wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Dlaczego niedziela?

Felieton autorstwa ks. Damiana Ziemby

Wyróżnione

Ks. Damian Ziemba
Ks. Damian Ziembahttps://zyjacewangelia.pl/
"Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa!" (2 Tm 2,3); "Trzymajcie się mocno Słowa Życia" (Flp 2,16)
- Reklama -

Kiedy myślę o niedzieli kojarzy mi się utopijna wizja: rodzina spędzająca razem czas, wychodząca na rowery latem, czy zimą na sanki, grająca wspólnie w domu w planszówki, jedząca niedzielny obiad, a po południu śmiejąca się także przed tv z komedii rodzinnej. Rodzina, która spędza czas wspólnie. Niedziela ma właśnie taki wymiar, jeden z wielu, ale wymiar rodzinny.

Byliśmy świadkami różnych dyskusji nt. wolnej niedzieli od handlu. Niektórzy myślą o rachunku ekonomicznym, religijnym czy społecznym. Chciałbym tu pokazać szerszą perspektywę. Nie tylko handel, ale wolną niedzielę od pracy, tej niekoniecznej. Niektórzy potrzebują dłużej pospać, inni potrzebują poleniuchować. Wolna niedziela od pracy nie ma sprzyjać w nas jednak rozleniwieniu, ale rozwijaniu czegoś innego, co jest równie ważne dla każdego z nas: troski o siebie i o swoją rodzinę. Każdy z nas potrzebuje bowiem odpoczynku. Wyobrażacie sobie chodzić cały czas 6 dni do pracy i pracować również w 7 dzień. Owszem, może być tym dniem wolnym inny dzień, np. sobota czy piątek. Dlaczego więc niedziela?

Myślę, że z dwóch powodów: tradycji i rodziny. Tradycja pokoleń poprzednich pokazywała, jak ważna była dla nich niedziela i jak ich integrowała. Niedziela była wolna dla wszystkich. A dziś, jak ma wyglądać wzmacnianie więzi rodzinnych, skoro mama ma wolne w niedzielę, tato w piątek, a dzieci chodzą na dodatkowe zajęcia w sobotę? Niedziela wydaje się więc być naturalnym dniem po to, aby nie komunikować się za pomocą karteczek przyklejanych na lodówce z notką: odgrzej obiad, albo zostaw coś na kolację czy kup chleb, albo odbierz dzieci. Zadaniem niedzieli jest skłonić rodzinę do tego, aby wspólnie spędzała czas, rozmawiając o tym co było w ciągu minionego tygodnia, wracając do niektórych kwestii z perspektywy czasu, oceniając je na nowo. Rodzina będzie mogła wtedy wzmacniać siebie, stawiać czoło ewentualnym zagrożeniom czy też świętować sukcesy.

Moim zdaniem prawo do wolnej niedzieli przysługuje wszystkim, każdej rodzinie. Bo każda mama jest tak samo ważna i wyjątkowa dla swojego dziecka. Każdy tato dla swoich dzieci jest niezastąpiony. Każde dziecko ma takie samo prawo do  bycia ze swoimi rodzicami. Wolna niedziela pomoże budować rodzinę każdemu.

Ks. Damian Ziemba 

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły