wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielskie obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości 

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W sobotę, 11 listopada 2023 roku, odbyły się uroczyste obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego jak zawsze pamiętali o tym niezwykle ważnym dniu i tłumnie zgromadzili się w Parku Miejskim, aby oddać hołd bohaterom, bez których odwagi i poświęcenia nie moglibyśmy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.

Obchody poprzedziła Msza Święta sprawowana przez proboszczów jasielskich parafii w intencji Ojczyzny oraz poległych za Ojczyznę w kościele o.o. Franciszkanów w Jaśle. Homilię wygłosił Ojciec Zajchowski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi, jednostkami strzeleckimi, harcerzami, przedstawicielami parlamentu i samorządowców, służb mundurowych, organizacji społecznych, placówek kulturalnych i oświatowych przemaszerowali ulicami Jasła w kierunku Parku Miejskiego.

Parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, złożyli najpierw kwiaty pod tablicą przy ul. Kołłątaja, która upamiętnia wymarsz jasielskiego oddziału Związku Strzeleckiego w 1914 roku oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, znajdującą się na ścianie Kościoła św. Stanisława. Następnie, po dotarciu do Parku Miejskiego, wraz z licznymi delegacjami, złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wartę honorową przy Grobie pełnili „Strzelcy” z jednostki strzeleckiej z Trzcinicy oraz harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Pamięci głos zabrał Starosta Adam Pawluś, który podkreślał, że niepodległość i wolność nie są nam dane raz na zawsze.

(…) wydarzenia rozgrywające się za naszą wschodnią granicą i niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie uzmysławiają nam, że nasza Ojczyzna może być zagrożona, a niepodległość i wolność nie są nam dane raz na zawsze. Dlatego w tych niestabilnych czasach musimy szczególnie dbać o naszą Ojczyznę, wszyscy musimy być patriotami, strzegącymi tradycyjnych polskich zasad i wartości. Nie możemy dopuścić, aby historia się powtórzyła i obce wpływy decydowały o losach naszego kraju. – mówił Adam Pawluś.

Na koniec podziękował odpowiedzialnym za organizację uroczystości: Wojskowemu Centrum Rekrutacji, Policji, Straży Miejskiej, Młodzieżowemu Domowi Kultury i Urzędowi Miasta Jasła. Szczególne podziękowania skierował do pocztów sztandarowych, klas mundurowych, „Strzelców” z Trzcinicy i harcerzy – (…) patrząc dzisiaj na zgromadzoną tu młodzież, szczególnie uczniów klas mundurowych, jestem spokojny o losy naszej Ojczyzny.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły