Ostatnia prosta artykułu. Co zrobić z tym, żeby przestać zadowalać innych? Skoro poznaliśmy cały mechanizm, który kieruje naszym życiem i cechuje nasze życie, jako „zadowalacza” innych ludzi, zobaczyliśmy skąd się bierze i jak rzutuje na nasze życie, należy odpowiedzieć, co można z tym zrobić.

W wielu wypadkach wystarczy, że ktoś przeczyta te artykuły i zacznie sobie uświadamiać jak to funkcjonuje. Wiele osób żyje normalnie, nie ma obsesji dogadzania innym, więc może sobie poradzić samemu. Oczywiście, są przypadki w których ani żadne wskazówki, ani poznanie źródła problemu nie pomogą. W takim wypadku terapia jest potrzebna, aby zacząć rozumieć swoje emocje, odkopać je i w taki sposób odzyskiwać wolność. Wobec tego, co można samemu zrobić?

To, że ktoś dba o swoje potrzeby i odmówi innym pomocy, wcale nie znaczy, że jest się niegrzecznym. Umiejętność odmówienia komuś pomocy to nie zawsze jest egoizm, czasami to zwykła asertywność. Każdy może wyrażać siebie i swoje zdanie nie niszcząc drugiego człowieka i szanując jego granice.

Warto zacząć od małych kroków. Warto zacząć wyrażać siebie w małych rzeczach, może trochę pobocznych na pierwszy rzut oka, ale tak, aby dochodzić do tych większych i ważniejszych. Powoli. Trening czyni mistrza! Czasami łatwiej nauczyć się pływać na małym basenie wraz z dziećmi, niż rzucać się na głęboką wodę. Łatwiej wtedy się nie zrazić i zdobyć pewność siebie.

Warto także zobaczyć swoje emocje, jakie nam towarzyszą, gdy odmawiamy. Co wtedy jest? Temu warto się przyjrzeć, żeby wiedzieć jak człowiek reaguje i jak je zmieniać.

Na koniec, nic na siłę. Warto żyć w zgodzie ze sobą. Szacunek, jaki z tego płynie, gdy człowiek jest wierny sobie, jest cudowny i bardzo buduje nas samych. Małe rady, które napisałem pomogą w konkretnej walce. Nikt jednak nie zmieni nas, gdy sami nie będziemy chcieli. Jeżeli więc chcesz coś zmienić w sobie, warto wziąć się do pracy, nie za tydzień, nie kiedy indziej, ale teraz. Nigdy nie będzie lepszego czasu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wprowadzić imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.