wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Loret wrócił do Jasła

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wczoraj w Zespole Szkół Nr 3 w Jaśle odbyła się prezentacja filmu o pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych „Loret – leśnik z charakterem”. Jest to kolejna produkcja z cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który ma na celu przybliżenie szerszej publiczności postaci wybitnych Polaków.

Pokaz otworzyła Agnieszka Chłopek – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3, która przywitała zgromadzonych, a następnie poprosiła o zabranie głosu gospodarza tego spotkania Adama Pawlusia – Starostę Jasielskiego. Starosta ponownie przywitał zaproszonych gości oraz odczytał list Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, przysłany specjalnie na tę projekcję. Słowa swojego przemówienia skierował do młodzieży. Wspomniał o 84 rocznicy powstania Państwa Podziemnego oraz o niszczeniu przez naszych okupantów polskiej inteligencji.

Robili to w brutalny sposób. Aresztowano profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aresztowano i rozstrzelano profesorów Uniwersytetu Lwowskiego i Politechniki Lwowskiej. Dlaczego zastrzelono oficerów?… Dlatego, że nie poszli na współpracę. I dzisiaj w tym filmie też zobaczycie właśnie tego człowieka, który nie poszedł na współpracę, który był wierny do końca Polsce

W nawiązaniu do jednego z wątków ukazanych na ekranie, czyli miłości do przyrody i drzew w dalszej części przemówienia Starosta Jasielski podzielił się swoimi refleksjami na temat edukacji ekologicznej. Mówił o faunie i florze Magurskiego Parku Narodowego, Parku Edukacji Ekologicznej na Foluszu, który powstał dzięki jego inicjatywie oraz o równowadze i harmonii w przyrodzie, która musi zostać zachowana.

Następnie głos zabrał pomysłodawca oraz twórca filmu Bogdan Adam Miszczak – Prezes Telewizji Obiektyw. Przybliżył postać Adama Loreta, głównego bohatera filmu, który urodził się na dworcu kolejowym w Jaśle.

Jako ostatni głos zabrał Artur Paczkowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce. Określił Loreta wybitną postacią polskiego leśnictwa i wizjonerem, który uporządkował strukturę Lasów Państwowych.

Wystawa poświęcona filmowi Lorent

Po zakończonej projekcji Agnieszka Chłopek – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 zachęciła uczniów do odwiedzenia parku miejskiego i odnalezienia znajdującego się tam pomnika Adama Loreta.

Na pokazie filmu zjawił się również przedstawiciel rzeszowskich mediów Bogdan Hućko.

W wydarzeniu wzięli udział: Kamila Cholewiak-Kiczek – przedstawiciel biura poselskiego Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Norbert Kieć – Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego, Sławomir Madejczyk – Radny Rady Powiatu w Jaśle oraz Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu, kpt. Sławomir Wojdacz – Przedstawiciel Zakładu Karnego w Jaśle, Janusz Pacher – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Andrzej Papaciak – Naczelnik Wydziału Edukacji w Jaśle, Artur Paczkowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, Bogdan Adam Miszczak – Producent Filmowy, Prezes Telewizji Obiektyw, Agnieszka Chłopek – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3, Monika Kulig-Marek – Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Jacek Nawrocki – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Anna Dyrek – Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Małgorzata Chrząszcz – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Robert Niemiec – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4, Grażyna Żygłowicz – Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach, Tomasz Dybaś – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1, Krystyna Dzik – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Tadeusz Maculak – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli, Bogdan Hućko – redaktor Gazety Codziennej Nowiny.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły