Chyba każdy pamięta o tej ważnej dacie, choć niewielu zdaje sobie sprawę z jej historii. Kobieta zawsze odgrywała ogromną rolę w kulturze narodów, będąc pierwiastkiem eterycznego piękna i subtelności.
Zdawali sobie z tego sprawę już starożytni Rzymianie, którzy początkiem marca obchodzili święto Matronalia. Było ono związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia[3], przez co bardzo przypominało ono współczesny Dzień Kobiet.
Smutne początki Międzynarodowego Dnia Kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Obchody miały upamiętniać nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego, do którego doszło zimą na przełomie 1909 i 1910 roku, przeciwko złym warunkom pracy. Pracownice zostały zamknięte w budynku, w którym wybuchł pożar i żywcem spłonęło 129 kobiet.
Winę za to zdarzenie ponosili właściciele, którzy zamknęli większości wyjść, żeby uniknąć dostania się na teren zakładu osób niepowołanych oraz kradzieży. W konsekwencji obydwaj właściciele stanęli przed sądem i zostali oskarżeni o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia.
Robotnice prawdopodobnie zainspirował strajk z 8 marca 1908 roku. Na ulice Nowego Jorku wyszło wtedy 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych domagających się praw politycznych i godnej płacy.
Już w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów[4].
Kobieta = życie
Nie może nas dziwić, że wszelkie działania na rzecz życia i pokoju wywodzą się ze środowiska kobiet.
W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne, natomiast w czwartek 8 marca 1917 kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój” rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze[4]. Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji.
Stało się tak, ale do 1965 roku był to normalny dzień pracy. 8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także w celu zaznaczenia dużego wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój.
Dzień Kobiet w Polsce
Święto zyskało popularność w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.
Kobieta w historii
Stereotypowo zadaniem Kobiety jest podtrzymywanie ogniska domowego i wychowywanie dzieci. Tym zajmowały się nasze prababcie i babcie. Obecnie kobiety wykonują te same obowiązki, jednocześnie konkurując z mężczyznami na rynku pracy. Trudno nie przyznam im racji, że ich zadanie jest o wiele trudniejsze. Coraz bardziej agresywne iż zaradne życiowo stają się często wiodącą siłą i liderkami w zespole.
Podziękujmy im za to, w tym wyjątkowym dniu, że pomimo natłoku obowiązków i wciąż nierównej walki z mężczyznami, zachowują swoje cechy, bez których świat nie miał by żadnej wartości…