wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielska gimnazjalistka trzecia w Polsce

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Duży sukces osiągnęła Gabriela Panaś, uczennica klasy trzeciej Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Zajęła ona trzecie miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „KRĄG” w kategorii prac indywidualnych w formie  albumowej na temat: „Sławni Polacy – wodzowie i żołnierze”.

Podopieczna historyka i regionalisty, Wiesława Hapa, przygotowała bardzo ciekawą pracę historyczno-plastyczną. Ujęła temat konkursowy w sposób oryginalny, a jego bohaterami były kobiety-żołnierze. Młoda autorka postanowiła ukazać ich rolę w ważnych wydarzeniach dziejów Polski, kiedy ramię w ramię z mężczyznami walczyły o wolną i niepodległą Ojczyznę. Ukazała patriotyczną postawę tak trwale zapisanych w historii oręża polskiego kobiet jak m.in. Anna Dorota Chrzanowska, Joanna Żubr, Barbara Bronisława Czarnowska, Anna Pustowójtówna, Emilia Plater, Aleksandra Zagórska, Maria Wittek, Danuta Siedzikówna.

Gabriela Panaś - dyplom

Młoda laureatka tak odnosi się do swojego osiągnięcia: „Moja praca w konkursie polegała przede wszystkim na wyszukiwaniu wiadomości i ciekawostek historycznych wykorzystując do tego różne źródła informacji. Kolejnym etapem było znalezienie interesujących zdjęć i stworzenie portretów kobiet rysowanych ołówkiem. Ostatnim zadaniem było połączenie ze sobą wszystkich elementów aby nadać temu formę albumu. Uczestnictwo w konkursie wzbudziło moją ciekawość i chęć poznania losów kobiet, które na równi z mężczyznami brały czynny udział w bitwach, powstaniach i wojnach. Dzięki pracy nad stworzeniem albumu rozwinęła się  moja kreatywność i zrealizowałam pomysł połączenia ciekawych faktów historycznych ze swoim zainteresowaniem, czyli malarstwem”.

Opiekun uczennicy dodaje: „Bardzo cieszę się z sukcesu Gabrysi. Dotychczas jakoś szczególnie nie interesowała się historią, ale wiedziałem o jej pasji plastycznej. Dlatego zaproponowałem jej udział w tym projekcie, który łączył ze sobą te dwie dziedziny. I jak widać, świetnie sobie z tym poradziła. Najważniejsze, że uwierzyła w siebie, poszerzyła swoją wiedzę historyczną oraz zdobyła nowe doświadczenia w trudnej sztuce rysunku”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KRĄG” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ideą konkursu jest: szerzenie wśród młodzieży wiedzy o historii Polski, propagowanie polskich tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych oraz aktywizacja miłośników historii poprzez prezentowanie  i honorowanie ich dokonań.

/dr/

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły