Jasło to miasto nauki i dobrej zabawy, o czym mogą poświadczyć młodzi adepci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. W minioną sobotę, podczas uroczystej inauguracji 14 edycji jasielskiego Juniwersytetu, 75 młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymało indeksy i naukowe wyprawki. Zwieńczeniem pełnego emocji przedpołudnia był fascynujący pokaz naukowy.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy jest przedsięwzięciem, które z każdym kolejnym rokiem skupia wokół idei popularyzacji nauki coraz większe grono młodych mieszkańców miasta. Wystarczy wspomnieć, że w tegorocznym naborze na Juniwersytet złożone zostały 143 formularze zgłoszeniowe. 30 września br. mali studenci spotkali się w Generatorze Nauki GEN w Jaśle, aby zainaugurować rok akademicki 2023/24.
Uroczystość odbyła się w sali audytoryjnej jasielskiego GEN-u. Dzieciom, które zasiadły w pierwszych rzędach z dumą przyglądali się ich rodzice i opiekunowie. Po złożeniu ślubowania i wysłuchaniu pieśni „Gaudeamus igitur” mali żakowie, oficjalnie włączeni zostali w poczet studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, czego nie omieszkał pogratulować im Paweł Rzońca, sekretarz Miasta Jasła.
– Jasielski Uniwersytet Dziecięcy ma bogatą historię. Powstał w 2011 r. Trwa już zatem kilkanaście lat. Pierwsi jego absolwenci są dzisiaj studentami szkół wyższych. To przedsięwzięcie, które od samego początku miało na celu rozpalić w najmłodszych mieszkańcach naszego miasta ciekawość, pasję i gotowość do poszukiwania swoich talentów. Myślę, że ci pierwsi absolwenci Juniwersytetu, którzy świadomie wybrali kierunek studiów, uczynili to dzięki temu, że brali udział w naszym projekcie. Życzę naszym małym studentom, aby mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach, a rodzicom, aby frekwencja na zajęciach wynosiła zawsze sto procent – mówił Paweł Rzońca.
Kolejnym punktem sobotniej uroczystości było wręczenie małym studentom indeksów oraz naukowych wyprawek w postaci mikroskopów oraz książek popularno-naukowych autorstwa Tomasza Rożka. Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Katarzyna Mazurek, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, partnera naukowego Juniwersytetu. Posługując się owocami starała się wyjaśnić dzieciom, czym są cząsteczki.
Przysłowiową wisienką na torcie był pokaz naukowy. Tomasz Madej wprowadził dzieci w fascynujący świat prądu elektrycznego, oddziaływań elektrostatycznych i zjawisk magnetycznych. Wspólnie z małymi studentami Juniwersytetu przeprowadził doświadczenia fizyczne, od których włos dosłownie jeżył się na głowie.
Pierwsze zajęcia w ramach 14. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbędą się już 7 października br. Przygodę z nauką rozpoczną wówczas 6-latki.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to projekt edukacyjny realizowany przez Miasto Jasło w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” realizowanego w ramach projektu, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa pn. „Jasło – moje miasto, mój dom”.