wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Kto odpowie za skutki uboczne szczepień na COVID-19?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Rząd wymyśla coraz to nowe sposoby na zachęcenie Polaków do szczepień przeciwko COVID-19. Przyjmując sprawdzony schemat kija i marchewki zapowiada kolejne lockowny lub obiecuje nagrody dla tych, którzy zechcą się poddać szczepieniu. Od niedawna działa również szczepionkowy telemarketing, który polega na dzwonieniu do osób niezaszczepionych i przekonywaniu ich do umówienia wizyty.

Szczepionkowy telemarketing

Szczepionkowy telemarketing może wzbudzać skojarzenia z namolnym namawianiem do udziału w promocji, dzięki której można nabyć w okazyjnej cenie garnki lub kołdry o wyjątkowych właściwościach. Najczęściej wycelowany jest w osoby starsze stanowiące najbardziej podatną grupę odbiorców. Do takich celów używa się celebrytów, którzy chętnie partycypują w zyskach. Marketingowa maszyna rządu postępuje podobnie. Mamy celebrytów przekonujących do szczepień, mamy telemarketerów i mamy nagrody.

Wzorowy wolontariusz Cezary Pazura zachęca do szczepień przeciwko COPVID-19!

Dane niezaszczepionych przeciw COVID-19 Polaków będą krążyły po urzędach i prywatnych firmach – czytamy w rządowym rozporządzeniu. Pojawiają się przy tym pytania o bezpieczeństwo danych – bo do gry włączane są coraz to nowe instytucje i podmioty

ŹRÓDŁO: MONEY.PL

To dziwne, że nikogo nie oburza przekazywanie naszych wrażliwych danych medycznych zewnętrznym podmiotom. Zlecenia telemarketingowe rządu realizują wyspecjalizowane firmy, którym przekazano nasze dane osobowe i numery telefonów. Te same firmy wydzwaniają do klientów banków i operatorów komórkowych. Różnica polega na tym, że operator komórkowy i bank nie ma dostępu do naszych danych medycznych. 

Loteria szczepionkowa vs odszkodowania

Od 1 lipca można wziąć udział w loterii szczepionkowej, która potrwa 3 miesiące. Loteria przewiduje cztery szanse na wygranie jednej z następujących nagród:

  • natychmiastowej: 500 lub 200 złotych – szansę na taką nagrodę ma odpowiednio co 2000 lub co 500 osoba biorąca udział w loterii, a cała pula nagród natychmiastowych wynosi 52 000 sztuk
  • cotygodniowej: 50 000 złotych (pula nagród to 60) lub hulajnogi elektryczne marki Segway-Ninebot (720 sztuk do rozlosowania)
  • nagrody miesięcznej w postaci pieniężnej (100 000 złotych dla 6 wygrywających) lub samochodu osobowego Toyota Corolla (także dla 6 osób)
  • nagrody finałowej – 2 osoby mają szansę wylosować 1 000 000 złotych, a 2 inne samochód osobowy Toyota C-HR.

Szczegóły dotyczące loterii, w tym terminy losowań oraz regulamin

Wbrew pozorom kwoty przeznaczone na loterie szczepionkową są niższe niż te, które rząd musiałby przeznaczyć na odszkodowania. Milion złotych lub samochód dla dwóch wygranych to nic w porównaniu z odszkodowaniami, o które mogłoby się ubiegać setki poszkodowanych.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o odszkodowania za skutki uboczne szczepień na COVID-19

W związku z licznymi skargami, jakie napływają do Rzecznika Praw Obywatelskich, a które dotyczą szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, Rzecznik z dużą uwagą śledzi prace nad – zapowiedzianą jeszcze w ubiegłym roku – ustawą, mającą doprowadzić do powstania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Nie powinno bowiem budzić wątpliwości, że wprowadzenie mechanizmu łatwego uzyskiwania rekompensaty z tytułu uszczerbku doznanego wskutek działań niepożądanych przyjętej szczepionki pozwoliłoby rozwiać przynajmniej część obaw, jakie duża grupa obywateli wiąże z trwającą akcją szczepień. Biorąc pod uwagę, że – choć projekt anonsowany był jako pilny – prace nad nim stanęły w miejscu (na stronach Rządowego Centrum Legislacji1 ostatnia aktualizacja dotyczy procesu konsultacji publicznych, które rozpoczęły się w początkach kwietnia), w oparciu o art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2020 r. poz. 627), zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie harmonogramu dalszych prac oraz przewidywanego terminu skierowania projektu do Sejmu RP. – źródło: bip.brpo.gov.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o odszkodowania za skutki uboczne szczepień na COVID-19

Wiemy ile można dostać za miesiąc hospitalizacji, nie wiemy ile za zgon

Osoby, które doświadczą niepożądanych efektów poszczepiennych będą mogły liczyć na świadczenia odszkodowawcze. Odszkodowania mają być przyznawane na mocy decyzji Rzecznika Praw Pacjenta.

Z informacji uzyskanych przez portal money.pl wynika, że wysokość świadczeń będzie uzależniona od długości czasu hospitalizacji. Najniższe odszkodowanie, uwzględniając to kryterium, będzie najprawdopodobniej wynosić 10 tys. zł jeśli w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19 będziemy podlegać hospitalizacji od 14 do 30 dni. Górny zakres odszkodowania to 100 tys. zł, możliwy w przypadku hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni, o ile wcześniej nie wypiszą nas ze szpitala…

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga obserwacji w szpitalu świadczenie wyniesie 3 tys. złotych.

Powielamy zatem tytułowe pytanie: Kto odpowie za skutki uboczne szczepień na COVID-19? Prace nad Funduszem Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych wciąż trwają a wakacje dobiegają połowy!

- Reklama -

Podobne artykuły

10 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

10 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
jajajaja
27 lipca, 2021 00:12

Jeżeli ktoś podejmuje decyzje o szczepieni, nie powinien dostać w razie skutków ubocznych żadnej rekompensaty. Dlaczego podatnik ma płacić za ……..

Eta
27 lipca, 2021 00:36
Odpowiedź na  jajajaja

Za co?

jajajaja
28 lipca, 2021 00:47
Odpowiedź na  Eta

nie co tylko kogo

Covid to wałek
27 lipca, 2021 12:19

Producent ma płacić i to 100 razy większe odszkodowania już od pierwszej minuty hospitalizacji.

Bieszczyn
21 września, 2021 19:24

Dlaczego po szczepionce Astra rozsypał mi się układ kostny poszły zęby, bule kostne oraz kręgosłup . Jestem już po operacji .A bardzo możliwe że Covida przeszedłem już w lutym zanim nasi najmądrzejsi ogłosili Pandemię .Całe szczęście że jesienią zaszczepiłem się przeciw grypie ale ta szczepionka jest znana i dobrze sprawdzona.. Po tych dobrociach Astry na pewno się nie zaszczepię już żadną kolejną dawką.

Krzysztof Człowiek
26 stycznia, 2022 09:59

Za 2 wojne też są winni Polacy nie państwo szwabskie, a za skutki uboczne mają zapłacić ci którzy czerpią korzyści majątkowe i ci którzy do tego doprowadzili i promowali. Firmy farmaceutyczne, WHO, ministerstwo zdrowia, you tube itp

krzysiek
26 czerwca, 2022 08:26
Odpowiedź na  Krzysztof Człowiek

Za uzbrojenie Niemieckiej armii do drugiej wojny zapłacili icki . Myśleli że przejmą Polskę ale Hitlerowi to się nie spodobało i zaczął ich dusić .Obecnie przejęli Światowy rynek finansowy Banki , Farmację ,Paliwa ,Żywność, Wojska ,Organizację. W Polsce 90% kleru z korzeniami icków , 95% w rządzie również z korzeniami icków dlatego takie potężne sumy idą na kraj icków A ciemni Polacy jakby w transie głosują na PiS-owskich icków .Szczepionka przeciw grypie była testowana dłużej niż 10 lat przeciw Covid 2 miesiące . to był test i wszczepianie nam różnych chorób nr. fiolki i nasze dane poszły do producenta teraz… Czytaj więcej »

Zaintry_GOV-any
27 lipca, 2021 00:19

Pan Cezary to oczywiście wzorowy Polak, wolontariusz, który przyjął szczepionkę bezinteresownie na oczach milionów. To, że video jest dostępne na rządowej stronie gov.pl o niczym nie świadczy. Nikt nie ma prawa mówić, że wziął za to jakieś pieniądze, bo o tym nie wiemy! A nawet gdyby wziął, to działał w dobrej sprawie płaskoziemcy…

moje-wifi
27 lipca, 2021 00:29
Odpowiedź na  Zaintry_GOV-any

A Pan/Pani chyba nie wątpi w szlachetne cele zacnego Pana Cezarego?

kapka
1 sierpnia, 2021 12:56
Odpowiedź na  Zaintry_GOV-any

Dz.U.2021.974 Reklama produktów leczniczych – Prawo farmaceutyczne, Rozdział 4 art 55 pkt 1

1.
Reklama produktu leczniczego kierowana do publicznej wiadomości nie może polegać na:
1)
prezentowaniu produktu leczniczego przez osoby znane publicznie, naukowców, osoby posiadające wykształcenie medyczne lub farmaceutyczne lub sugerujące posiadanie takiego wykształcenia;
2)
odwoływaniu się do zaleceń osób znanych publicznie, naukowców, osób posiadających wykształcenie medyczne lub farmaceutyczne lub sugerujących posiadanie takiego wykształcenia.

widocznie pana ze zdjecia nikt nie zna. podobnie sportowcow i innych publicznych osob swiecacych usmiechami z bilboardow promujacych temat19

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły