wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Dąb w Brzyściu koło Jasła wpisano na listę pomników przyrody. Jesienią nie ma kto sprzątać po nim liści

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W miejscowości Brzyście, przy granicy z Jasłem, rośnie znacznych rozmiarów Dąb, który w latach 60-tych XX wieku został wpisany na listę pomników przyrody.

Drzewo zachwyca swoimi rozmiarami nie tylko właścicieli działki na której rośnie ale także turystów i spacerowiczów. Niestety, jak co roku w sezonie jesiennym, przysparza wielu problemów właścicielom działki, którzy z uwagi na podeszły swój wiek nie radzą sobie ze sprzątaniem liści.

Z tym problemem zwrócił się do nas syn właścicieli działki. Jego rodzice mieszkają w domu jednorodzinnym znajdującym się na tej samej działce, tuż koło Dębu.

Dąb w Brzyściach koło Jasła wpisano na listę pomników przyrody. Jesienią nie ma kto sprzątać po nim liści
Fot. Czytelnik

Jest to ogromna ilość spadających liści i żołędzi, które to trzeba uprzątnąć. Moi rodzice, osoby powyżej 70 lat, mają coraz mniej siły, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc w uprzątnięciu działki. Ja ich syn, mieszkam w innym mieście wraz ze swoja rodziną, ale za każdym razem gdy przyjeżdżamy to pomagamy ile możemy. – opisuje syn.

Kolejnym problemem są spadające konary, czasem wielkości zwykłego drzewa, które stwarzają niebezpieczeństwo dla mieszkańców i użytkowników gminnej drogi.

Dąb w Brzyściach koło Jasła wpisano na listę pomników przyrody. Jesienią nie ma kto sprzątać po nim liści
Fot. Czytelnik

Do tej pory tylko raz udało się zorganizować pomoc w formie prac interwencyjnych wykonywanych przez więźniów.

Proszę o wysyłanie na miejsce służb komunalnych, więźniów czy np. osoby muszące wykonać prace społeczne w ramach poniesionej kary. – apeluje nasz Czytelnik.

Kto powinien sprzątać liście i gałęzie po wpisanym na listę pomników przyrody Dębie?

- Reklama -

Podobne artykuły

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Lechowski
19 października, 2021 20:08

Według prawa w tym kraju wszelkie prace pielęgnacyjne wykonuje właściciel działki a prace konserwatorskie specjalistyczna firma i za usługę płaci też właściciel.

Robert
19 października, 2021 20:49
Odpowiedź na  Andrzej Lechowski

I tak być powinno

Marcin
20 października, 2021 15:44

„Objęcie drzew ochroną prawną w formie ustanowienia pomników przyrody oznacza, że nadzór nad ich utrzymaniem i pielęgnacją należy do kompetencji gminy i odbywa się na jej koszt, gdyż zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, które w szczególności obejmują sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej. Do zadań spoczywających na gminie należy zaliczyć między innymi oznakowanie drzew tabliczkami informacyjnymi, wskazującymi na status prawny drzew, przeprowadzanie prac pielęgnacyjnych i konserwatorskich oraz ekspertyz dendrologicznych. Wszelkie zabiegi związane… Czytaj więcej »

Andrzej Lechowski
20 października, 2021 18:43
Odpowiedź na  Marcin

Byłoby pięknie gdyby jeszcze właściciel działki na której stoi pomnik przyrody miał prawo do odszkodowania a w przypadku gdy to jest działka budowlana dostał działkę zastępczą.

Nik
20 października, 2021 23:57
Odpowiedź na  Marcin

W takim razie powinni się zgłosić do urzędu gminy. Nie każdy niestety to wie a zwłaszcza starsi ludzie. Nie można nikogo obciążać obowiązkiem sprzątania po drzewie zwłaszcza jeśli jest ono „dobrem wspólnym” jako pomnik przyrody.

- Reklama -

Ostatnie artykuły