wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Na drogach Jasła i powiatu jasielskiego pojawią się nowoczesne autobusy

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W piątek, 11 marca 2022 r., w Starostwie Powiatowym w Jaśle podpisano umowę na zakup dziewięciu niskoemisyjnych autobusów dla Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego. Umowa opiewa na kwotę ponad 6,7 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości 85% z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Nowe autobusy trafią do Jasła już jesienią.

Zamówienie zostało podzielone na trzy części. Jedną stanowiła dostawa dwóch fabrycznie nowych autobusów o długości minimum 8 metrów w wersji międzymiastowej, drugą – dostawa czterech fabrycznie nowych autobusów o długości 10-11 metrów w wersji międzymiastowej, a trzecią -dostawa trzech fabrycznie nowych autobusów o długości minimum 7 metrów w wersji międzymiastowej.

W procedurze konkursowej wyłoniono trzech wykonawców: dla części pierwszej – MMI sp. z o.o. z siedzibą w Zbyszewie (za kwotę 1 215 117 zł), dla części drugiej – ABP Bus & Coach sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Słupsku (na kwotę 3 933 540 zł), dla części trzeciej – Busimport PL sp. z o.o. z siedzibą w Nekli (1 523 416,50 zł).

Starosta Jasielski Adam Pawluś, który był gospodarzem wydarzenia przypomniał historię powstania Związku.

Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim powstał w 2017 roku. W dniu 25 maja 2017 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle odbyło się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Związku. Na przewodniczącego Zgromadzenia wybrano Rafała Papciaka – Wójta Gminy Brzyska oraz dwóch wiceprzewodniczących: Grzegorza Barę – Wójta Gminy Nowy Żmigród i Małgorzatę Salachę – ówczesnego Burmistrza Miasta i Gminy Kołaczyce. Podjęto również ważne uchwały odnośnie składek i zabezpieczenia działalności od strony finansowej. Przewodniczącym Zarządu Związku został Tadeusz Gorgosz – ówczesny Wicestarosta Jasielski, który reprezentował Powiat Jasielski, zastępcą przewodniczącego Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, zaś członkiem Zarządu Stanisław Pankiewicz – ówczesny Wójt Gminy Jasło. Aktualnie Zarząd Związku tworzą: Stanisław Pankiewicz – Wicestarosta Jasielski, Przewodniczący Zarządu; Grzegorz Bara – Wójt Gminy Nowy Żmigród, Wiceprzewodniczący Zarządu; Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn, członek Zarządu. W 2019 roku doszło do wykupienia spółki PKS Jasło, która przekształciła się w spółkę „Jasiel”. W tym samym roku Związek rozpoczął realizację przewozów użyteczności publicznej w ramach 28 linii, w tym 7 linii miejskich. Przewozy realizowane są przez dwóch operatorów: MKS w Jaśle sp. z o.o. (właściciel: Miasto Jasło) i PGZK „Jasiel” sp. z o.o. (właściciel: P-GZK). W 2020 roku, za kredyt, którego poręczycielem był Powiat Jasielski, została zakupiona baza transportowa przy ulicy Towarowej. W piątek, 11marca, podpisano umowę na zakup dziewięciu nowych autobusów niskoemisyjnych, które w listopadzie 2022 roku wyjadą na linie miejskie i zewnętrzne.

W obecnej chwili eksploatujemy 50 autobusów. Średnia wieku jest w granicach 19 lat

Arkadiusz Pawlos, prezes zarządu PGZK „Jasiel”

Jak podkreślał Stanisław Pankiewicz, będzie to pierwszy tak duży zakup fabrycznie nowych autobusów od wielu lat. Przypomniał, że Związek jest organizatorem transportu na terenie powiatu i połączeń międzymiastowych.

Z kolei Arkadiusz Pawlos, prezes zarządu PGZK „Jasiel” sp. z o.o. przypomniał, że jest to kolejne bardzo ważne wydarzenie w spółce.

– Ja tylko napomnę, że pierwszym takim wydarzeniem był zakup nowej bazy transportowej, który nastąpił w 2020 roku. W tym momencie zakupujemy nowe autobusy. W obecnej chwili eksploatujemy 50 autobusów. Średnia wieku jest w granicach 19 lat. Więc dziewięć nowych autobusów w naszym taborze jest naprawdę ważnym wydarzeniem. Także dla naszych pasażerów. To podwyższy komfort podróżowania. Myślę, że dalej będziemy szli w tym kierunku, żeby ten tabor wymieniać i zakupywać nowe autobusy w ramach dostępnych środków finansowych – przypomina prezes Arkadiusz Pawlos.

Ponadto, w ubiegły piątek, Związek Komunikacyjny złożył wniosek, o wartości ponad 5 mln zł, do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na zakup dodatkowych sześciu autobusów. Wartość dofinansowania w tym programie wynosi 98%.

– Mam nadzieję, że uda się pozyskać środki z Rządowego Funduszu Polski Ład na zakup dodatkowych autobusów, które zasiliłyby flotę Powiatowo – Gminnego Związku Komunikacyjnego – tłumaczy Starosta Adam Pawluś.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
15 marca, 2022 07:27

Autobus za ponad 700 000 zł? Mamy rozmach! A jaką normę Euro te niskoemisyjne autobusy spełniają? Dlaczego nic o tym nie pisze?

- Reklama -

Ostatnie artykuły