Noc spadających gwiazd!

4
Jasło - noc spadających gwiazd

Dzisiejszej nocy będzie można zaobserwować na niebie wyjątkowe zjawisko. Spadające meteoryty zobaczymy nad całym polskim niebem.

Rój spadających gwiazd, nazywanych Perseidami, jest związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy osiągając maksymalną aktywność w pobliżu gwiazdy η Persei, od której zawdzięcza swoją nazwę. Sierpniowe Perseidy nazywane są także łzami Świętego Wawrzyńca (10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci).

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorytów. Ich orbita przecina się z ziemską co roku w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Dzisiejszej nocy z 12 na 13 sierpnia ich aktywność będzie największa. W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet 100 przelatujących obiektów, których prędkość może dochodzić aż do 60 km/s!

Reklama

Spadające gwiazdy najlepiej obserwować na otwartej przestrzeni. Polecamy wybrać się na obrzeża miasta, gdzie nie będzie nam przeszkadzać sztuczne oświetlenie. Najlepiej wziąć ze sobą koc, ukochaną drugą połówkę i aparat! Nawet jeśli nie uda się uchwycić ich na zdjęciu, to zawsze pozostaną nam wspomnienia romantycznego wieczoru.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here