponowane uposażenie, bez względu na to, jakiego rodzaju stanowiska dotyczy oferta. Oznacza to, że podanie widełek jest wyłącznie wyrazem dobrej woli pracodawcy. Co prawda od pewnego czasu mówi się o tym, aby wprowadzić do Kodeksu Pracy stosowne zapisy, zgodnie z którymi pracownik musiałby zostać poinformowany o proponowanym wynagrodzeniu, lecz obecnie żadne prace legislacyjne nie są w tym zakresie prowadzone. Pracownik powinien otrzymać informację dotyczącą pensji brutto, ale nie sprecyzowano, na jakim dokładnie etapie rekrutacji. W praktyce może to nastąpić dopiero przy podpisywaniu umowy, choć najczęściej ma miejsce w trakcie rozmowy z osobą prowadzącą rekrutację.

Jak szukać pracy, nie tracąc czasu?

Przedmiotem naszych poszukiwań jest praca – Jasło to miasto, w którym dostępne są oferty z widełkami płacowymi oraz bez nich, w zależności od konkretnego pracodawcy. Przeglądając ogłoszenia, warto włączyć filtr, za pomocą którego odrzucimy wszelkie ogłoszenia, w jakich nie podano proponowanego wynagrodzenia brutto. Niestety, mając na uwadze, iż nie wszyscy pracodawcy zamieszczają tego rodzaju informację, może okazać się, że ofert pozostanie niewiele. Czasami jednak i z nich można wybrać coś ciekawego, składając następnie aplikację. Jeśli zainteresuje nas oferta bez widełek z wynagrodzeniem, warto skontaktować się z osobą prowadzącą rekrutację i poprosić właśnie o tego rodzaju dane. Możemy również zadać stosowne pytanie w czasie pierwszej rozmowy telefonicznej, zanim jeszcze udamy się na rozmowę do siedziby firmy. Co prawda rekruter nie ma obowiązku udzielić nam takiej informacji przez telefon, ale powinien to zrobić z szacunku do kandydata.

Szerokie widełki płacowe – jak je interpretować?

Na portalach ogłoszeniowych pojawiają się także oferty, które zawierają widełki z wynagrodzeniem, jednak są one bardzo szerokie. Często pomiędzy górną a dolną granicą jest kilka tysięcy złotych różnicy, co rodzi wiele pytań w głowie potencjalnego kandydata. Pojawia się pytanie dotyczące nie tylko tego, czy jest praca w Jaśle, lecz również tego, na jakie wynagrodzenie można liczyć? Jak interpretować szerokie widełki płacowe? Najczęściej najniższe proponowane wynagrodzenie otrzymują osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Czasami nie spełniają one wszystkich wymogów, dlatego też zarobią mniej. Tymczasem na pensję w górnej granicy mogą liczyć osoby z dużym doświadczeniem, specjaliści i specjalistki w danej dziedzinie. Pracodawca może też uzależniać wysokość wynagrodzenia od rodzaju umowy, na podstawie której zostanie podjęta współpraca. Niższa pensja dotyczy osób, które będą zatrudnione na umowę o pracę. Wyższa natomiast dotyczy tych, które podpisują kontrakt B2B. Pracodawca powinien jednak umieścić tego rodzaju informację w ogłoszeniu.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły