wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielskie Biennale Sztuki rozstrzygnięte

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej. Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z rozdaniem nagród i otwarciem wystawy pokonkursowej odbyło się 15 grudnia br. w Galerii JDK.

Jury w składzie: Adrianna Napiórkowska – Bek, mgr etnologii i antropologii kulturowej, etnograf w Muzeum Regionalnym w Jaśle, Katarzyna Gądek – Smyka, mgr sztuki, grafik JDK, Tomasz Olbrot, plastyk, członek jasielskiej grupy „Plaja” i Anna Brożyna, instruktor ds. plastyki JDK, kurator wystawy, sekretarz jury, przyznało trzy nagrody i cztery wyróżnienia. Przy ocenie wzięto pod uwagę między innymi pomysł i walory artystyczne.

Jasielskie Biennale Sztuki rozstrzygnięte

Nagrody otrzymali: Wojciech Niezgoda z Dąbrówki (I nagroda, kategoria ,,Rzeźba”), Edyta Materowska z Lipnicy Dolnej (I nagroda, kategoria ,,Malarstwo”) i Dawid Dyląg z Jasła (II nagroda, kategoria ,,Malarstwo”).

Jasielskie Biennale Sztuki rozstrzygnięte

Wyróżnienia trafiły do: Krzysztofa Rodaka z Lubli (kategoria ,,Rzeźba”), Michała Świątkowskiego z Dębowca (kategoria ,,Rzeźba”), Jadwigi Filus ze Święcan (kategoria ,,Malarstwo”) i Teresy Juszczyk z Pustej Woli (kategoria ,,Malarstwo”).

Jasielskie Biennale Sztuki rozstrzygnięte

Podziękowania za wieloletni udział w jasielskim konkursie i znaczący wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego otrzymali: Antoni Bolek z Załęża, Adam Rąpała z Jasła i Kazimierz Dzik z Załęża.

Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej odbywają się nieprzerwanie od 2002 roku. Wystawy pokonkursowe gromadziły wielu artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki nieprofesjonalnej. Przez 20 lat obserwowaliśmy zmiany, które zachodziły wokół nas, komercjalizacja kultury, zanikające obrzędy ludowe. Zjawiska te spowodowały, iż sztuka ludowa również uległa przekształceniom. Obok uznanych już twórców ludowych, mających ugruntowaną pozycję artystyczną, prawie w każdym kolejnym konkursie pojawiali się nowi artyści nieprofesjonalni, którzy po raz pierwszy prezentowali swoje prace przed szerszą publicznością. Być może formuła tego konkursu wymaga już zmiany, ale niezaprzeczalnym jest fakt, że Biennale wyłoniło wielu twórców, którzy stali się rozpoznawalni, a prace wielu z nich trafiły na stałe do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury.

– powiedziała Anna Brożyna, instruktor ds. plastyki JDK

Wystawę pokonkursową można podziwiać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury do 31 stycznia 2024 r.

Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym wydarzenia była Toyota Jasło.

ŹródłoJDK
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły