wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Most w Przysiekach oddany do użytku. Mieszkańcy wiele lat czekali na jego budowę

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dzisiaj uroczyście oddano do użytku i poświecono nowo powstały most w Przysiekach. Budowa mostu wraz z rozbudową drogi powiatowej to jedna z największych inwestycji komunikacyjnych na terenie powiatu jasielskiego. Długo wyczekiwany most zapewni alternatywny dojazd i podniesie bezpieczeństwo mieszkańców.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, życzliwości, pomocy i wsparciu wielu osób udało się zrealizować bardzo potrzebną i oczekiwaną przez mieszkańców inwestycję. Rozbudowa drogi powiatowej nr 1864 Grudna – gr. Wojew. – Kunowa – Pusta Wola – Przysieki, wraz z budową mostu na rzece Ropie w miejscowości Przysieki to jedno z kluczowych przedsięwzięć komunikacyjnych na terenie powiatu jasielskiego. Mieszkańcy powiatu, a zwłaszcza mieszkańcy Przysiek od wielu lat oczekiwali na budowę tego mostu. Do tej pory bowiem przejazd przez rzekę w tym miejscu odbywał się brodem rzecznym.

Most jako alternatywne połączenie

Nowy most w Przysiekach ma ogromne znaczenie dla mieszkańców, którym m.in. umożliwi dojazd do szkoły i do kościoła oraz dla pracowników lokalnych firm produkcyjnych. Jego powstanie uzupełnia brakujący fragment drogi i stanowi alternatywę dla ewentualnych problemów komunikacyjnych na drodze krajowej 28, umożliwiając objazd w przypadku ewentualnych kolizji, a przede wszystkim zapewnia sprawny i szybki dojazd służb ratunkowych do potrzebujących. Nowy most w Przysiekach będzie miał również bardzo duże znaczenie w okresach podwyższonych stanów wody, które na rzece Ropie należą do częstych zjawisk.

Poprzez tą inwestycję powstanie nowy ciąg komunikacyjny łączący Gminę Biecz, Gminę Lipinki i część miejscowości z terenu Gminy Skołyszyn, z drogą krajową DK 28. Oddanie mostu wraz z rozbudowaną drogą powiatową to ogromna radość samorządowców, mieszkańców okolicznych miejscowości oraz wszystkich jej użytkowników.

Most w Przysiekach oddany do użytku. Mieszkańcy wiele lat czekali na jego budowę
Fot. UG Skołyszyn

Krótszy czas dojazdu

W wyniku inwestycji powstał most o konstrukcji kablobetonowej, długości całkowitej 93,0 m z jednostronnym chodnikiem wraz z dojazdami na nasypach o ok. 300 m długości i z utwardzonym poboczem.

Podczas oficjalnego otwarcia Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizacje tak ogromnej inwestycji. Podkreślił, że dzięki obecnemu rządowi Prawa i Sprawiedliwości udało się zrealizować wiele planów nie tylko drogowych. – Mówię o tych wielkich inwestycjach, lecz ważne są również te, o których Pan Starosta powiedział, że były wyczekiwane przez pokolenia mieszkańców regionu. Te, które realizuje dzisiaj samorząd przy wsparciu rządu Prawa i Sprawiedliwości. Przy wsparciu pieniędzmi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To nie tylko drogi, lecz również mosty. Ten, który dzisiaj oddajemy do użytku, na lokalne warunki, jest mostem imponującym. To most niebagatelny patrząc z perspektywy samorządu gminy i powiatu. Ciężko unieść taki wysiłek finansowy. Trzeba być odważnym samorządowcem, wójtem, burmistrzem, czy też starostą, będąc radnym, przy podejmowaniu decyzji o realizacji takiej inwestycji – zaznaczył Minister.

Starosta Jasielski Adam Pawluś jest świadom tego, że bez wsparcia ze strony rządu nie byłoby możliwe wykonanie tak dużej i kosztownej inwestycji. – Bez środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg nie bylibyśmy w stanie wykonać inwestycji, na którą czekały pokolenia mieszkańców Przysiek oraz inni użytkownicy dróg. Brak mostu był przeszkodą dla służb, zwłaszcza pogotowia ratunkowego, bowiem żeby dojechać do części Przysiek zwanej Przysieczki konieczne było skorzystanie z dróg przez Osobnicę lub Skołyszyn, nadkładając ponad 7 kilometrów – przekonywał Starosta.

Dzięki powstaniu mostu skróceniu ulegnie przejazd do centrum Biecza do 9 km, a do Osobnicy do 5 km.

Wykonawcą zadania była firma INTOP Tarnobrzeg Sp. z o. o., most został zaprojektowany przez MK – Mosty Krzysztof Mac. Kierownikiem budowy był Stronisław Roś.

Realizacja tej potrzebnej i długo wyczekiwanej inwestycji, nie byłaby możliwa bez udziału środków rządowych.

Całkowita wartość zadania to 9 177 224,65 zł, z czego:

  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – 6 329 878,00 zł;  
  • Gmina Skołyszyn – 1 100 000,00 zł;
  • środki własne Powiatu – 1 747 346,65 zł.
- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Apacz
18 maja, 2022 01:08

Dobra robota jeszcze tylko drogi do tego mostu i będzie git

Jola
17 maja, 2022 23:34

Nowy, wyczekany most – super! Ale nowo powstały pisze się oddzielnie!

- Reklama -

Ostatnie artykuły