wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W dniu 2 marca br. miały miejsce jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddano hołd tym, którzy za walkę o wolną i niepodległą Polskę przez reżim komunistyczny mieli zostać skazani na śmierć, niesławę i zapomnienie.

My, Polacy, przechowaliśmy jednak wiedzę o tym, kto w naszych dziejach najnowszych zasłużył na chwałę, a kto na potępienie, kto był patriotą wiernym Ojczyźnie, a kto się jej sprzeniewierzył. A kiedy ponownie odzyskaliśmy wolność, pamięć i prawda – ocalone w rodzinach i środowiskach kombatanckich – stały się własnością całego narodu. Dziś znów, tak jak w latach międzywojnia, bohaterowie wojny 1920 roku mają swoje pomniki i poczesne miejsce w historii ojczystej. I także ich następcy – niezłomni żołnierze antykomunistycznego powstania – mają dziś swoje miejsce w Panteonie obrońców niepodległej Rzeczpospolitej. – przypomniał Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników tegorocznych obchodów.

Obchody w dniu dzisiejszym rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie Władysława Rosoła, pseudonim „Moryc”, na Starym Cmentarzu w Jaśle.

Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnym przy ZS Nr 4, gdzie wysłuchano hymnu państwowego oraz apelu pamięci poległych i zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych. Starosta Jasielski Adam Pawluś powitał wszystkich przybyłych, a w szczególności: Alicję Zając – Senator RP, Jerzego Borcza – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Ryszarda Pabiana – Burmistrza Miasta Jasła, Henryka Raka – Przewodniczącego Rady Miasta Jasła, Bogdana Kręcisza – Wójta Gminy Skołyszyn, Wojciecha Piękosia – Wójta Gminy Jasło, kombatantów, harcerzy, komendantów powiatowych służb mundurowych, przedstawicieli Stowarzyszenia „Solidarni” w Jaśle, dyrektorów jasielskich zakładów pracy i instytucji, jednostek organizacyjnych powiatu, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, poczty sztandarowe, uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół w Trzcinicy oraz młodzież. Szczególne podziękowania za przybycie na uroczystość starosta przekazał rodzinom Żołnierzy Wyklętych.

Starosta odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. W swoim przemówieniu przybliżył zgromadzonym sylwetkę Władysława Rosoła, jednego z wielu żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli na terenie powiatu jasielskiego z reżimem komunistycznym.

Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem zgromadzeni udali się do auli Zespołu Szkół Nr 4. Po odczytaniu listu skierowanego do uczestników przez Marię Kurowską – Posła na Sejm, głos zabrała rodzina Władysława Rosoła. W wzruszających słowach opowiedzieli przekazywaną w rodzinie historię działalności konspiracyjnej i okrutnej śmierci tego żołnierza wyklętego ale nigdy niezapomnianego. Następnie uczniowie szkoły zaprezentowali bardzo nastrojowy program słowno-muzyczny. Podsumowaniem uroczystości był wykład dr Pawła Furmana – przedstawiciela Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 Robert Niemiec podziękował przybyłym za wzięcie udziału w tej uroczystości, przypominając, że w ten sposób nie tylko utrwala się pamięć o bohaterach powstania antykomunistycznego, ale przywraca się im należną chwałę.

Ostatnim punktem obchodów był różaniec oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele Farnym.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły