wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Kolejne sukcesy uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle w zawodach robotycznych!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Damian Iwanicki, Mateusz Zagórski, Jakub Lechwar, Szymon Miśkowicz z II klasy oraz Dawid Dziadosz i Krystian Marszałek z I klasy technik robotyk z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle to uczniowie, dla których kształcenie w tym zawodzie przynosi same profity. Dowodem tego jest kolejny spektakularny sukces podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej, który odbył się w trakcie XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, a został zorganizowany przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu we współpracy z  Centralną Komisją Egzaminacyjną oraz przedsiębiorcami branży robotycznej: ASTOR, KUKA, Yaskawa Polska.

Młodzież z popularnego jasielskiego Chemika ma głowę do robotyzacji, bowiem świetnie poradziła sobie z zadaniami testowymi i praktycznymi, które były skonstruowane na wzór zadań egzaminacyjnych dla zawodu technik robotyk.

W pierwszym etapie musieliśmy rozwiązać test o działaniu każdego robota – mówi Damian Iwanicki z kl. II e. Sprawdzano wiedzę zdobytą podczas szkolenia, które poprzedziło część zasadniczą zawodów. Dopiero wysoki wynik dał nam przepustkę do drugiej części konkursu. Następnie wyznaczono  nam roboty do zaprogramowania.

Trzeba było ruszyć głową ponieważ rozwiązanie problemu wymagało od nas logicznego myślenia, kreatywności oraz wiedzy o programowaniu robotów.

Warto zaznaczyć, że do konkursu zakwalifikowanych zostało 30 z 53. zgłoszonych drużyn wg klucza: Kawasaki Astorino – 12 zespołów, Kuka – 12, Yaskawa – 6. 

Etap drugi (praktyczny) odbył się 17 maja 2024 r. w CKPiDN w Mielcu.

Otrzymaliśmy polecenie, które polegało na takim zaprogramowaniu robota, aby ten:  narysował  dany tor, ułożył kostki  na paletach, obsłużył czujniki pomagające robotowi, wysyłał wiadomości do robota. Trzeba było ruszyć głową – wspomina Damian – ponieważ rozwiązanie problemu wymagało od nas logicznego myślenia, kreatywności oraz wiedzy o programowaniu robotów. Musieliśmy także wykazać się atrakcyjnym sposobem zaprezentowania rozwiązania.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle – Jakub Lechwar i Szymon Miśkowicz, którzy zajęli 2. miejsce w programowaniu robotów YASKAWA, oraz Dawid Dziadosz i Krystian Marszałek, którzy uplasowali się na  3. miejscu w programowaniu robotów ASTOR – pokazali, że potrafią sprostać oczekiwaniom  profesjonalistów układających zadania konkursowe, a ich wiedza  techniczna zdobyta w szkole jest przydatna w życiu codziennym.

Miłośnikom nauki dodali skrzydeł nauczyciele: Wojciech Źrebiec i Dominik Mitoraj z Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle oraz Damian Matłosz z  Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle.

Warto nadmienić, że to już 7. zawody w tym roku szkolnym, w których  robotycy z  Chemika  wzięli udział i stanęli na podium.

Udział w takich konkursach jest dla nas bardzo ważny – dodaje Damian. – Uczymy się rywalizacji i działania pod presją, nabieramy doświadczenia, stajemy w szranki ze starszymi kolegami. Prezentujemy się firmom – potencjalnym pracodawcom, wzbudzając w nich zainteresowanie naszymi kompetencjami. Spełniamy marzenia, planujemy przyszłość, o którą w ogóle się nie martwimy, bo rynek pracy potrzebuje ludzi, którzy nie boją się zaawansowanych technologii.

Widać więc, że Zespół Szkół nr 3 w Jaśle stawia na dobre wykształcenie swoich uczniów. Szkoła ma też świeże spojrzenie na rozwój młodego człowieka, by to on wyznaczał kierunki w nowoczesnej zautomatyzowanej gospodarce.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły