wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Lakier czy olej do drewna – co sprawdzi się lepiej?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wykończenie drewna lakierem lub olejem pozwala zachować jego naturalny wygląd, z zachowaniem kolorystyki, rysunku słojów i specyfiki struktury. Każdy z tych produktów ma jednak nieco inne właściwości, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji. Olej do drewna czy lakier do drewna – który wybrać?

Naturalny wygląd drewna to bez wątpienia silny trend wnętrzarski ostatnich lat. Mając do dyspozycji tak szlachetny materiał, chcemy w pełni zachować jego walory, w tym estetykę. Ma to szczególne znaczenie, jeśli drewno znajduje się na dużej powierzchni (np. w formie desek podłogowych) i posiada wyraźnie widoczny rysunek słojów, będący świetną ozdobą wnętrz rustykalnych czy w stylu boho. Meble drewniane to również chętnie wybierany dodatek do ogrodów czy balkonów, świetnie wpisujący się w naturalne otoczenie. Każdy drewniany element wystroju czy wykończenia wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – z pomocą przychodzą olej do drewna i lakier do drewna.

Lakier do drewna – trwały i wszechstronny

Lakiery do drewna są polecane przede wszystkim do wnętrz, zwłaszcza do dużych, płaskich powierzchni, takich jak podłogi. Po nałożeniu zapewniają długotrwałą ochronę przez zużyciem, uodparniają powierzchnię na działanie wody, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i podkreślają jej naturalne walory. Lakiery pozwalają uzyskać wykończenie błyszczące lub matowe występują w dwóch odmianach: wodnej i rozpuszczalnikowej. Lakiery rozpuszczalnikowe dodatkowo podkreślają naturalną strukturę drewna i mogą lekko je zabarwić, natomiast wodne zachowują jego pierwotny wygląd. Stosowanie lakierów jest proste i szybkie – łatwo je nałożyć i schną nie dłużej niż kilka godzin. Rekordzistą pod tym względem jest VIDARON Lakier Nitro Połysk, który tworzy powłokę schnącą jedynie 25 minut – kupisz go tutaj: dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery-do-drewna/VIDARON-Lakier-Nitro-Polysk/p/000000000091000303.

 Lakierowanie ułatwia zastosowanie podkładu, który wyrównuje powierzchnię drewna. Przed wyborem tej opcji warto jednak wziąć pod uwagę, że lakier jest pokryciem trwałym i nie można go nawarstwiać. Zmiana typu wykończenia lub jego odświeżenie będzie więc wymagać całkowitego usunięcia dotychczasowej powłoki, co w przypadku podłóg oznacza konieczność cyklinowania.

Olej do drewna – świetny na zewnątrz

Olej do impregnacji drewna będzie najlepszym wyborem, jeśli planujesz zabezpieczyć taras, ogrodową altanę lub meble z tego tworzywa. Oleje pozwalają zachować w pełni naturalny wygląd materiału i chronią go wnikając w głąb. Nie ma więc mowy o powstaniu trwałej powłoki zewnętrznej jak w przypadku lakieru, co oznacza, że olejowanie należy regularnie powtarzać, a pokryte nim powierzchnie chronić np. przed mrozem czy intensywną wilgocią. By zwiększyć poziom ochrony, olej do drewna na zewnątrz powinien posiadać dodatkowe właściwości, takie jak odporność na działanie pleśni, grzybów czy intensywne ścieranie, jak również wysoki filtr UV, który zapobiegnie zniszczeniu drewna przez mocno operujące słońce. W tym wypadku również mamy do czynienia z olejem do drewna na bazie wody i rozpuszczalnika, przy czym ten drugi poleca się do powierzchni intensywnie eksploatowanych, takich jak podłogi czy tarasy. Do olejowania wystarczą pędzel lub gąbka, ale całkowite wchłoniecie może zająć nawet dobę. Nadal nie wiesz, jaki produkt do zabezpieczenia drewna będzie najlepszy? Sprawdź szeroką ofertę lakierów i olejów tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery-do-drewna/c/b2c-oleje-i-lakiery

Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, gwarancją dobrego efektu wykończeniowego jest staranne pokrycie powierzchni produktem i odpowiednie przygotowanie go do malowania. Drewno powinno być suche, gładkie, odpylone i odtłuszczone. Olejowanie lub lakierowanie warto więc zaplanować na suchy i ciepły (ale nie upalny) dzień, co przyspieszy wykańczanie i pozwoli w pełni zachować walory wykończenia.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły