wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Mikrokontrolery – podstawowe informacje o scalonym systemie mikroprocesorowym

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Robotyka to dziedzina, która z roku na rok zyskuje coraz to szersze zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. I choć pojęcie robotyki rozwinęło się w bardzo dynamiczny sposób, nikt nie może wyobrazić sobie go bez podstawowego komponentu, jakim są mikrokontrolery.

Czym są mikrokontrolery?

Mikrokontroler to scalony system mikroprocesorowy wyposażony w jeden układ scalony Ten niewielki element wyposażony jest w dobrze znane użytkownikom komputerów elementy, takie jak procesor, pamięć RAM czy układy wyjścia.

Przy relatywnie prostej budowie, mikrokontrolery stanowią niezależny system, który w żadnym wypadku nie wymaga uczestnictwa innych elementów w działaniu. W zależności od potrzeb mikrokontrolery mogą być dodatkowo wyposażone w liczne układy, takie jak układ kontroli pracy, kontrolery transmisji, czy podstawowe przetworniki cyfrowo-analogowe. 

Jakie jest zastosowanie mikrokontrolerów?

Jak wcześniej wspomniano, mikrokontrolery dostępne w ofercie sklepu TME pod adresem https://www.tme.eu/pl/katalog/mikrokontrolery-i-mikroprocesory_100590/ swoje zastosowanie znajdują w głównej mierze właśnie w robotyce. Jest to jednak wyjaśnienie ogólnikowe, które nie oddaje w 100% istoty zastosowania mikrokontrolerów. 

Urządzenia te służą w głównej mierze do sterowania działaniem urządzeń elektrycznych, takich jak zaawansowane technologicznie urządzenia RTV, sprzęt AGD, ale także silniki samochodowe i wiele więcej. Wystarczy dodać, że mikrokontrolery powszechnie wykorzystywane są w produkcji maszyn przemysłowych, a także innych gałęziach przemysłu, z uwzględnieniem przemysłu ciężkiego czy medycznego. Od czasu rozkwitu ery nowoczesnych technologii, mikrokontrolery stanowią podstawowy element każdego smartfona, komputera, ale też wszystkich innych urządzeń elektronicznych, bez których nie wyobrażamy sobie życia.

Mikrokontrolery – najpopularniejsi producenci na rynku

W ofercie dystrybutora TME możemy znaleźć bogatą ofertę mikrokontrolerów wytworzonych przez najpopularniejszych dostawców komponentów do robotyki. Najpopularniejsze mikrokontrolery to oczywiście te wyprodukowane przez firmę Microchip Technology, jednak bez problemu znajdziemy też komponenty Infineon, 4D System, Bridgetek, a także Nordic Semiconductor. W zależności od naszych potrzeb, ale też preferencji, oferowane mikrokontrolery charakteryzują się zarówno podstawową, 8-bitową architekturą, jak i zaawansowaną specyfikacją stosowaną w rdzeniach Cortex czy ARM. 

Gorąco zachęcamy do sprawdzenia reszty produktów dostępnych w ofercie tme.eu – profesjonalny sprzęt dostępny od ręki, od półprzewodników po moduły używane w robotyce.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły