Jasło obchodzi urodziny Marszałka

0
Piłsudskiego na ulicach Jasła - Moje Jasło

150 urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego zainaugurowały miejskie obchody jubileuszowe odzyskania niepodległości. Był to czas zarówno do refleksji, jak i do radosnego świętowania.

Słowa Józefa Piłsudskiego „Niepodległości Polsce nikt nie podaruje, ani nikt ją za nas nie wywalczy” są programowym wstępem do świętowania roku jubileuszowego 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. W treści tych słów zawiera się historia Polski dwudziestego wieku. Zawiera się w nich krwawa ofiara naszych rodaków na frontach II wojny światowej, walk o wolność w podziemiu antykomunistycznym oraz życia w niezwykle trudnych latach PRL-u – mówił podczas inauguracji Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Podczas tego radosnego świętowania nie zabrakło muzyki, a to dzięki Miejsko-Kolejowej Orkiestrze Dętej i chórowi „Soli Deo” pod dyrekcją Moniki Twarduś. Każdy zainteresowany mógł również bezpłatnie obejrzeć film o Marszałku, który wyświetlany był w Jasielskim Domu Kultury.

Rok 2018, zgodnie z uchwałą podjętą przez Sejm RP, będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Miejskie obchody jubileuszowe zaplanowano na cały rok, a do wspólnej organizacji zaproszono lokalne samorządy, organizacje i stowarzyszenia działające na terenie miasta, w ten sposób powstanie kalendarz całorocznych wydarzeń.

Na Placu Inwalidów Wojennych zamontowana jest bardzo interesująca wystawa plenerowa o Marszałku i jego związkach z Jasłem.

Źródło: https://um.jaslo.pl/

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments