Marii Kondrad poszukiwanie siebie

W galerii JDK

0
Marii Kondrad poszukiwanie siebie

Wystawę malarstwa Marii Kondrad zatytułowaną „Poszukiewanie siebie” można – do 15 kwietnia br. – oglądać w galerii Jasielskiego Domu Kultury.

Wernisaż, będący okazją do porozmawiania z artystką, odbył się w czwartek, 15 marca. Zgromadził grupę miłośników sztuki z Jasła i okolic. – Maria Kondrad nie zajmuje się tylko malarstwem. Jest to artystka wielu zawodów i profesji. Interesuje się teatrem, głównie lalkowym, tworzy scenografie, pisze scenariusze, projektuje i wykonuje ubrania z niecodziennych materiałów – wyliczała, przedstawiając bohaterkę wieczoru wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska. – Jak sama o sobie mówi, chciałaby na niwie sztuk odnaleźć w jakiś sposób siebie. Ciągle jest w drodze, w poszukiwaniu tego, co w jej życiu i twórczości jest najważniejsze.

Marii Kondrad poszukiwanie siebie

Opowiadając o sobie M. Kondrad stwierdziła, że malarstwo jest w jej życiu od urodzenia, ponieważ jej o trzy lata starszy brat wciąż malował i rysował. A, że uznała go za idola, starała się naśladować to, co robi, więc też malowała i rysowała. Kończąc liceum zorientowała się, że właściwie uprawia rzemiosło: ma dobrą technikę, wychodzą jej portrety, ale ma problem z wyrażeniem siebie przez malarstwo. – Po liceum powiedziałam sobie: Nie, nie jestem malarką i przynajmniej na 20 lat sobie odpuszczam. I okazało się, że był to wyrok, który sama na siebie wydałam – wyznała artystka. Przez te lata zajmowała się plastyką, ale nie malarstwem. Jednak przez cały ten czas potrzeba malowania gdzieś w głębi niej była. Choć uważała, że malować nie lubi. Wewnętrzna walka zakończyła się postanowieniem zgłębienia tajników malarstwa na studiach. – Malowałam realistycznie, malowałam kolorowo; w pewnym momencie rzuciłam wszystko i zobaczyłam czarne farby, których się przecież nie używa. Zaczęłam szaleć nimi po płótnie i po raz pierwszy w życiu poczułam, że mnie to bawi, cieszy, że mam wielką frajdę. I po raz pierwszy w życiu poczułam, że mam w nosie, czy komuś to będzie się podobało i czy to ktoś kupi – mówiła, zaznaczając, że jednak cieszy się, gdy komuś jej twórczość się podoba. Nie jest to po prostu, ani jedyne, ani najważniejsze kryterium.

Maria Kondrad urodziła się w 1971 r. w Nysie, mieszka koło Starego Żmigrodu, należy do Nieformalnej Grupy Jasielskich Artystów Plastyków „Plaja”, uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, miała kilka wystaw indywidualnych. Jest absolwentką Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie i studiów licencjackich I stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie jest słuchaczką Wydziału Sztuki UR, w trakcie studiów II stopnia, specjalność „Malarstwo i techniki malarskie”..

JDK – st

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments