II Brygada Legionów i Jaślanie w proteście przeciw Traktatowi brzeskiemu

0
Żołnierze II Brygady internowani w Dolinie 1918-min

W dniu 19 marca Muzeum Regionalne w Jaśle udostępniło mieszkańcom Jasła ekspozycję plenerową poświęconą II Brygadzie Legionów i Jaślanom biorącym udział w proteście przeciw postanowieniom Traktatu brzeskiego z 9 lutego 1918 r.

Wystawa została udostępniona na Skwerze Inwalidów Wojennych i będzie dostępna w miesiącu marzec kwiecień 2018 r.

manifestacja na rynku 1918r.

Zawiera ona informacje na temat genezy Legionu Wschodniego, II Brygady Legionów mieszkańcom Jasła i ziemi jasielskiej, którzy służyli w tej formacji od jej powstania aż do przejścia przez front pod Rarańczą na znak protestu przeciw postanowieniom traktatu brzeskiego.

Manifestacja 17 lutego 1918r na ul Kościuszki

Po traktacie brzeskim, społeczeństwo polskie zaprotestowało przeciw przekazaniu Ukraińskiej Republice Ludowej Chełmszczyzny i Podlasia. Ogłoszono strajk a urzędnicy masowo składali dymisję.

II Brygada Legionów Moje Jasło

W Jaśle strajk trwał od 16-18 lutego 1918 r. Uczestniczyło w nim blisko 15 000 ludzi. By upamiętnić te wydarzenia Muzeum Regionalne w Jaśle przy współpracy z Urzędem Miasta zorganizowało wspomniana wystawę.

W dniu 19 marca w JDK miała miejsce prelekcja dla młodzież szkół jasielskich na temat  Józefa Hallera, II Brygady Legionów i protestów w Jaśle w 1918 r.

Impreza była kolejną z cyklu zaplanowanych na bieżący rok imprez towarzyszących obchodom 100-Lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Niepodległe Jasło”

 

Mariusz Świątek/MRJ

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments