wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy przyjął 75 młodych studentów

To przedsięwzięcie, które od samego początku miało na celu rozpalić w najmłodszych mieszkańcach naszego miasta ciekawość, pasję i gotowość do poszukiwania swoich talentów.

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Jasło to miasto nauki i dobrej zabawy, o czym mogą poświadczyć młodzi adepci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. W minioną sobotę, podczas uroczystej inauguracji 14 edycji jasielskiego Juniwersytetu, 75 młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymało indeksy i naukowe wyprawki. Zwieńczeniem pełnego emocji przedpołudnia był fascynujący pokaz naukowy.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy jest przedsięwzięciem, które z każdym kolejnym rokiem skupia wokół idei popularyzacji nauki coraz większe grono młodych mieszkańców miasta. Wystarczy wspomnieć, że w tegorocznym naborze na Juniwersytet złożone zostały 143 formularze zgłoszeniowe. 30 września br. mali studenci spotkali się w Generatorze Nauki GEN w Jaśle, aby zainaugurować rok akademicki 2023/24.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy przyjął 75 młodych studentów
Fot. GEN Jasło

Uroczystość odbyła się w sali audytoryjnej jasielskiego GEN-u. Dzieciom, które zasiadły w pierwszych rzędach z dumą przyglądali się ich rodzice i opiekunowie. Po złożeniu ślubowania i wysłuchaniu pieśni „Gaudeamus igitur” mali żakowie, oficjalnie włączeni zostali w poczet studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, czego nie omieszkał pogratulować im Paweł Rzońca, sekretarz Miasta Jasła.

– Jasielski Uniwersytet Dziecięcy ma bogatą historię. Powstał w 2011 r. Trwa już zatem kilkanaście lat. Pierwsi jego absolwenci są dzisiaj studentami szkół wyższych. To przedsięwzięcie, które od samego początku miało na celu rozpalić w najmłodszych mieszkańcach naszego miasta ciekawość, pasję i gotowość do poszukiwania swoich talentów. Myślę, że ci pierwsi absolwenci Juniwersytetu, którzy świadomie wybrali kierunek studiów, uczynili to dzięki temu, że brali udział w naszym projekcie. Życzę naszym małym studentom, aby mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach, a rodzicom, aby frekwencja na zajęciach wynosiła zawsze sto procent – mówił Paweł Rzońca.  

Kolejnym punktem sobotniej uroczystości było wręczenie małym studentom indeksów oraz naukowych wyprawek w postaci mikroskopów oraz książek popularno-naukowych autorstwa Tomasza Rożka. Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Katarzyna Mazurek, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, partnera naukowego Juniwersytetu. Posługując się owocami starała się wyjaśnić dzieciom, czym są cząsteczki.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy przyjął 75 młodych studentów
Fot. GEN Jasło

Przysłowiową wisienką na torcie był pokaz naukowy. Tomasz Madej wprowadził dzieci w fascynujący świat prądu elektrycznego, oddziaływań elektrostatycznych i zjawisk magnetycznych. Wspólnie z małymi studentami Juniwersytetu przeprowadził doświadczenia fizyczne, od których włos dosłownie jeżył się na głowie.

Pierwsze zajęcia w ramach 14. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbędą się już 7 października br. Przygodę z nauką rozpoczną wówczas 6-latki.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy przyjął 75 młodych studentów
Fot. GEN Jasło

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to projekt edukacyjny realizowany przez Miasto Jasło w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” realizowanego w ramach projektu, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa pn. „Jasło – moje miasto, mój dom”.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły