wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaAktualnościOdsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

Odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

Dobry pomnik to kamerton uczuć, którego się widzi i czuje. Pomnik raz widziany zapamięta się przez całe życie. Dziś mój pomnik stoi już w Jaśle i spełnia swoje zadanie.

Wczoraj, 27 września, odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Pomnik powstał z inicjatywy Zarządu Powiatu Jasielskiego i znajduje się na skwerze przy budynku Zespołu Szkół nr 4, od strony placu Żwirki i Wigury.  

Uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w Kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle. Po Mszy uczestnicy przemaszerowali na plac Żwirki i Wigury, gdzie po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz odczytaniu Apelu Pamięci nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Uroczystości towarzyszyły także występy młodych recytatorów.

W trakcie uroczystości głos zabrały osoby odpowiedzialne za budowę pomnika oraz rodziny ofiar systemu komunistycznego. Jako pierwszy wypowiedział się Starosta Jasielski Adam Pawluś zwracając uwagę na szczególną datę odsłonięcia pomnika – dzisiaj mija osiemdziesiąt lat od dnia 27 września 1939 r., kiedy powstała Służba Zwycięstwu Polski, która stanowiła początek Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 2019 obchodziliśmy 80. rocznicę Państwa Podziemnego oraz święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

Starosta Jasielski Adam Pawluś

Starosta Jasielski Adam Pawluś wyraził wdzięczność dla emigracyjnego artysty Andrzeja Pityńskiego, który bezpłatnie przygotował projekt rzeźby. Rzeźbiarz jest synem pary partyzantów antykomunistycznychAleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”. Był siostrzeńcem Michała Krupy ps. „Pułkownik”. Pod koniec lat 50-tych wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał aktywnych Żołnierzy Wyklętych, w tym Michała Krupę. Podkreślił, że powstanie pomnika w Jaśle, to ogromny zaszczyt nie tylko dla miasta ale również dla powiatu jasielskiego i całego regionu jasielskiego. Przy okazji odczytano list rzeźbiarza skierowany do rodaków:

Szanowni Państwo, w tym historycznym i radosnym dniu odsłonięcia i poświęcenia pomnika ku czci Żołnierzy Wyklętych, a raczej Rycerzy Niezłomnych moje myśli i serce jest z Wami. Ogarnia mnie wielka radość, że pomnik już stoi, że już głosi prawdę o bohaterach tej ziemi, Waszej ziemi. Ten symbol prawdy w formie kompozycji w brązie jest świadectwem wielkiej gehenny narodu Polskiego po II Wojnie Światowej. Bezkompromisowej walki z terrorem stalinowskim, którego ofiary próbowano ukryć przez ponad siedemdziesiąt lat. (…)

Pomnik w Jaśle jest symbolem bezkompromisowej walki bohaterów z oddziałów partyzanckich z Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Batalionów Chłopskich, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Walki z Rosją sowiecką, komunistyczną, stalinowską zarazą, Armią Czerwoną, NKWD, PZPR, PPR, żydo-komuną z UB, KGB, MO i ORMO. Jest to rzeźba symboliczna. Przedstawia godło Polski białego orła z rozpostartymi skrzydłami, w złotej zamkniętej królewskiej koronie z krzyżem. Koronie króla Bolesława Chrobrego z ryngrafem Matki Boskiej Królowej Polski na piersi oraz ze złotymi szponami, nogami i złotym dziobem. Polski orzeł walczy z trzema hydrami, wrogami narodu polskiego. Hydry są pokryte napisami Armia Czerwona, NKWD, UB, PZPR, PPR, KGB, MO, ORMO.

Dobry pomnik to kamerton uczuć, którego się widzi i czuje. Pomnik raz widziany zapamięta się przez całe życie. Dziś mój pomnik stoi już w Jaśle i spełnia swoje zadanie. Oby przypominał Wam kim jesteście i dokąd idziecie. Czas na odkłamanie historii Polski, czas na patrzenie w przyszłość z innej perspektywy historycznej z której możemy być dumni my, nasze dzieci i wnuki. Niech Was Bóg błogosławi. Niech żyje Polska bez komuny i jej sługusów. Chwała Bohaterom!

