wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielskie rysy niepodległościowe – wystawa w MBP w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

18 kwietnia 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle otwarto wystawę pn. Pamiętamy! 100. lecie odzyskania Niepodległości w Jaśle.

Inauguracji wystawy towarzyszyły prelekcje: Mariusza Świątka, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Anny i Krzysztofa Kusiaków, autorów Regionalnego Bloga Historycznego o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza” oraz program artystyczny w wykonaniu Ogniska Muzycznego w Jaśle.

wystawa w MBP w Jaślewystawa w MBP w Jaśle

Mariusz Świątek nawiązując do zaprezentowanych na wystawie treści, rozszerzył zaprezentowane wątki jasielskie, przywołując w szczególny sposób sytuacje, sylwetki osób oraz miejsca pamiętające tamte czasy. Anna i Krzysztof Kusiakowie opowiedzieli o swoim blogu tworzonym z pasji do lokalnej historii oraz przywołali m.in. wypowiedzi osób z regionu jasielskiego oraz gorlickiego w kontekście tła historycznego działań niepodległościowych mających miejsce na tych terenach.

wystawa w MBP w Jaślewystawa w MBP w Jaśle

Fotografie i wspomnienia z tamtych dni, które m.in. udostępnione zostały przez: Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Annę i Krzysztofa Kusiaków, prowadzących Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza” pozwalają przybliżyć atmosferę grozy lat I wojny światowej, a także radosnego świętowania powrotu Niepodległej Ojczyzny.

wystawa w MBP w Jaślewystawa w MBP w Jaśle

W otwarciu wystawy wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Maria Kurowska, Burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech, Przewodniczący Rady Miasta Jasła – Henryk Rak, a także radni i przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń miejskich.

wystawa w MBP w Jaśle

Wydarzenie towarzyszy obchodom 100. lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Niepodległe Jasło”.

Wystawę można oglądać od 18 kwietnia do 30 czerwca 2018 w holu MBP w Jaśle, (ul. Kołłątaja 1).

MBP w Jaśle

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły