20 września, w auli Generatora Nauki GEN, odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Jasło – moje miasto, mój dom”, w ramach którego realizowanych jest 18 przedsięwzięć o wartości 15,3 mln złotych. Jasło otrzymało na to zadanie 100 proc. dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2020 oraz budżetu państwa.
Jasło, jest jednym z 29 miast w Polsce, które otrzymało dofinansowanie na realizację zadań zaplanowanych w ramach programu Rozwój Lokalny. Partnerami miasta w kilku z nich są: Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz Fundacja Aktywna Galicja. – Na początku skierowaliśmy ten program do 255 miast średnich. Po pierwszym etapie zostały 54 miasta, a na koniec udało nam się wybrać, dzięki wsparciu Związku Miast Polskich, który wspierał nas ekspercko od samego początku i wspierał również wszystkie miasta w przygotowaniu dokumentów, 29 miast. Wśród tych miast jest Jasło, które dzięki pozyskanemu wsparciu finansowemu, będzie mogło rozwinąć się kompleksowo, zarówno w obszarze ochrony środowiska naturalnego, rozwoju gospodarczego, społecznego, jak również i instytucjonalnego – wyjaśniał Marcin Bogusz z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podczas konferencji przedstawiono wizję i plany rozwojowe Jasła na 2024 rok, nową (wypracowaną w czasie opracowywania wniosku) ścieżką rozwoju miasta, a także omówiono poszczególne przedsięwzięcia. – Mają one stworzyć pewnego rodzaju otoczkę do tego, aby w mieście żyło się lepiej, by była to przestrzeń przyjazna w rozumieniu architektonicznym, jak również szeroko rozumiana przestrzeń do działań społecznych, edukacji, podnoszenia swojej wiedzy, szukania miejsc pracy. Taki cel przyświeca projektowi Jasło – moje miasto, mój dom – mówił podczas konferencji Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Realizowany przez miasto projekt jest, jak do tej pory, jednym z najbardziej rozbudowanych pod względem przedsięwzięć, zadań i działań. W ramach wniosku opracowano dwa dokumenty operacyjne: Plan Rozwoju Lokalnego oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego. Natomiast do końca kwietnia 2024 roku zrealizowanych będzie 18 przedsięwzięć (6 inwestycyjnych, 12 nieinwestycyjnych), które w sumie obejmują aż 111 mniejszych zadań (np. w ramach przedsięwzięcia „Jasło – miasto wiedzy” jest 12 zadań, m.in. Uniwersytet Dziecięcy, warsztaty dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Genialna Giełda Projektów, Jasielski Bon Szkoleniowy, Jasielskie Towarzystwo Naukowe).
Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że największym potencjałem Jasła – ściśle endogennym – są jego mieszkańcy, którzy są ludźmi kreatywnymi i ambitnymi. Z kolei Jasło, to miasto Feniks, które zniszczone w 97 proc. nienawiścią, odbudowało się dzięki wytrwałości i miłości do tego miejsca. – Jestem przekonana, że ta miłość do miejsca nadal jest. Może nie jest zbyt popularne, żeby ją demonstrować, może gdzieś zgasł entuzjazm i wiara, ale jak to bywa w przypadku miasta Feniksa niewiele potrzeba, by się odrodzić. Wystarczy spojrzeć na naszą historię, wystarczy spojrzeć na dzieci i młodzież, które w naszym mieście tak pięknie patrzą w gwiazdy i odkrywają nowe asteroidy, wystarczy pomyśleć o ich przyszłości, by znaleźć w sobie wytrwałość i determinację, by włączyć się w działania na rzecz miasta, nie dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń – mówiła Małgorzata Adamska-Chmiel, zastępca burmistrza Jasła, pełniąca rolę koordynatora projektu.
Część spotkania przeznaczono na panel dyskusyjny „Jasło na tle obecnych wyzwań stawianych przed samorządami”. Biorący udział w panelu Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę na obecne panujące trendy dotyczące życia w miastach – Stawia się teraz na miasta 15 minutowe, czyli takie gdzie można załatwić wszystkie konieczne sprawy w ciągu 15 minut, bez korzystania z samochodu. Jasło jest takim miastem – park, urzędy, instytucje – wszystko znajduje się w pobliżu. Jeżeli wszystkie usługi będą dobrze rozwinięte i będą blisko siebie – to jest właśnie to czego się teraz szuka – podkreślał.
Z kolei dr Tomasz Potkański ze Związku Miast Polskich alarmował, że obecnie największym problemem dla miast, i to nie tylko dla Jasła, jest demografia – Zmiany w strukturze demograficznej powodują, że wzrasta gwałtownie liczba seniorów, z którymi czasem trzeba będzie się zajmować. To zjawisko jest niestety powszechne w całej Europie. Natomiast każde z polskich miast, które doświadcza takich uwarunkowań zewnętrznych, musi temu przeciwdziałać. My ich nie zatrzymamy natomiast powinniśmy umieć je identyfikować i starać się osłabić te elementy, które są najbardziej negatywne, a wzmacniać te, które dają nam szanse na odbicie się. Nie będzie już tak, jak było kiedyś dlatego musimy przygotować się do zarządzania w nowych warunkach – mówił.
Wśród uczestniczących w konferencji gości znaleźli się m.in.: przedstawiciele i doradcy ze Związku Miast Polskich, parlamentarzyści, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji, dyrektorzy jednostek miejskich, czy też organizacje i podmioty współpracujące z miastem.
Lista przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom.”:
- Dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy, partner projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców
- Ścieżki kariery szyte na miarę, partner projektu: Fundacja Aktywna Galicja w Jaśle
- Miejski design
- Potencjały miasta bazą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości
- Dni przedsiębiorczości
- Realizacja programu Jasło Miasto Wiedzy
- Utworzenie centrum wspierania aktywności organizacji pozarządowych
- Centrum Aktywnego Seniora
- Kampania ekologiczna na rzecz ochrony środowiska ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki, partner projektu: Związek Gmin Dorzecza Wisłoki
- Budowa drogi 5KDZ wraz z infrastrukturą towarzyszącą
- Budowa Centrum Komunikacyjnego w Jaśle
- Miasto to Ja
- Idziemy w Jasło
- Wdrażanie działań w oparciu o narzędzie samooceny dla jednostek samorządu terytorialnego przygotowane przez OECD
- Kontrola pod kontrolą
- System komunikacji z mieszkańcami Jasła
- Kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego? – czyli stawiamy na zrozumiałą komunikację!
- Opracowanie programu dostępności dla Miasta Jasła
Więcej o projekcie na stronie: https://um.jaslo.pl/pl/jaslo-moje-miasto-moj-dom/
Skoro należymy do grona miast szczególnej troski nie radzących sobie z problemami. To zawiesić działanie rady miasta (wypłaty) i powołać Zarząd Komisaryczny. „Działania te mają poprawić jakość życia mieszkańców Jasła”. a nie kilku mieszkańców.