wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła i co na niego wpływa?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Pompy ciepła bazują na wybranym odnawialnym źródle ciepła, dlatego są nie tylko ekologiczne, ale również bardzo ekonomiczne. Zużycie prądu w prawidłowo zaprojektowanej instalacji z pompą ciepła jest nieduże, a więc i koszty ogrzewania znacznie maleją. Dzieje się tak, ponieważ prąd służy jedynie do pompowania darmowego ciepła np. z gruntu, powietrza, wody gruntowej czy powierzchniowej.

Nowa pompa ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła powietrze – woda to nowatorskie i energooszczędne rozwiązanie, które zapewnia nie tylko dopasowaną do potrzeb temperaturę w domu, ale również ciepłą wodę użytkową. Tego typu pompy są wydajne oraz przyjazne dla środowiska. Przechwytują one energię cieplną z powietrza i wykorzystują ją do podgrzewania wody przeznaczonej do ogrzewania domu i wody użytkowej. Oszczędność polega na tym, że aż 80 procent potrzebnej energii cieplnej pobierane jest  z otoczenia, nawet gdy na zewnątrz występują bardzo niskie temperatury. Porównując pompę ciepła z ogrzewaniem elektrycznym, można zauważyć oszczędność pieniędzy na kosztach energii w wysokości ok. 5000 tysięcy złotych rocznie. 

Czynniki wpływające na koszty ogrzewania pompą ciepła

Koszty ogrzewania pompą ciepła są indywidualne i uzależnione od kilku czynników. Pierwszy z nich to specyfika pompy. Najbardziej wydajna jest pompa gruntowa. Pracuje z najwyższą wydajnością przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Drugi czynnik odnosi się do powierzchni grzewczej budynku, która natomiast wpływa na koszty instalacji. Kolejne czynniki to m.in.: zapotrzebowanie na energię grzewczą, moc urządzenia grzewczego, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, cena energii elektrycznej, oczekiwana temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach i czas trwania sezonu grzewczego. Początkowe nakłady inwestycyjne mogą być wyższe niż w przypadku innych technologii, natomiast koszty eksploatacji są o wiele niższe, a okres zwrotu krótki. Pozwala to na uzyskanie znacznych oszczędności, zwłaszcza jeśli porównujemy kotły olejowe i grzałki elektryczne. Więcej na temat pomp ciepła znajdziesz na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły