wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Jasło. Poświecono odnowiony Kopiec Warzycki

Kopiec jest upamiętnieniem tych wydarzeń, które działy się 104 lata temu i wcześniej. (…) Dbałość o to miejsce jest widocznym znakiem, że Polska jest w naszych sercach.

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W Warzycach odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. W trakcie uroczystości dokonano poświęcenia odnowionego kopca upamiętniającego ofiary wojen. Pamięć bohaterów uczczono modlitwą, apelem pamięci oraz złożeniem kwiatów. 

– Kopiec jest upamiętnieniem tych wydarzeń, które działy się 104 lata temu i wcześniej. (…) Dbałość o to miejsce jest widocznym znakiem, że Polska jest w naszych sercach. (…) Ostatni remont był 14 lat temu. W tym roku pozyskaliśmy znaczne fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (…), za co bardzo serdecznie dziękuję Panu Ministrowi na ręce Pana Grzegorza Nieradki. Bez tych pieniędzy byłoby ciężko doprowadzić to miejsce do naprawdę imponującego stanu. (…) – podkreślił w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Jasło.

Odnowiony Kopiec Warzycki w Gminie Jasło

Historię usypania Kopca Warzyckiego przedstawił w swoim wystąpieniu Pan Stanisław Urban – wieloletni mieszkaniec Warzyc i autor książki o historii tej miejscowości.

– Kopiec został usypany w 1936 roku. Inicjatywa jego powstania zrodziła się w myśli ówczesnego mieszkańca Warzyc Wincentego Pawlika. (…) Prace prowadzono głównie przy udziale straży pożarnej, rodzin poległych, ale także mieszkańców. Zorganizowano zbiórkę darowizn nie tylko wśród mieszkańców Warzyc, ale także wśród Polaków przebywających w USA. (…) I wojna światowa to 38 ofiar – młodych mieszkańców z Warzyc, II wojna światowa to 3 ofiary z tej miejscowości dodatkowo tutaj wymienione. O ile Ci trzej ginęli za wolność odrodzonej rzeczypospolitej, to tych 38 zostało siłą wcielonych do zaborczej armii austriackiej i niekoniecznie walczyli wprost o odzyskanie niepodległości. Mimo to należy ich postrzegać jako tych, którzy, nawet jeśli byli żołnierzami armii austriackiej to nie zapominali o ojczyźnie. (…) – powiedział Stanisław Urban.

Oprawę uroczystości patriotycznych uświetniła 15. Drużyna Harcerska „Płomienie” z Szebni oraz Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury. W drugiej części uroczystości, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Warzycach dzieci i młodzież zaprezentowały okolicznościowy program artystyczny połączony ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych.

W obchodach wzięli udział: Alicja Zając – Senator RP, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP, Grzegorz Nieradka – Doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marta Oleszkowicz – Reprezentantka Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Józef Dziedzic – Przewodniczący Rady Gminy Jasło wraz z Radnymi Rady Gminy Jasło, ks. Daniel Kosiba – proboszcz parafii w Warzycach, Stanisław Gacek – Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Jaśle, sołtysi, poczty sztandarowe, przedstawiciele gminnych instytucji kultury, dyrektorzy szkół oraz młodzież szkolna.

Na remont Kopca w Warzycach Gmina Jasło otrzymała 60 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 75 tys. zł.

ŹródłoUG Jasło
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły