wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Gromadzi nas tutaj pamięć…

Katyń – ponad 21 tysięcy zamordowanych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

W kwietniu i maju 1940 roku ponad 21 tysięcy Polaków zostaje zamordowanych. Giną między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykownii. Dzisiaj uczciliśmy ich pamięć.

Gromadzi nas tutaj pamięć o jaślanach oraz mieszkańcach ziemi jasielskiej wywiezionych do Rosji i bestialsko zamordowanych.

- Reklama -

Dziś po latach poszukiwań znamy nazwiska ponad stu osób związanych z ziemią jasielską, które możemy uznać za ofiary zbrodni katyńskiej. Wśród nich 27 osób to osoby urodzone w Jaśle. Pozostali urodzili się w miejscowościach dawnego powiatu jasielskiego, kształcili się w Gimnazjum Jasielskim, pracowali na terenie Jasła, lub tu założyli swoje rodziny. Dodać należy również, ze po II wojnie światowej na ziemi jasielskiej zamieszkały osoby, które straciły swoich bliskich. O nich też powinniśmy pamiętać – mówił podczas okolicznościowego przemówienia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Gromadzi nas tutaj pamięć - Ryszard Pabian

Pamięć o wydarzeniach sprzed 78 lat zgromadziła pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” upamiętniającym zbrodnie sowieckie dokonane na Polakach, władze samorządowe, przedstawicieli instytucji, organizacji społecznych, szkół, harcerzy oraz młodzież.

Gromadzi nas tutaj pamięć - Ryszard PabianGromadzi nas tutaj pamięć - Ryszard Pabian

Na jasielskim rynku uroczyście otwarto wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Jaśle.  Wystawę zatytułowaną „78. rocznica zbrodni katyńskiej, mieszkańcy ziemi jasielskiej zamordowani w Katyniu, Charkowie i Miednoje”  zwiedzać będzie można do 15 maja br.

Gromadzi nas tutaj pamięć - Ryszard PabianGromadzi nas tutaj pamięć - Ryszard Pabian

W ramach dzisiejszych uroczystości, o godz. 18, w kościele pw. św. Stanisław BM odprawiona zostanie msza św. w intencji Polaków pomordowanych na wschodzie. Natomiast o godz. 19, w Jasielskim Domu Kultury, zaplanowano prelekcję dotyczącą zbrodni katyńskiej i okolicznościowy program muzyczny.

Urząd Miasta w Jaśle

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły