15.2 C
Jasło
21 września 2020, poniedziałek

Dofinansowanie dla Muzeum Regionalnego w Jaśle

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
Dofinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum Regionalne w Jaśle pozyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Centrum Kultury na realizację dwóch projektów:

  • „Konserwacja wybranych prac Ignacego Pinkasa na ekspozycję stałą w Muzeum Regionalnym w Jaśle” w ramach programu WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2020. Kwota dofinansowania 50.000,00 zł.

W ramach projektu renowacji zostanie poddane 12 prac Ignacego Pinkasa. Dodatkowo wydany zostanie folder poświęcony temu wybitnemu, urodzonemu w Jaśle artyście oraz powstanie krótki film dokumentalny o kolekcji i przeprowadzonych pracach konserwatorskich. Muzeum Regionalne w Jaśle posiada największą kolekcję prac artysty w Polsce. Obrazy zostały przekazane jako dar przez córkę artysty Panią Marię Wolny. Kolekcja ta jest systematycznie rozbudowywana poprzez zakupy i darowizny.

Ignacy Pinkas (1888–1935) to malarz legionista urodzony w Jaśle. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego. W 1914 wstąpił do Legionów, gdzie służył w 1 pułku artylerii I Brygady. W 1919, jako rysownik i malarz, towarzyszył dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego w Wilnie. W 1920 Pinkas powrócił do Krakowa. W 1928 był ponownie w Wilnie malując obrazy, których kolekcję zatytułowaną “Wilno” ofiarował w 1929 Józefowi Piłsudskiemu. Obrazy te wisiały w gabinecie Marszałka w Belwederze. Przypuszczalnie w tym okresie (1928–30) wyjechał też do Sulejówka, celem sportretowania Piłsudskiego. W 1929 wydał tekę autolitografii zatytułowaną Wilno. Pod koniec życia wydał tekę „Kraków w dziesięciu autolitografiach barwnych Ignacego Pinkasa”, przedstawiającą charakterystyczne zabytki Krakowa. Ignacy Pinkas zmarł w Krakowie 3 sierpnia 1935 i został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Dorobek artystyczny Pinkasa zgromadziły głównie Muzea Narodowe w Krakowie i Warszawie oraz Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu. W1996 roku Maria Wolna, pasierbica artysty, przekazała w darze dla Muzeum Regionalnego w Jaśle pozostałą spuściznę po malarzu. Dar obejmował około 200 prac (obrazy, studia i szkice olejne) większości ukończonych, do tego ponad 500 szkiców ołówkiem w 15 szkicownikach oraz dokumenty i fotografie związane z życiem artysty. Wyjątkowy dar, o dużej wartości artystycznej i materialnej, trafił do rodzinnego miasta malarza. Przez kolejne lata Wolna systematycznie wyszukiwała na rynku dzieł sztuki kolejne prace swojego ojczyma, wykupując je i ofiarowując do jasielskiego muzeum. Po jej śmierci kolekcja nie przestawała się powiększać.

2) „Zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle online” w ramach programu KULTURA W SIECI Kwota dofinansowania 30.000,00 zł. W wyniku realizacji projektu powstanie 10 filmów edukacyjnych opartych o zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz zostanie sfotografowanych i umieszczonych na stronie Muzeum w zakładkach tematycznych  1000 eksponatów. 

Celem zadania jest udostępnienie zasobów i działalności Muzeum w wersji online poprzez cykl filmów ukazujących artystów i kolekcjonerów związanych z Jasłem i regionem jasielskim oraz ich prace i zbiory. Dodatkowo przewidziana jest aktualizacja strony internetowej i założenie kanału filmowego Muzeum na Youtubie, gdzie prezentowane będą zarejestrowane relacje i materiały filmowe. Wszystkie działania pozwolą w większym stopniu zainteresować odbiorców ofertą Muzeum, a także historią i kulturą Jasła i regionu.

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Wkrótce ruszy przebudowa ulic 3-go Maja i Kołłątaja

Dzisiaj Miasto Jasło podpisało umowę i przekazało plac budowy pod „Przebudowę ulic 3-go Maja i Kołłątaja”. Wartość prac, które mają zakończyć się...

Warszawa przekazuje 2 mln zł dla Podkarpacia, w tym 200 tys. zł dla Miasta Jasła

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i samorządowcy z Podkarpacia podpisali porozumienia o pomocy. Warszawa w geście solidarności przekazuje wsparcie dla podkarpackich gmin,...

Adam Pawluś jakiego nie znamy

W trakcie swobodnej rozmowy z dziennikarką iTVPołudnie, w zaciszu swojego ogrodu, Starosta Adam Pawluś dzieli się ważnymi, ale też czasami trudnymi wspomnieniami...