wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ile drzew należy wyciąć w parku linowym w Jaśle?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Znamy wyniki ekspertyzy dendrologicznej przeprowadzonej w parku linowym na zlecenie Urzędu Miasta w Jaśle. Ocenie zostało poddanych 31 drzew.

Ekspertyza dendrologiczna miała na celu ocenić stan zdrowotny 31 drzew na których opiera się konstrukcja urządzeń parku linowego na osiedlu Gądki w Jaśle. Na podstawie wizualnej oceny określono widoczne symptomy mające wpływ na utratę lub osłabienie witalności i stabilności badanych drzew. Ich wiek szacowany jest na około 40-45 lat.

Na terenie jasielskiego parku linowego rośnie najwięcej topoli – 17 sztuk. Pozostałe gatunki to jesion wyniosły – 9 sztuk, dąb szypułkowy – 2 sztuki, klon zwyczajny – 2 sztuki i sosna wejmutka – 1 sztuka. Według ekspertyzy przeprowadzonej przez krośnieńskiego dendrologa 6 drzew kwalifikuje się do wycinki. 22 drzewa noszą znamiona procesów chorobowych o zróżnicowanym stopniu zaawansowania i nie są zalecane do dalszego wykorzystania w parku linowym. Jedynie 4 drzewa nadają się do dalszego warunkowego wykorzystania.

Mapa drzew w parku linowym w Jaśle

Według opinii innego dendrologa Tomasza Klicha nie powinno się wykorzystywać do budowy parku linowego drzew z rodzaju topoli, które mają kruche konary i nie należą do długowiecznych. – Można się było spodziewać, że po kilkunastu latach większość tych drzew nie będzie się nadawała do dalszego wykorzystania do instalacji parku linowego – stwierdza Tomasz Klich.

Ze względów bezpieczeństwa nie można nadal bazować na topolach. Jedynym rozwiązaniem pozostaje budowa parku linowego na sztucznych elementach, czyli palach. Niestety jest to dosyć kosztowna inwestycja.

Czy to oznacza likwidację parku linowego w Jaśle?   

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły