15.2 C
Jasło
25 września 2020, piątek

Jasielska gimnazjalistka trzecia w Polsce

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Duży sukces osiągnęła Gabriela Panaś, uczennica klasy trzeciej Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Zajęła ona trzecie miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „KRĄG” w kategorii prac indywidualnych w formie  albumowej na temat: „Sławni Polacy – wodzowie i żołnierze”.

Podopieczna historyka i regionalisty, Wiesława Hapa, przygotowała bardzo ciekawą pracę historyczno-plastyczną. Ujęła temat konkursowy w sposób oryginalny, a jego bohaterami były kobiety-żołnierze. Młoda autorka postanowiła ukazać ich rolę w ważnych wydarzeniach dziejów Polski, kiedy ramię w ramię z mężczyznami walczyły o wolną i niepodległą Ojczyznę. Ukazała patriotyczną postawę tak trwale zapisanych w historii oręża polskiego kobiet jak m.in. Anna Dorota Chrzanowska, Joanna Żubr, Barbara Bronisława Czarnowska, Anna Pustowójtówna, Emilia Plater, Aleksandra Zagórska, Maria Wittek, Danuta Siedzikówna.

Gabriela Panaś - dyplom

Młoda laureatka tak odnosi się do swojego osiągnięcia: „Moja praca w konkursie polegała przede wszystkim na wyszukiwaniu wiadomości i ciekawostek historycznych wykorzystując do tego różne źródła informacji. Kolejnym etapem było znalezienie interesujących zdjęć i stworzenie portretów kobiet rysowanych ołówkiem. Ostatnim zadaniem było połączenie ze sobą wszystkich elementów aby nadać temu formę albumu. Uczestnictwo w konkursie wzbudziło moją ciekawość i chęć poznania losów kobiet, które na równi z mężczyznami brały czynny udział w bitwach, powstaniach i wojnach. Dzięki pracy nad stworzeniem albumu rozwinęła się  moja kreatywność i zrealizowałam pomysł połączenia ciekawych faktów historycznych ze swoim zainteresowaniem, czyli malarstwem”.

Opiekun uczennicy dodaje: „Bardzo cieszę się z sukcesu Gabrysi. Dotychczas jakoś szczególnie nie interesowała się historią, ale wiedziałem o jej pasji plastycznej. Dlatego zaproponowałem jej udział w tym projekcie, który łączył ze sobą te dwie dziedziny. I jak widać, świetnie sobie z tym poradziła. Najważniejsze, że uwierzyła w siebie, poszerzyła swoją wiedzę historyczną oraz zdobyła nowe doświadczenia w trudnej sztuce rysunku”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KRĄG” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ideą konkursu jest: szerzenie wśród młodzieży wiedzy o historii Polski, propagowanie polskich tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych oraz aktywizacja miłośników historii poprzez prezentowanie  i honorowanie ich dokonań.

/dr/

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Długie kolejki do jasielskiego ZUS-u. “Trzeba wyczekać swoje”

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle ustawiają się codziennie długie kolejki interesantów. Epidemia koronawirusa zaburza funkcjonowanie wszystkich publicznych instytucji. Ile trzeba czekać...

Prace modernizacyjne w jasielskim muzeum trwają

Zakończył się już pierwszy etap projektu „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”. W sumie na modernizację budynku przeznaczono ponad 4,1 mln złotych.

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy V Kompanii Lekkiej Piechoty Jasło z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Szkolenie odbyło się na terenie rekreacyjnym...