Na hydrach wygrawerowano symbole zbrodniczych organizacji – SB, UB, NKWD, MO, ZOMO, KGB, PZPR.

Senator RP Alicja Zając stwierdziła, że inicjatywa budowy pomnika wyszła tak naprawdę od Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, który według niej jest żywym wzorem patriotyzmu.

Szanowni Państwo, uczestnicy dzisiejszej uroczystości. Wielkim zaszczytem dla mnie było dostać propozycję współudziału w Komitecie Honorowym Budowy Pomnika. Nie tylko honory, ale czyny się liczą. Bardzo serdecznie chcę podziękować Panu Staroście Adamowi Pawlusiowi za to, że dla nas jest żywym wzorem walki o moją Polskę. Adam, każda twoja inicjatywa patriotyczna będzie przeze mnie jak i przez nas wielu przyjmowana z entuzjazmem i we wszystkie te inicjatywy będziemy się włączać.

Senator RP Alicja Zając

Taka była właśnie inicjatywa Adama wybudowania tego pomnika. On ze skromności powiedział, że to była inicjatywa Zarządu Powiatu. Tak – Zarządu Powiatu w Jaśle w tej kadencji, w której on jest przewodniczącym. Nie tylko takie inicjatywy są dziełem Adama, ale również stawianie Powiatu Jasielskiego i pamięci historycznej na ważne miejsce.

Całe przemówienie Senator RP Alicji Zając

Podczas uroczystości bardzo emocjonalnie wypowiadały się rodziny ofiar, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Dla nich jasielski pomnik Żołnierzy Wyklętych jest szczególnym symbolem, przywracającym honor pomordowanym i oddającym prawdę historyczną. Szczególnie poruszające było przemówienie córki Eugeniusza Niziołka, żołnierza AK i działacza WiN, który był represjonowany i osadzony w Urzędzie Bezpieczeństwa, a następnie spędził 9 lat w więzieniu we Wronkach.

Córka Eugeniusza Niziołka – żołnierza AK i działacza WiN

Głos zabrała także córka Żołnierza Wyklętego – Grażyna Żabińska Olszak.

Grażyna Żabińska Olszak

Jestem córką Stanisława Żabińskiego i chciałabym w imieniu swojego ojca bardzo podziękować. Zmarł dwa lata temu nie doczekawszy tego… Byłby z pewnością bardzo szczęśliwy i wzruszony, gdyby zobaczył, że taki pomnik jest, że tych Żołnierzy Wyklętych uhonorowano, że przywrócono im godność i pamięć. (…) Byłby szczęśliwy gdyby widział tutaj tą wspaniałą, piękną uroczystość.

Przemówienie Grażyny Żabińskiej Olszak

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki, Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba, senator RP Alicja Zając, poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Grupa LOTOS S.A.

Obelisk został sfinansowany ze środków przekazanych przez indywidualnych darczyńców oraz Fundacje LOTOS, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku oraz Stowarzyszenie Oświatowo-Edukacyjne Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
hejterka
29 września, 2019 20:58

Niech redakcja usunie zdjęcia komunisty co startuje z listy pis to będzie ładny fotoartykuł

Igma
29 września, 2019 21:06
Odpowiedź na  hejterka

A myśli Pani, że to jedyny komunista? Może najbardziej medialny, ale nie jedyny.

obywatel
28 września, 2019 20:34

Takie pomniki akceptuje. Obok tego nikt nie przejdzie obojętnie. Jest dosadny i wprost krzyczy o tym, co przez tyle lat było pomijane. Brawa dla Jasła!

Wandzia
29 września, 2019 22:51

wpadł na pomysł, znalazł sponsorów i pomnik jest
nikomu tym przecież krzywdy nie zrobił, za pieniądze podatników to nie powstało
a przy okazji pewnie miło się zrobiło rodzinom tych żołnierzy wyklętych, że ktoś o nich pamięta

ciekawy
14 grudnia, 2019 18:42

Osuńcie zdjęcia prokuratora stanu wojennego!!!

Najnowsze artykuły