Noc spadających gwiazd!

4
Jasło - noc spadających gwiazd

Dzisiejszej nocy będzie można zaobserwować na niebie wyjątkowe zjawisko. Spadające meteoryty zobaczymy nad całym polskim niebem.

Rój spadających gwiazd, nazywanych Perseidami, jest związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy osiągając maksymalną aktywność w pobliżu gwiazdy η Persei, od której zawdzięcza swoją nazwę. Sierpniowe Perseidy nazywane są także łzami Świętego Wawrzyńca (10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci).

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorytów. Ich orbita przecina się z ziemską co roku w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Dzisiejszej nocy z 12 na 13 sierpnia ich aktywność będzie największa. W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet 100 przelatujących obiektów, których prędkość może dochodzić aż do 60 km/s!

Spadające gwiazdy najlepiej obserwować na otwartej przestrzeni. Polecamy wybrać się na obrzeża miasta, gdzie nie będzie nam przeszkadzać sztuczne oświetlenie. Najlepiej wziąć ze sobą koc, ukochaną drugą połówkę i aparat! Nawet jeśli nie uda się uchwycić ich na zdjęciu, to zawsze pozostaną nam wspomnienia romantycznego wieczoru.

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kaligul
12 sierpnia, 2019 20:05

Mając u boku „ukochaną drugą połówkę” i aparat wole robić jej zdjęcia niż gwiazdom. Zdjęcie pięknej szyjki, denka…

Ronin
12 sierpnia, 2019 20:19
Odpowiedź na  Kaligul

Widzę brak romantyzmu i głęboki alkoholizm.

Perseidy
12 sierpnia, 2019 20:42

Warto przygotować się nie tylko na obserwowanie ale także na fotografowanie Perseidów 🙂
https://fotografwdrodze.pl/jak-sfotografowac-perseidy/

Jaslanin
12 sierpnia, 2019 22:46
Odpowiedź na  Perseidy

Bardzo przydatna reklama 🙂 Artykul rzetelny!