Mieszkanie w stylu loft – jak urządzić mieszkanie?

2
Mieszkanie w stylu loft - jak urządzić mieszkanie?

Urządzanie mieszkania to ekscytujące wyzwanie. Jest tyle możliwości! Jedni kochają ciepłe wnętrza pełne staroci i ozdobnych drobiazgów, inni styl angielski z jego kwiatkami i bibelotami, jeszcze inni Art Deco. Niektórzy znowu najlepiej czują się w pomieszczeniach urządzonych w klimacie rustykalnym. Są jednak i tacy, którzy kochają styl industrialny. I ten właśnie styl najlepiej komponuje się z mieszkaniami typu loft. Często nawet wymiennie używa się określeń styl loftowy i styl industrialny. A co jest dla nich charakterystyczne?

Mieszkanie w stylu loft – najważniejsze cechy

Lofty to mieszkania powstałe w budynkach poprzemysłowych lub nowych, nawiązujących formą do stylu przemysłowego (tzw. soft lofty). Są to lokale o wysokich sufitach i wielkich oknach. Dla takich mieszkań charakterystyczna jest też pewna surowość. Często widać ją w odsłoniętych elementach konstrukcyjnych. Typowy jest widok odsłoniętych cegieł, betonu, czasem jakiś metalowych słupów. Takie wnętrza aż się proszą o wykończenie ich w sposób podkreślający takie elementy. Jak to osiągnąć? Jak najlepiej urządzić mieszkanie w stylu loftowym? Zanim odpowiemy na to pytanie wymieńmy jeszcze w punktach najbardziej charakterystyczne cechy stylu industrialnego:

  • wielkie, otwarte przestrzenie,
  • duże okna,
  • wysokie pomieszczenia,
  • stosowanie takich materiałów, jak: cegła, szkło, drewno, metal, beton
  • naturalna kolorystyka (szarość, beż, czerwień cegieł, biel, czerń),
  • meble o prostej formie,
  • mało dodatków.

Patrząc na powyższą listę łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie: jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Jeśli zabierasz się właśnie za urządzanie swojego loftu w stylu industrialnym wiedz, że może to zająć trochę czasu. Dlaczego? Ponieważ skompletowanie odpowiednich, pasujących do siebie elementów może nie być wcale takie proste. Ważne jest jednak, żebyś na początku ustalił z jakiej palety barw będziesz korzystać i jakich mebli potrzebujesz.

Na górze pisaliśmy o neutralnej kolorystyce. I faktycznie najlepiej, żeby w Twoim wnętrzu dominowały odcienie szarości, beżu, biel lub naturalny kolor drewna czy cegieł. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wprowadzić żadnego innego koloru. Najlepiej jest to zrobić korzystając z dodatków. Możesz na przykład postawić na metalowe lampy w kolorze żółtym, turkusowym czy czerwonym. Świetnym pomysłem będzie też postawienie przy stole jednego czy dwóch kolorowych krzeseł. Jest wiele sposobów na przemycenie bardziej energetycznego koloru do loftowego wnętrza, musisz jednak uważać, żeby nie zrobiło się pstrokato. Nadal takie barwy mają stanowić tylko dodatek.

Co do mebli, powinny mieć prostą formę. Do tego nie może ich być zbyt dużo. W końcu cechą charakterystyczną stylu loftowego jest przestrzeń. Nie chcemy jej zagracić. Nawiązując jeszcze do tej cechy warto przemyśleć czy nie można by wyburzyć jakiś ścian? Kuchnia otwarta na salon to standard, ale może udałoby się połączyć dwa mniejsze pokoje w jeden większy i podzielić tę przestrzeń w inny sposób?

Pamiętaj też o tym, żeby nie przesadzać z ozdobami. Tutaj rządzi minimalizm. Podpowiadamy tylko, że takie surowe wnętrza świetnie współgrają z roślinami. Zwłaszcza te zielone doskonale się sprawdzą jako dekoracja, choć i wrzosy będą pasować.

Ważnym elementem wnętrz w stylu industrialnym jest też oświetlenie. Najlepiej wyglądają duże metalowe lampy zwieszające się z sufitu na długim kablu. To taki klasyk, który zawsze pasuje i dobrze wygląda w każdym mieszkaniu typu loft.

Jeśli chcesz urządzić swój loft w oryginalny sposób, szukaj inspiracji. Oglądaj zdjęcia wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, poluj na okazje w różnych sklepach meblowych. Zadbaj jednak o to, żebyś na koniec dobrze się czuł w swoim królestwie.

Gdzie kupić mieszkanie typu loft?

A gdzie w ogóle można w Polsce kupić mieszkania typu loft? W Warszawie, Wrocławiu, w Żyrardowie, Poznaniu, Łodzi, Kołobrzegu, Zielonej Górze, na Górnym Śląsku. Od niedawna także na Podkarpaciu, gdzie na terenie dawnego wydziału sztuki, właśnie powstaje Osiedle LOFT Rzeszów. Miejsc, w których powstają lofty jest coraz więcej, więc coraz łatwiej znaleźć odpowiednie dla siebie. A potem zostaje już tylko je urządzić i mieszkać, więc do dzieła!

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
31 października, 2019 18:01

Ja urządziłem swoje mieszkanie według swojego gustu, lubię duża przestrzeń. Łatwiej też takie mieszkanie utrzymać w czystości, a w tym pomaga mi irobot. Na ogół dla osób, które dużo pracują takie urządzenie jest pomocne

gumis
24 października, 2019 18:45

uwielbiam drewno! Sama mam bardzo podobny styl. Firma DD Projekt się tym zajęła. Znajomi jak wchodzą nie mogą się nadziwić, że wszystko wyszło tak pięknie