wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielskie obchody 13. rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W czwartek 13 kwietnia odbyły się jasielskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 13. rocznicę tragedii smoleńskiej.

Obchody odbyły się pod pomnikiem „Golgota Wschodu” przed którym złożono wieńce i zapalono znicze. Rozpoczęto je od modlitwy „Anioł Pański”, której przewodził proboszcz Kolegiackiej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Zbigniew Irzyk. Po modlitwie odśpiewano hymn państwowy i uczczono minutą ciszy pamięć pomordowanych w katyńskim lesie oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

– Dziś oddajemy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, naszym ojcom, mężom, braciom i wszystkim ofiarom agresji sowieckiej. To chwila refleksji i zadumy nad historią polskiego narodu. Wspominamy tragiczną zbrodnię, w wyniku której wymordowano blisko 22 tysiące polskich obywateli. (…) Zginęli od strzału w tył głowy, z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata, bez procesów i wyroków. Ich ciała złożone w masowych grobach miały nigdy nie zostać znalezione, a o zbrodni świat miał się nie dowiedzieć. Stało się inaczej. Zbrodni nie udało się ukryć, a ofiara zamordowanych nie poszła na marne – mówiła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Podczas apelu pamięci przywołano ofiary zbrodni katyńskiej na ziemi jasielskiej. Następnie Wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś odczytał listę ofiar tragedii smoleńskiej.

Postać śp. Senatora Stanisława Zająca, który w uznaniu zasług został pośmiertnie mianowany na stopień majora Wojska Polskiego, wspominał Starosta Jasielski Adam Pawluś – 13 lat temu, w styczniu 2010 roku, ówczesny Senator Stanisław Zając był inicjatorem powstania społecznego komitetu obchodów 70. rocznicy mordu katyńskiego. Mnie wyznaczył bardzo ważną funkcję, abym zbudował pomnik na te uroczystości, bo przewidywał, że może nawet Prezydent Kaczyński odwiedzi Jasło, bo był blisko związany z Lechem Kaczyńskim. Gościł również Prezydenta w swoim domu. Gdy 10 kwietnia 2010 roku umówiłem się tutaj z kierowcą, który przywiózł te dwa kamienie na godzinę ósmą, niestety nie przyjechał dźwig i wróciłem do domu. Wtedy dowiedziałem się o tej strasznej tragedii. Byłem niesamowicie zszokowany i zasmucony, że to miało miejsce. Senator dzwonił do mnie przed wyjazdem do Smoleńska i mówił – o dziesiątej masz być u mnie w domu, będziemy rozmawiać o tym jak przygotować uroczystości. Ale nigdy nie myślałem, że na tym jednym kamieniu będzie jego nazwisko. I to jego nazwisko znalazło się, tak jak mówił wcześniej pan Wójt, już przed uroczystością pogrzebową, bo jego szczątki trudno było odnaleźć.

– Drogi Senatorze, bardzo nam Ciebie dzisiaj brakuje. Brakuje nam Twoich pomysłów, Twojego działania, Twojego poświecenia dla małej ojczyzny, dla miasta Jasła, dla powiatu jasielskiego i dla całej Polski – mówił Adam Pawluś.

Starosta zwrócił uwagę na wiele wątpliwości, które pomimo upływu lat, wciąż towarzyszą katastrofie smoleńskiej. Nadal nie wydano wraku samolotu a sekcje zwłok i badania zagranicznych ekspertów nie dały jasnej odpowiedzi na pytanie, jak zginęła załoga i pasażerowie Tu-154M.

– W niedawnej rozmowie z założycielem serwisu internetowego gordonua.com były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko na pytanie, czy Rosjanie zabili prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego odparł, iż jest przekonany, że tak. Wydaje się, że jego stanowcze stwierdzenie wynika z doświadczeń życiowych i znajomości schematu działania rosyjskich służb. Wiadomo bowiem, że Juszczenko na „własnej skórze” przekonał się o tym, jak Rosjanie postępują z osobami, które zagrażają ich interesom. Przeżył próbę otrucia i zamachu na swoje życie – zauważył Starosta.

Zdaniem Micheila Saakaszwilego, byłego prezydenta Gruzji to, co zdarzyło się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku było zemstą za Tibilisi – Poświęcił swoje życie za Gruzję. Bo wiem na pewno, że Smoleńsk był zemstą za Tibilisy z 2008 roku. Jest przekonany, że winę za śmierć naszego Prezydenta ponosi Rosja i osobiście Władimir Putin.

– Putin zabił jego, a teraz zabija mnie – napisał na Facebooku, w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej Saakaszwili, który obecnie przebywa w swojej ojczyźnie w areszcie.

Pierwszy przywódca niepodległej Litwy Vytautas Landsbergis już w 2012 roku mówił o swoich wątpliwościach: Wasze koła rządowe okazywały mi niezadowolenie, a nawet gniew, gdy głośno powiedziałem, że Polska zrobiła zasadniczy błąd na samym początku śledztwa smoleńskiego, oddając je w ręce Rosji. Ciągle myślę: jak mogliście dopuścić, by zatarto wszystkie ślady?

Mentalność Rosji, oceniając na przykładzie jej obecnych zbrodni wojennych w Ukrainie, nie zmieniła się od czasów Katynia. Ukraińska ludność cywilna jest rozstrzeliwana ze związanymi rękami, tak jak niegdyś Polacy w katyńskim lesie. Teraźniejsze barbarzyństwo niczym się zatem nie różni od tego, czego doświadczyli już nasi przodkowie.

Rosja zawsze była państwem o zapędach imperialnych. Dlatego warto przypominać słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszone 12 sierpnia 2008 r. w Gruzji:

I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę.

Trudno nie odnieść wrażenia, że brzmią proroczo. 

W uroczystościach uczestniczyli: Alicja Zając – Senator RP, Jolanta Sawicka – Wojewoda Podkarpacki, Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Semiku Województwa Podkarpackiego, władze Stowarzyszenia im. Stanisława Zająca, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP reprezentowana przez Rafała Jarosza, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego reprezentowany przez Kamilę Cholewiak Kiczek, Robert Snoch – Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle wraz z radnymi powiatu, Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miasta Jasła, ks. dziekan Zbigniew Irzyk, ks. o. Artur Zajchowski, Paweł Pietrusza – Wiceprzewodniczący Regionu Podkarpacie reprezentujący związek „Solidarność”, przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarni” w Jaśle na czele z Kazimierzem Rozenbajgerem – Prezesem Zarządu, komendanci służb mundurowych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Wojskowego Centrum Rekrutacji i Straży Miejskiej w Jaśle, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego oraz szkół ponadpodstawowych. Gospodarzem uroczystości był Starosta Jasielski Adam Pawluś.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły