wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Mikroprojekt w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W dniu 3 marca br., w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie, podczas którego została podpisana umowa dotycząca mikroprojektu w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Mikroprojekt pod nazwą „Rozwój potencjału turystycznego powiatu jasielskiego i okresu Svidnik” to kolejne działania podejmowane w kierunku rozwijania turystyki. Podczas wczorajszego spotkania Starosta Jasielski Adam Pawluś, Wicestarosta Stanisław Pankiewicz oraz Skarbnik Powiatu Teresa Połeć podpisali umowę, na realizację mikroprojektu, w którym partnerem jest Poddukielskie Centrum Oświaty w Świdniku. Całkowita wartość mikroprojektu to kwota w wysokości 80 762, 05 €, natomiast czas realizacji zaplanowano od sierpnia 2020 do lipca 2021 roku. Mikroprojekt po stronie słowackiej obejmuje modernizacje szlaku niebieskiego od Roztok w kierunku granicy z Polską oraz odcinek szlaku czerwonego od szlaku niebieskiego z Roztok do miejsca połączenia z nowo powstającym szlakiem żółtym. Zostanie wykonana również infrastruktura rekreacyjna tj.: stojaki na rowery, toalety zewnętrzne, przechowalnia bagażu i sprzętu turystycznego oraz altana z ławkami i stołem.

Działania po stronie polskiej obejmą utworzenie nowego turystycznego szlaku pieszego oraz ścieżki przyrodniczej, których początek będzie przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Na ścieżce zamontowane zostaną tablice z graficznym przedstawieniem flory i fauny najbliższej okolicy. Dla zapewnienia komfortu odwiedzjącym, planuje się wykonanie altany z niezbędna infrastrukturą. Zaplanowano rozszerzenie funkcjonalności mobilnego przewodnika powiatu jasielskiego, m. in. o „przewodnik audio”, umożliwiający zwiedzanie osobom niewidomym lub niedowidzącym oraz moduł „planer podróży”, umożliwiający tworzenie własnych tras lub miejsc do dowiedzenia. Zostaną zorganizowane warsztaty edukacyjne z zakresu filmu i fotografii o tematyce przyrodniczej z zakresu małej architektury, a także sportowej promjące aktywne spędzanie czasu wolnego w otoczeniu natury.

Kolejny mikroprojekt realizowany w powiecie jasielskim w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św Katarzyny w Sławęcinie nosi nazwę „Dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego; muzyka liturgiczna, pieśni religijne i pielgrzymkowe. Preszow – Sławęcin”, partnerem jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Mikołaja w Preszowie. Całkowita wartość projektu to 58 744, 80 €, czas realizacji zaplanowany jest od lipca 2020 do czerwca 2021. Umowę podpisał Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Sławęcinie Ksiądz Marek Casarz. Realizacja projektu obejmuje remont zabytkowych organów i prospektu organowego w kościele w Sławęcinie. Zabytkowy instrument jak i prospekt organowy został wykonany ok 1880 roku przez znanego organmistrza Jana Śliwińskiego. Po wykonanych pracach renowacyjnych cenny instrument będzie wykorzystywany podczas liturgii oraz zostanie udostępniony artystom w celu organizacji imprez kulturalnych zwiększających atrakcje turystyczne regionu. W kościele parafialnym w Sławęcinie zostanie zorganizowany koncert organowy wykonany przez miejscowych artystów ze Słowacji oraz nauczycieli szkoły muzycznej w Jaśle. Natomiast po stronie słowackiej odbędzie się koncert muzyki klasycznej i religijnej. Ponadto zostanie wydana książka z historią pieśni religijnych i pielgrzymkowych pogranicza polsko-słowackiego.

Umowy na mikroprojekty podpisali wczoraj również włodarze Gminy Biecz z partnerem jakim jest miasto Bardejov (Sowacja) oraz włodarze miasta Gorlice, którego partnerem również jest miasto Bardejov. Wszystkie podpisane umowy to ciągłość działania w trosce o rozwój turystyki w regionie. Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat dalszego rozwoju turystycznego naszego regionu.

Starosta Jasielski Adam Pawluś, bardzo dziękuje Stowarzyszeniu Euroregion Karpacki za pomoc i zaangażowanie we wspólną realizację działań promujących nasz region.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły