wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasło pamięta – 36. rocznica stanu wojennego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

13 grudnia 2017 roku, 36 lat po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, jaślanie podjęli szereg inicjatyw mających na celu zachowanie pamięci o wydarzeniach tamtych dni oraz ukazanie prawdziwego ich podłoża, przebiegu i skutków.

Moje Jasło - rocznica stanu wojennegoNa jasielskie upamiętnienie tej ponurej daty złożyły się m.in.: otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz – Legenda »Solidarności« w domu parafialnym jasielskiej kolegiaty (fara), koncert „Młodzież pamięta” w Jasielskim Domu Kultury, uroczysta msza św. w kościele pw. św. Stanisława BM i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Moje Jasło - rocznica stanu wojennegoZorganizowanemu przed południem otwarciu wystawy, którą można zwiedzać do 5 stycznia 2018 r., towarzyszyła prelekcja Artura Brożyniaka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz spotkanie z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem Anny Walentynowicz.

Późnym popołudniem w JDK odbył się program patriotyczny, rozpoczynający się od filmu „Stan wojenny 13 grudnia 1981 Pamiętamy” opracowanego przez IPN i „Solidarność” Małopolska. Następnie wystąpili: soliści, zespół wokalny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I st. i Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. pod batutą Tadeusza Wróbla. Całość prowadziła nauczycielka w PSM Kornelia Wojnarowska.

Moje Jasło - rocznica stanu wojennego

Na zakończenie dnia jaślanie zgromadzili się w „kościółku”, na mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego, uświetnionej obecnością licznych pocztów sztandarowych. Koncelebrze przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr hab. Piotr Steczkowski, dziś m.in. profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego i publicysta „Naszego Dziennika”, w stanie wojennym – ministrant w jasielskim „kościółku”. – Dramat stanu wojennego, to nie jest tylko dramat historyczny i polityczny, to jest nade wszystko dramat moralny. Stan wojenny dokonał czegoś najgorszego: połamał prawa jednostek i prawa narodu – mówił kaznodzieja. – Dzisiaj trzeba się wsłuchać w słowa Ewangelii, że prawda nas wyzwoli. Trzeba tę prawdę przypominać, jasno pokazywać, jak to naprawdę wyglądało. Nie będziemy wolni, nie będziemy u siebie, dopóki ta prawda nie przeniknie w umysły i serca Polaków, wszystkich Polaków – tłumaczył duchowny. Podkreślił on także, że to Polacy, nikt inny, powinni swoje państwo kształtować i zadbać o to, jak będzie wyglądało.

Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na frontonie „kościółka”. Wśród oddających cześć ofiarom stanu wojennego byli m.in.: przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego oraz reprezentanci organizacji solidarnościowych.

Źródło: Urząd Miasta w Jaśle

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły