wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaFelietonyJak mieć najtańsze OC? 4 sposoby na tanie ubezpieczenie samochodu

Jak mieć najtańsze OC? 4 sposoby na tanie ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest rodzajem obowiązkowego ubezpieczenia majątkowego, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Polisa OC zabezpiecza majątek ubezpieczonego oraz gwarantuje pokrycie szkód poniesionych przez poszkodowanych. Na rynku funkcjonuje obecnie wiele różnych firm ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenia komunikacyjne OC. Co roku każdy z kierowców staje więc przed decyzją, którego ubezpieczyciela wybrać, aby za OC zapłacić jak najmniej.

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Na wysokość składki OC wpływa szereg parametrów związanych z samochodem, który chcemy ubezpieczyć. Po pierwsze wpływ na wysokość składki ma marka samochodu. Im bardziej prestiżowa marka auta tym droższe OC. Najniższe składki zapłacą właściciele takich aut jak Skoda, Suzuki czy Dacia.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość składki jest pojemność silnika. Im mniejsza pojemność, tym tańsza polisa ubezpieczeniowa. Na cenę ubezpieczenia wpływ ma również typ paliwa. Najdroższe składki czekają na właścicieli aut o napędzie benzynowym z LPG. Najmniej zapłacą właściciele aut elektrycznych i hybrydowych.

Znaczenie ma również wiek auta i co ciekawsze kolor jego karoserii. Ubezpieczyciele opierają się na statystykach, a te mówią, że najwięcej wypadków spowodowali właściciele aut w kolorze czerwonym. Najmniej natomiast właściciele aut niebieskich. Takie rozwiązanie jest niewątpliwie krzywdzące dla wielu kierowców.

Istnieje kilka sposobów na to, aby znaleźć najtańsze OC na rynku. Oto 4 sposoby na tanie ubezpieczenie auta:

1. Porównywarka ubezpieczeń

Rynek ubezpieczycieli w Polsce jest bardzo duży i nie sposób sprawdzić oferty każdego z osobna. Tymczasem ceny ubezpieczeń w poszczególnych firmach mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Jednak samodzielne zapoznanie się z ofertą każdej z firm byłoby nie tylko czasochłonne, ale również męczące i bardzo kłopotliwe. W tym właśnie celu powstały popularne porównywarki internetowe i kalkulatory OC, które po wprowadzeniu przez nas wszystkich niezbędnych informacji na temat auta, porównują oferty kilkudziesięciu ubezpieczycieli i znajdują dla nas najbardziej korzystne rozwiązanie. W ten sposób właściciel może zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Składki i sposoby ich naliczania w poszczególnych firmach mogą się bowiem znacznie między sobą różnić.

2. Wykorzystaj wszystkie możliwe zniżki

Niektórym kierowcom przysługują różnego rodzaju zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Niestety żaden kierowca nie dostaje tych zniżek od razu po otrzymaniu prawa jazdy. W tej kwestii należy wykazać się cierpliwością. Najpopularniejszą zniżką oferowaną przez ubezpieczycieli aut jest zniżka za bezszkodową jazdę. Za każdy rok bezkolizyjnej jazdy ubezpieczyciel wynagradza kierowcę bonusem w postaci kilku lub kilkunastoprocentowej zniżki. W zależności od ubezpieczyciela wysokość zniżek jest inna. W konsekwencji kilkuletniej jazdy bez wypadku możemy otrzymać nawet do 60% tańsze ubezpieczenie OC.

Firmy ubezpieczeniowe wynagradzają nie tylko bezszkodową jazdę. W zależności od ubezpieczalni możemy otrzymać różne bonusy. Niektóre z firm wynagradzają na przykład wiek kierowcy czy jego staż w prowadzeniu pojazdów, ponieważ według statystyk starszy kierowca powoduje znacznie mniej wypadków na drodze. Na takie zniżki w niektórych z firm ubezpieczeniowych mogą liczyć również kobiety, ponieważ według statystyk to one znacznie rzadziej uczestniczą w wypadkach drogowych jako ich sprawcy. Każda z firm ubezpieczeniowych indywidualnie ocenia ryzyko i wynagradza kierowców za różne czynniki.

Jeżeli jednak nie mamy stażu jako kierowca i nigdy nie posiadaliśmy auta, to niestety nie możemy w tej sytuacji liczyć na zniżki. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może być uznanie za współwłaściciela auta osobę, która takie zniżki posiada. Wówczas otrzymamy wszystkie przysługujące współwłaścicielowi zniżki, a przy okazji z czasem młody kierowca nabędzie prawo do własnych indywidualnych zniżek.

3. Pakiety ubezpieczeń

Jeżeli korzystamy już z innych ubezpieczeń, na przykład ubezpieczamy dom, mieszkanie czy życie, możemy skorzystać z pakietu ubezpieczeń. Do ubezpieczenia, które już opłacamy możemy dołączyć ubezpieczenie komunikacyjne OC. Firmy ubezpieczeniowe przewidują w takich przypadkach zniżki dla klientów, którzy korzystają z kilku ubezpieczeń jednocześnie. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku ubezpieczenia w jednej firmie kilku aut lub połączenia ubezpieczenia OC i AC. Programy lojalnościowe mogą przynieść nam nawet kilkudziesięciu procentowe rabaty.

4. Poszukiwanie promocji

Wielu ubezpieczycieli organizuje okresowe promocje, które mają za zadanie przyciągnąć nowych klientów. To dobry pomysł na obniżenie składki i odpowiedni moment, aby zmienić ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe oferują różne rodzaje promocji. Może być to na przykład zniżka za przejście do danej firmy z innej ubezpieczalnizniżka za płatność kartą kredytową lub na przykład zniżka za zakup polisy ubezpieczeniowej przez Internet. Należy jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie zapoznać się z regulaminem danej promocji. Może bowiem okazać się, że wcale nie jest ona tak korzystna jak nam się wydaje. W tym celu warto też skontaktować się bezpośrednio z agentem, aby móc dokładnie dopytać o szczegóły promocji.

Warto skorzystać z wymienionych w artykule sposobów na obniżenie ceny polisy ubezpieczeniowej, ponieważ można w ten sposób sporo zaoszczędzić. Jeżeli natomiast zakup auta jest jeszcze przed nami warto zapoznać się z czynnikami wpływającymi na wysokość składki ubezpieczenia i być może wziąć je pod uwagę szukając wymarzonego auta.

Opracowano na podstawie:
Poradnik: Jak mieć najtańsze OC samochodu na rynku (13 sposobów!): 
https://zaradnyfinansowo.pl/poradnik-jak-miec-najtansze-oc/

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

9 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

9 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
5 czerwca, 2019 15:04

W ubezpieczeniach OC trzeba uważać przede wszystkim na to, że ubezpieczyciele w Polsce zazwyczaj nie nagradzają lojalnych klientów, lecz starają się przyciągnąć nowych kierowców. Oferta przedłużenia polisy będzie więc zwykle większa od oferty dla nowej osoby. Dlatego nie ma sensu przywiązywać się do jednego ubezpieczyciela, lecz swobodnie co roku szukać najtańszej oferty w porównywarce ubezpieczeń takiej jak Ubea.

Jeff
6 czerwca, 2019 10:09

Tylko jak wszyscy beda mieli OC najniższe z mozliwych to jakie będą potem skutki w razie wypadku?

ona
6 czerwca, 2019 10:36

jednym słowem człowiek niedoinformowany, nieobeznany jest oszukiwany na każdym kroku
trzeba być teraz specjalistą we wszystkim

dd
27 czerwca, 2019 05:55

Nie rozumie artykułu. OC ma skutecznie zabezpieczyć Nas o osoby, którym moglibyśmy wyrządzić krzywdę. Musicie wiedzieć, że im bardziej trefny ubezpieczyciel tym więcej możecie mieć problemów z uzyskaniem pieniędzy i Wy i osoby, którym wyrządzicie krzywdę. Miałem kiedyś wypadek, Pan miał ubezpieczenie w zagranicznej Firmie z oddziałem w Polsce. 2 miesiące czekałem na pieniądzy na pokrycie szkody i otrzymałem dopiero po skardze do KNF. Co ciekawe idac ubezpieczyć samochód agent zaproponował mi ta samą Firmę, mówię mu jaka sytuacja a on mi, że co mnie obchodzi co się będzie działo z poszkodowanym….. Jak już go zrypałem zaproponował inne ubezpieczenie z… Czytaj więcej »

holik
29 lipca, 2019 19:19

Zniżka za przejście do danej firmy z innej ubezpieczalni to sprawa jednorazowa. Po roku wszytko wraca do „normy”, i lepiej dobrze sprawdzić czy taka zmiana się opłaca. Lepiej sprawdzić na mubi.pl jakie są realne stawki ubezpieczyciela. Kiedyś wykupiłem tanie ubezpieczenie a po roku jak przysłali polisę to włosy dęba stanęły.

Ania
28 sierpnia, 2019 00:50

Przez stronę http://www.wyliczenie.pl można tanią składkę wyliczyć.

MartaŁucz
17 listopada, 2019 18:09

Każdy sobie rzepkę skrobie. Tak to generalnie podsumuję, a chodzi mi o to, że jak nie szukamy tańszych możliwości to będziemy mieć najdroższe OC. Ja szukałam na https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ i jestem zadowolona ze swojej oferty. Mam taniej w przekroju rocznym o 300zł więc dla mnie to na prawdę sporo. Czy nie jest lepiej trochę poszperać w internecie?

Zenon Masny
13 stycznia, 2020 08:40

Sprawdź opcję na najtańsze ubezpieczenie na http://tiny.cc/tanieoc

Handlarz
9 marca, 2020 04:03

Prowadzę komis samochodowy i zawsze najtaniej OC wyliczają mi przez stronę http://www.wyliczenie.pl

Najnowsze artykuły