wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielskie obchody jubileuszu 105-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

12 maja w Jaśle, odbyły się obchody 105-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Związane z nim jasielskie środowisko składa się z wielu różnych ludzi, których łączy wspólna potrzeba niesienia bezinteresownej pomocy. Krew to bezcenny dar, dzięki któremu można ocalić zdrowie i życie wielu osobom. Wie o tym dobrze pan Stanisław Maciechowski, który do tej pory oddał aż 80 litrów krwi! FOTOGALERIA

Podczas wydarzenia, każdy spełniający kryteria zdrowotne mógł oddać krew w Krwiobusie, czyli Mobilnym Punkcie Poboru Krwi. Dla zainteresowanych dostępne były także stoiska Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, prowadzące rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego w ramach Fundacji DKMS, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz stoisko Urzędu Miasta w Jaśle, gdzie można było wypełnić ankietę dotyczącą profilaktyki zdrowia.

Obecna na miejscu karetka oferowała możliwość zapoznania się ze sprzętem i zamontowanymi w niej urządzeniami. Można było dowiedzieć się o zadaniach i czynnościach wykonywanych przez ratowników i posiąść wiedzę na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym zagrożeń z tym związanych i sposobów ich unikania.

Przy stoisku Gabinetu Dietetycznego Bonne Sante dietetycy udzielali porad odpowiadając na pytania dotyczące odżywiania. Każdy mógł skosztować fit przekąski oraz wziąć udział w konkursie i wygrać 3-tygodniową kurację dietetyczną.

Jasielski obchody jubileuszu 105-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża

Dużym zainteresowaniem cieszył należący do OSP KSRG Kołaczyce zabytkowy samochód strażacki marki Chevrolet z 1930 r. – jedyny tak zachowany egzemplarz w Europie.

Idea, która jednoczy

Obchody poprzedziła msza święta w kościele Farnym w Jaśle. Następnie uczestnicy zebrali się na sali Generatora Nauki GEN, gdzie przebiegła oficjalna część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża i uczczeniu minutą ciszy wszystkich jego zmarłych działaczy, głos zabrała senator Alicja Zając.

Senator, przypominała bogatą historię Polskiego Czerwonego Krzyża, która w powiecie jasielskim sięga 1922 roku, kiedy organizowano regionalne koła PCK dla młodzieży i dorosłych. W 50. rocznicę powstania organizacji odział w Jaśle otrzymał własny sztandar, widoczny podczas niniejszego jubileuszu. Obecnie funkcjonuje w oparciu o 52 koła szkolne, 3 koła zakładowe, kluby dziecięce i 11 klubów honorowych dawców krwi. Ponadto współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jaśle i gminnymi Ośrodkami w Jaśle i Tarnowcu.

Szczytna idea Polskiego Czerwonego Krzyża na stałe przeniknęła do społecznej świadomości stając się wartością, która zespala dając poczucie przynależności. – Podejmowane przez Polski Czerwony Krzyż w Jaśle inicjatywy mają kluczowe znaczenie dla budowania społeczeństwa opartego na wartościach humanitarnych i wzajemnej pomocy – podkreślała senator Alicja Zając.

Odznaczenia dla zasłużonych

Odznaką Zasłużony Honorowy dawca Krwi III Stopnia odznaczono:

 1. ALEKSANDER CHWEDEŃCZUK
 2. ŁUKASZ JODŁOWSKI 
 3. MAŁGORZATA RĄPAŁA
 4. PAWEŁ SZCZYRBA
 5. SZYMON WALOWSKI
 6. DANIEL WIŚNIEWSKI

Odznaką Zasłużony Honorowy dawca Krwi II Stopnia odznaczono:

 1. MARIOLA JANUSZ
 2. ANNA MAJKA
 3. BOGUSŁAW MICHALSKI

Odznaką Zasłużony Honorowy dawca Krwi I Stopnia odznaczono:

 1. LESZEK CZAJKA
 2. MARIUSZ HUDY
 3. KRZYSZTOF KIELAR
 4. DAWID LISEK
 5. ŁUKASZ OCHAŁA
 6. ANNA PAPCIAK
 7. GRZEGORZ PUCHALIK
 8. ANNA STANISZ
 9. CZESŁAW SZYNAL

Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża I Stopnia otrzymał STANISŁAW MACIEJOWSKI.

Okolicznościowymi oznaczeniami zostali również odznaczeni prezesi honorowych klubów dawców krwi, samorządowcy i parlamentarzyści.

W uroczystościach uczestniczyli: poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca, senator RP Alicja Zając, starosta jasielski Adam Pawluś, wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie Sławomir Stefański, wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś, sekretarz miasta Jasła Paweł Rzońca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop, w imieniu poseł RP Marii Kurowskiej Rafał Jarosz, kierownik Oddziału Terenowego w Jaśle Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Dorota Bernacka, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, z-ca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Katarzyna Koczwara, dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle Monika Kulik-Marek, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Wacław Pasterczyk.

Gospodarzem obchodów był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle, którego kierownikiem jest Marta Oleszkowicz.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły