wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak uspokoić noworodka – czy muzyka może pomóc?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Kąciki ust opadają, a maluszkowi płyną łzy. Matka w pierwszym odruchu od razu pociesza ukochane dziecko, które czasami nie daje się łatwo uspokoić i trzeba sięgnąć wówczas po inne metody. Jedną z tych metod jest muzyka. Chcesz wiedzieć dlaczego muzyka wpływa kojąco na noworodka? Przeczytaj ten wpis.

Muzyka – prosty sposób na uspokojenie noworodka

Głód, zmęczenie, pełna pielucha, zły humor – jest wiele powodów, które sprawiają, że maleństwo nie czuje się dobrze. Wyraża ono to mniej lub bardziej gwałtownym płaczem. Wielu rodziców uspokaja dziecko bardzo intuicyjnie – kołysze lub bierze noworodka w ramionach. Wszelkiego rodzaju rytmiczne ruchy powodują, że maluszek staje się spokojniejszy. Już w czasie ciąży maleństwo było kołysane tam i z powrotem w łonie matki, więc takie ruchy nadal wywołują pozytywne emocje. Niektóre dzieci bardzo szybko relaksują się w łóżeczku. Łóżeczka niemowlęce można bujać i przystawić do łóżka rodziców. Dzięki temu można być przy maleństwie w tych trudnych dla niego chwilach. Jednak samo kołysanie najczęściej jest niewystarczające i warto mieć w zanadrzu coś, co sprawi, że maluszek uspokoi się szybko. Co to takiego może być? Odpowiedź jest prosta – muzyka. Warto zatem mieć pod ręką głośniki przenośne z relaksacyjną melodią, którą maluch zna i uwielbia.

Dlaczego muzyka jest ważna dla niemowląt i dzieci?

Wiadomo, że muzyka może wspierać rozwój na wiele sposobów. Melodie docierają bezpośrednio z ucha do mózgu i tam mogą wywołać bardzo wiele pozytywnych efektów. Jakie korzyści można osiągnąć, puszczając dzieciom muzykę? Oto kilka z nich:

  • muzyka może wzmocnić więź między rodzicami a noworodkiem,
  • muzyka stymuluje różne obszary mózgu dziecka, tworząc nowe synapsy,
  • muzyka sama w sobie wpływa na połączenia w mózgu, może mieć ogromny wpływ na zdolność myślenia i uczenia,
  • słuchanie muzyki może wpływać na zdolność koncentracji,
  • muzyka pomaga starszym dzieciom kontrolować emocje.

Od kiedy noworodkom można puszczać muzykę na uspokojenie?

Dziecko czerpie szereg korzyści ze słuchania muzyki. Począwszy od 26. tygodnia ciąży, ucho wewnętrzne dziecka jest w pełni rozwinięte. Jest więc pierwszym narządem zmysłu, z którego mogą korzystać dzieci. Warto zatem już w ciąży przyzwyczajać maluszka do muzyki i melodii, które będą po narodzinach kojarzyć mu się pozytywnie. Niemowlę rozpoznaje głos matki po urodzeniu, a więc i niektóre melodie mogą wydawać się mu znajome.

Muzyka w życiu codziennym z dzieckiem

Muzyka powinna towarzyszyć dzieciom i dorosłym w życiu codziennym. Wpływa ono kojąco na cały organizm i pozwala się zrelaksować. Bardzo często dzieci reagują płaczem lub mają zły humor, bo ich rodzice czują się gorzej i nie mają nastroju. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść muzyka. Na spacerze można mieć ze sobą głośniki przenośne z ulubionymi melodiami, które wprawią w doskonały nastrój matkę, tatę i noworodka. Od pierwszych dni życia można wieczorem odtwarzać dziecku kołysankę lub piosenkę, która będzie sygnalizować, że dzień się skończył. Rano można puścić inną melodię, która będzie znakiem do pobudki.

Jakie piosenki są odpowiednie dla noworodka?

Zasadniczo wszystko, co podoba się dziecku, jest dozwolone. Jednak muzyka klasyczna i fortepianowa są szczególnie odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci. Oczywiście należy bacznie obserwować maluszka i sprawdzać, co się mu podoba, a przy czym robi się niespokojny. Uspokajająco działają dźwięki bębnów. Można puszczać typowe utwory dla dzieci z powtarzającymi się słowami. Dodatkowo mama lub tata mogą śpiewać wraz z wokalistą. Nie wskazana jest muzyka metalowa czy rockowa.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły