wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Młodzi ludzie rozmawiali o swojej przyszłości w Jaśle!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W ubiegły piątek 21 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle odbyło się organizowane przez Fundację Misji Obywatelskiej spotkanie pod tytułem Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Powiatu Jasielskiego? Debata odbyła się w ramach projektu Podkarpackie Rozmowy Jaka jest przyszłość Podkarpacia?

W panelu dyskusyjnym, który moderował Adam Poręba udział wzięli:

  • Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego,
  • Adam Pawluś – Starosta Jasielski,
  • Jacek Gogola – Prezes Zarządu Lotos Infrastruktura S.A.,
  • Marzena Lechwar – Ośrodek Psychoterapii w Jaśle,
  • Aleksandra Mrugał – Stowarzyszenie ,,Twój Potencjał”.

Niezwykle istotne było wprowadzenie do dyskusji uczestników spotkania, którego dokonał Pan Starosta Adam Pawluś przedstawiając im w zwięzły sposób strategię rozwoju powiatu jasielskiego. Cieszy również ogromne zainteresowanie sprawami lokalnymi pochodzącego z Jasła europosła Bogdana Rzońcy. Młodym ludziom został oddany głos, aby mogli przedstawić swoje problemy i oczekiwania wobec obecnych w panelu decydentów. Zorganizowana debata pozwoliła rozpoznać potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności, w szczególności ludzi młodych stanowiących przyszłość powiatu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i pozwoliło na wymianę doświadczeń, dobrych praktyk oraz poglądów.

Bogdan Rzońca zwracając się do młodzieży stwierdził, że życie to wielki wysiłek, dlatego warto mieć przygotowaną strategię i wiedzieć jak chcemy je przeżyć. Trzeba świadomie wybrać szkołę i zawód, ale przede wszystkim trzeba być aktywnym.

Trzeba się uczyć całe życie. I musicie to wziąć pod uwagę, że te nasze wyuczone profesje (…) trzeba wciąż pielęgnować i rozwijać. (…) Nie wolno stać w miejscu. Trzeba zdobywać świat, pokonywać trudności i czegoś się trzymać. Najlepiej wyniesionych z domu wartości, które mówią, że to człowiek jest najważniejszy

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca

Fundacja Misji Obywatelskiej rozmawia o strategiach rozwoju – opracowywanych na trzech szczeblach: krajowym, regionalnym i lokalnym. Dokumenty mają służyć podejmowaniu i realizowaniu działań w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz zachowania spójności społeczno-gospodarczej i przestrzennej. Strategie to narzędzia pomocnicze – dokumenty programujące rozwój. Wynikające z nich i przewidziane w nich działania mają przyczynić się do zrównoważonego rozwoju kraju, regionu, jednostki lokalnej, w tym do tworzenia trwałych, atrakcyjnych miejsc pracy, podnoszenia konkurencyjności gospodarki itp. – zaznaczył Adam Poręba.

W ramach projektu Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia? organizacja realizuje debaty w każdym powiecie województwa podkarpackiego w ramach których przedstawiciele władzy, biznesu i sektora pozarządowego otrzymują pytania o to co zmieniło w ich społeczności lokalnej? Czy ważne inicjatywy z punktu widzenia mieszkańców nie zostały podjęte? Jeśli tak to dlaczego? Jaka jest prognoza na przyszłość? Projekt łączy zatem debatę z konsultacjami. Organizacja włącza mieszkańców w aktywną partycypację, życie społeczne, publiczne i obywatelskie. Czasem do zmian wystarczy rozmowa – dialog.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Lechowski
27 kwietnia, 2023 06:20

„przez ostatnich osiem lat…”

mówiliście co to będziecie robić a dzisiaj pytacie Młodych co trzeba robić? https://www.youtube.com/watch?v=7ZK5pr8EMgs

- Reklama -

Ostatnie artykuły