Balkon, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, to namiastka ogrodu, kawałek prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Trudno jednak czuć się tam swobodnie i dobrze, kiedy odległość od sąsiada jest znikoma albo gdy estetyka balustrady pozostawia wiele do życzenia. Przedstawiamy kilka pomysłów w jaki sposób chronić swoją prywatność oraz co zrobić, by balkon wydawał się bardziej przytulny.
Ciasny, ale własny
W polskiej kulturze balkon odgrywa dosyć istotną rolę. Kupując mieszkanie zwracasz uwagę na to, by był – chociaż niewielkich rozmiarów. Nie tylko spędzasz na nim wolny czas, pijasz poranną kawę, ale hodujesz kwiaty, przetrzymujesz rowery oraz inne sprzęty, na które nie ma miejsca w domu.
Często się zdarza, że bagatelizujesz jego wygląd. Koncentrujesz się na kuchni, łazience, sypialni, ale balkon zostaje na szarym, odległym końcu listy remontowej. W rezultacie, nierzadko budynki wielorodzinne (zwłaszcza wieżowce) wyglądają jak molochy z doczepianymi kokonami we wszystkich kolorach tęczy. Boazeria, tworzywo sztuczne, odchodząca farba. Tak kojarzą się balkony, którymi zabudowane są blokowiska sprzed kilkudziesięciu lat.
Obecnie trendy nieco się zmieniają. Deweloperzy znacznie powiększają metraż zewnętrznych części mieszkania. Właściciele natomiast starają się urządzić je zgodnie ze swoim gustem, upodobaniami. Balkon to dodatkowe miejsce do relaksu, które powinno być przytulne i jak najmniej zagracone. Ponadto po ciężkim, stresującym dniu nie masz zazwyczaj ochoty na pogaduszki ze wścibską sąsiadką, która tylko czeka, aż wyłonisz się z mieszkania.
Podpowiadamy, jak zasłonić balkon, by czuć się na nim swobodnie, a jednocześnie zadbać o jego estetykę.
Mata bambusowa
Niezwykle popularny, jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na zabudowanie balustrady. Maty bambusowe w wielu odcieniach brązu można kupić w każdym markecie ogrodniczym lub budowlanym za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Poszczególne trzciny są ze sobą ściśle powiązane, tak że właściwie nie występują prześwity. Zwinięta w rolkę, nie jest ciężka i łatwo ją zamontować. Produkowana w różnych wysokościach, nie sprawia kłopotów z dopasowaniem do balustrady. Bez większych komplikacji przytniesz ją ostrymi nożycami lub piłką do optymalnych rozmiarów.
Mata wygląda bardzo naturalnie, więc z pewnością będzie stanowić oryginalny, klasyczny akcent na Twoim balkonie. Z biegiem czasu może nieco się przebarwić. To rozwiązanie dla miłośników prostych i nieskomplikowanych maskownic. Nie sprawdzi się, jeżeli poszukujesz zasłony wyższej niż barierka. Trzcina może się połamać, poza tym znacznie ograniczysz dostęp naturalnego światła.
Zasłony z tkaniny
Balkon to przedłużenie salonu, więc dlaczego nie urządzić go w podobnym stylu jak całe wnętrze mieszkania? Zasłony z materiału montowane po obwodzie i spuszczone do samej ziemi są zarówno funkcjonalne, jak i niezwykle urokliwe. Ty decydujesz, kiedy zasłonić się od świata, a ponadto zewnętrzna część mieszkania staje się niesamowicie przytulna. Różnorodność tkanin, pod względem kolorystyki, ale też wielości materiałów sprawia, że możesz często zmieniać aranżację balkonu.
W przypadku zasłon montowanych na zewnątrz niestety występuje również sporo mankamentów. Tkaniny częściej ulegają zabrudzeniu niż klasyczne osłony balkonowe, więc musisz liczyć się z regularniejszą wymianą oraz częstym praniem. Ponadto jest to rozwiązanie zdecydowanie na sezon letni, jesienią i zimą będzie trzeba ściągnąć zasłony, aby nie uległy zniszczeniu.
Drewno
Niezwykle popularnym oraz jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów, z których tworzy się osłony balkonowe, jest drewno. Ścianki, parawany, shuttersy do sufitu lub na wysokość balustrady. Dużo możliwości zależnych wyłącznie od Twoich upodobań. Tego typu rozwiązania są przede wszystkim trwałe, zwłaszcza jeżeli są odpowiednio zaimpregnowane. Z powodzeniem będą chronić Twojej prywatności przez wiele sezonów.
Mankamentem drewnianych osłon balkonowych jest ich nieco wyższa cena od wyżej opisywanych. Szczególnie jeśli mają być solidne i odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto nie na każdym balkonie uda się je przymocować samodzielnie. Czasami trzeba prosić o pomoc fachowców, a to już dodatkowych koszt.
Rośliny
Naturalną rzeczą jest uprawianie roślin na balkonie. Doskonale można je wykorzystać jako przysłonę balustrady. Standardowo montujemy skrzynki z pelargoniami na górną część barierki, jednak świetnie do maskowania nadają się również wysokie trawy lub karłowate iglaki sadzone w doniczkach. Ustawione na podłodze świetnie się prezentują, a jednocześnie stanowią skuteczną barierę przed wścibskim okiem sąsiada.
Należy pamiętać w tym przypadku przede wszystkim o odpowiednim doborze oraz o pielęgnacji roślin. Jeżeli balkon jest nazbyt nasłoneczniony, nie każdy gatunek będzie się odpowiednio rozwijał. Poza tym zadbaj o podstawki pod donice lub nie przelewaj roślin. Jeśli po każdym, wieczornym podlewaniu do sąsiada niżej spłynie wodospad, szybko trzeba będzie pozbyć się kwiatów.
Sztuczny żywopłot i siatka cieniująca
Ostatnio na rynku pojawiło się sporo rozwiązań produkowanych z PVC. Są to między innymi podłużne, zielone pasy przypominające igliwie. Montując je jeden przy drugim osiągniesz efekt sztucznego żywopłotu na balustradzie. Przede wszystkim to trwałe rozwiązanie, spełniające swoją funkcję przez wiele sezonów. Kolor nie blaknie, osłona jest odporna na skrajne warunki atmosferyczne. Ponadto w łatwy i szybki sposób samodzielnie ją zainstalujesz.
Ciekawym pomysłem są także tzw. siatki maskujące czy cieniujące. Instalowane od podłogi do sufitu nie tylko osłonią wnętrze Twojego balkonu przed wzrokiem innych, ale pozwolą również zatrzymać nieco niższą temperaturę w upalne dni. Zwijane w rulon są bardzo łatwe w montażu. Dostępne są w kilku stopniach zacieniania wyrażonych w procentach (im niższy, tym bardziej prześwitujące).
Strzeż balkonu jak oka w głowie
Czy będzie to przedłużenie salonu czy jedynie składzik na rowery, sposobów na zasłonięcie balkonu jest wiele. Nie musi to być brzydkie, nieestetyczne rozwiązanie, może stanowić element dekoracyjny spójny z aranżacją całego domu. Przedstawiliśmy jedynie ułamek pomysłów, natomiast inspiracji jest znacznie więcej, wystarczy zajrzeć do internetu lub… do sąsiada.
Artykuł opracowany przy współpracy ze sklepem internetowym jumbo-shop.pl – Twoim specjalistą od domu i ogrodu.
Nie wyobrażam sobie teraz mojego balkonu bez osłony! Starą matę bambusową musiałam zdjąć w czasie remontu balkonu i póki co raz że balkon wygląda brzydko a dwa, że nie ma się za grosz prywatności. Teraz można znaleźć nawet maty z nadrukiem kwiatów balkonowych 🙂 Nie trzeba się męczyć z hodowaniem surfinii 🙂 Polecam poszperać na allegro
Balkon to jedyna namiastka ogrodu w bloku