wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jaślanie na premierze filmu „Jasło 44″

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W miniony piątek (15 marca), w Jasielskim Domu Kultury obyła się podkarpacka premiera filmu „Jasło 44”, która zainaugurowała obchody 80 rocznicy zburzenia Jasła. Film w reżyserii jaślanina Jakuba Kowalczyka wyprodukowany został przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Agencję Filmową i Reklamową Trznadel Media. Koproducentem dokumentu jest Podkarpacka Komisja Filmowa.

Chcieliśmy dotrzeć z tą historią do szerokiej publiczności. Film utrzymany jest w formie śledztwa, w którym odkrywane są poszczególne wątki historii sprzed 80 lat. Nowoczesna, dynamiczna forma tego dokumentu może się podobać widzom – mówi Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, producent filmu.

Jaślanie na premierze filmu „Jasło 44"

Wrażenia widzów po premierze

Podczas obu pokazów premierowych sala widowiskowa  Jasielskiego Domu Kultury wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Po seansie, widzowie byli pod wrażaniem filmu. – To jest historia o moim rodzinnym mieście. Dokument zrealizowany został bardzo dobrze, jest wciągający, dynamiczny, świetne udźwiękowienie, nie mam zastrzeżeń – powiedział Tomek. Z kolei Patrycja dodała – Nie interesuję się zbytnio historią, ale ten film mnie zaciekawił. Myślę, że powinni go oglądnąć uczniowie jasielskich szkół.

Jaślanie na premierze filmu „Jasło 44"

Prace nad dokumentem trwały rok

Prace nad filmem rozpoczęto w marcu ubiegłego roku. Scenariusz filmu oparty został na dokumentach i aktach spraw z archiwów polskich i zagranicznych. Do filmu  twórcy zaangażowali ekspertów oraz przeprowadzili wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń. – Dla nas ważne w tym dokumencie były rozmowy ze świadkami, którzy otwierali się przed kamerą i wracali do trudnych czasów swojej młodości. Nie oszczędzaliśmy naszych ekspertów, analizując motywy i dopytując okoliczności zbrodni, a także próbując zrozumieć motywację głównego oskarżonego, czyli Waltera Gentza, dlaczego wydał wyrok na Jasło – opowiada Jakub Kowalczyk.

Plenery do filmu w Jaśle i Pilźnie

Jaślanie na premierze filmu „Jasło 44"

Zdjęcia do filmu realizowano w sierpniu 2023 roku. Plenery do filmu znaleziono w Jaśle i Pilźnie. Zdjęcia fabularyzowane powstały z udziałem aktorów, grupy rekonstrukcyjnej oraz statystów. –  Przyjęliśmy, że sceny fabularne nawiązywać będą swoją stylistyką i sposobem kadrowania do filmów kręconych w czasie okupacji przez Niemców, często w amatorski sposób. Inspiracją były też fotografie niemieckie z Jasła z czasów wojny, pokazujące żołnierzy i oficerów podczas oficjalnych spotkań i w czasie wolnym – opowiada Piotr Trznadel, operator filmowy.

Do filmu wykorzystano ponad 200 fotografii, głównie jasielskich, które zostały opracowane cyfrowo i poddane koloryzacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W efekcie uzyskano wyjątkowe kadry, które cieszą oko widza i pozwalają jeszcze bardziej poczuć klimat tamtych lat.

Jaślanie na premierze filmu „Jasło 44"

Film do obejrzenia w jasielskim muzeum i na YouTube

Film „Jasło 44” można oglądać w Muzeum Regionalnym w Jaśle, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc osobiście lub pod numerem telefonu 13 44 623 59. – Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie filmem, można go zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Jaśle, a tych z Państwa, którzy czekają na emisję w internecie, informujemy, że 15 kwietnia na YouTube Muzeum Regionalnego w Jaśle odbędzie się premiera internetowa filmu – informuje Jakub Kowalczyk.

Film „Jasło 44” otrzymał dofinansowanie: Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego, Miasta Jasła, Gminy Kołaczyce, Gminy Brzyska, Gminy Tarnowiec, Gminy Dębowiec, Gminy Osiek Jasielski, Gminy Skołyszyn, firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, Gamart SA, Jafar SA, Solgam, KS, PGZK Jasiel, MPGK Jasło, Dagmara, PRDM, Ubezpieczenia i Finanse Bożena Ankier, U Schabińskiej, Ligra Grzegorz Schabiński.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły