wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Nietrzymanie moczu u dorosłych – jak można temu zapobiegać?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Nietrzymanie moczu u dorosłych to powszechny problem. Borykają się z nim przede wszystkim kobiety w okresie menopauzy. To bardzo wstydliwe schorzenie, które wpływa na komfort życia i funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego też w po wystąpieniu pierwszych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i podjęcia skutecznego leczenia.

Nietrzymanie moczu – skąd się to bierze?

Najczęściej przyczyną nietrzymania moczu u kobiet są osłabione mięsnie dna miednicy. Kiedy nie działają sprawnie rozluźniają się, co wpływa na rozluźnienie cewki moczowej i niekontrolowane wydalanie moczu. Brak kontroli nad zwieraczami, które utrzymują cewkę moczową w ryzach powoduje ten mocno wstydliwy problem. Mimowolny wyciek moczu pojawia się zdecydowanie najczęściej u osób starszych, u których postępują już procesy starzenia organizmu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu nie zawsze ma różne przyczyny i zawsze trzeba to dobrze rozeznać. Pierwsze zaburzenie związane jest z nadmiernym parciem na pęcherz, którego mięśnie są mocno aktywne. W efekcie pojawia się naglące parcie na pęcherz i oddanie moczu. Źródłem tej sytuacji może być np. zmiana pozycji ciała. Kolejna przyczyna wiąże się z ww. osłabieniem mięśni dna miednicy. To zaburzenie ma 3 stopnie zaawansowanie. Przy pierwszym stopniu niekontrolowany wyciek moczu pojawia się przy znacznym wysiłku, np. kaszlu. Przy drugim stopniu jest to wysiłek średni i wiąże się np. z aktywnością fizyczną, a przy trzecim nawet najmniejszy wysiłek może powodować niekontrolowany wyciek moczu. Oprócz ww. przyczyn problem może wystąpić przy różnych schorzeniach neurologicznych, przy zapaleniu pęcherza i chorobach gruczołu krokowego u mężczyzn.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu, co stosować?

Przede wszystkim należy szybko udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Duże znaczenie ma wykonywanie ćwiczeń na mięśnie dna macicy oraz innych, które można znaleźć w Internecie. Osobom w podeszłym wieku, schorowanym warto kupować pieluchy dla dorosłych. Dzięki nim będą czuły się komfortowo w każdej sytuacji.

Nietrzymanie moczu to problem złożony. Ważna jest także sfera psychiki, dlatego zarówno panowanie nad stresem, jak i wizyta u lekarza urologa to konieczność. Dobranie odpowiedniej terapii pozwoli szybciej uporać się z problemem lub go wyciszyć.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły