Decydując się na pożyczkę bądź kredyt obowiązkowo należy wykazać swoją zdolność kredytową. Bank, przed pożyczeniem klientowi środków finansowych, ma obowiązek przeanalizowania jego zdolności do terminowej spłaty zobowiązania wraz z odsetkami. Zdolność kredytowa to podstawowy aspekt, decydujący o tym, czy osoba ubiegająca się o kredyt go otrzyma. Jak jest liczona? Co wpływa na zdolność kredytową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.Kopiuj HTML Kopiuj tekst
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to inaczej maksymalna kwota kredytu jaką bank może udzielić klientowi przy wybranym przez niego okresie spłaty. Warto pamiętać, że kwota ta uzależniona jest od różnych czynników. Ponadto, każda instytucja może w inny sposób obliczać zdolność kredytową. Zdolność ta to główny czynnik, jaki banki biorą pod uwagę wydając decyzję o przyznaniu klientowi kredytu zarówno gotówkowego, jak i hipotecznego.
Co ma wpływ na zdolność kredytową?
Jak już było wcześniej wspomniano, każda instytucja finansowa bierze pod uwagę inne parametry odnoszące się do zdolności kredytowej. Zazwyczaj jednak decydujący wpływ ma na nią wysokość dochodów. Jest to czynnik, który bank analizuje w zestawieniu z wydatkami. Im wyższy dochód posiada klient, tym wyższy kredyt może uzyskać. Jednak dochód ten musi być stały. Analitycy z pewnością korzystniej ocenią osobę, która wydaje niewiele, a tym samym posiada jakieś oszczędności. Kolejnym aspektem jaki brany jest pod uwagę, jest rodzaj zatrudnienia. Dla banku istotna jest stabilność, dlatego najwyżej oceniany jest kredytobiorca, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Wielkość prowadzonego gospodarstwa domowego, to kolejny czynnik, który jest brany pod uwagę przez banki. Zazwyczaj najlepiej oceniane są małżeństwa bez dzieci, gdyż każde kolejne dziecko w rodzinie zmniejsza możliwości finansowe. Ponadto wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego powoduje, że dwie osoby osiągają wyższy dochód, więc wydatki w przeliczeniu na osobę są niższe.
Bardzo istotna jest również historia kredytowa, która może pomóc lub zaszkodzić w uzyskaniu zobowiązania. Zależy to od tego, czy osoba starająca się o kredyt terminowo spłacała zobowiązania posiadane w przeszłości. Jeżeli dawniej wystąpiły jakieś problemy ze spłatą rat, bank może wówczas przyznać niższa kwotę kredytu lub też odmówić całkowicie jego udzielenia. Banki zazwyczaj przychylniej patrzą jednak na kredytobiorców, którzy mają w swojej historii zobowiązania spłacone w sposób regularny. Istotna kwestią podczas starania się o kredyt jest status zawodowy kredytobiorcy. Bowiem banki bardzo często zwracają uwagę na wykształcenie oraz zajmowaną pozycję zawodową . W przypadku osób z wyższym wykształceniem zakładają, że zdobędą lepiej płatną oraz stabilną pracę. Dla banku duże znaczenie ma branża, w której pracuje dana osoba, także fakt, czy jest ona zatrudniona w firmie państwowej, czy prywatnej. Na końcową zdolność kredytową wpływają również parametry kredytu, o który kredytobiorca wnioskuje. Zdolność kredytowa jest ściśle powiązana z wysokością raty co oznacza, że w przypadku dłuższego okresu kredytowania (niższej raty) kredytobiorca może potencjalnie starać się o większą kwotę. Należy jednak pamiętać, że im dłużej spłacamy, tym więcej odsetek musimy oddać bankowi.
Jak zwiększyć szansę na wyższa kwotę kredytu?
Każdy kredytobiorca przed zaciągnięciem kredytu może popracować nad swoja zdolnością kredytową. Dobra zdolność kredytowa może w niektórych przypadkach pomóc wynegocjować lepsze warunki uzyskania kredytu. Co więc można zrobić? Przede wszystkim dokonać porównania różnych ofert, np. na https://blogbank.pl/. Osoba, która chce otrzymać kredyt powinna również zbudować sobie dobrą historie kredytową. Aby bank uznał potencjalnego kredytobiorcę za rzetelnego wystarczy karta kredytowa bądź debet na koncie, który spłacany jest regularnie, zgodnie z zasadami określonymi w umowie. Przed złożeniem wniosku o kredyt ważna jest również spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań, tak aby podczas weryfikacji nie posiadać żadnych długów. Bardzo pomocne jest również przystąpienie do wniosku innej osoby, która posiada wysoką zdolność kredytową.
Zdolność kredytowa ma decydujący wpływ na kwotę kredytu, którą może pożyczyć dana osoba. W związku z tym przed złożeniem wniosku kredytowego warto w miarę możliwości podnieść swoją zdolność kredytową spłacając dotychczasowe zobowiązania lub uzyskując wyższe dochody w analizowanym przez bank okresie.