wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czy nieodbieranie od obcych numerów to dobra strategia?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Ze względu na coraz popularniejsze oszustwa telefoniczne, wiele osób unika odbierania połączeń od obcych numerów. Takie działanie może zwiększyć poziom bezpieczeństwa, jednak na dłuższą metę bywa uciążliwe. Zobacz, jak sprawdzić, które numery są potencjalnie niebezpieczne!

Nachalne próby sprzedaży różnych towarów i usług, natarczywe boty oferujące fotowoltaikę, czy powtarzające się telefony z numerów pochodzących z bardzo egzotycznych krajów, sprawiają, że wiele osób reaguje nerwowo na połączenie z nieznanego telefonu. Jednak trzeba pamiętać, że ta droga komunikacji wykorzystywana jest także przez różne instytucje, czy uczciwie działające firmy. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, co to za numer. Czy da się sprawdzić, kto dzwoni?

Gdzie szukać opinii dotyczących numerów telefonów?

Aby sprawdzić, czy dany numer jest potencjalnie niebezpieczny, wystarczy wyszukać go przy pomocy serwisu. Można tam znaleźć ostatnio opiniowane numery telefonów, które aktualnie charakteryzują się wzmożoną aktywnością. Dzięki takim stronom można dowiedzieć się, kto wykonuje takie połączenie i jaki jest cel próby kontaktu.

Kto najczęściej dzwoni z nieznanego numeru?

Połączenia wykonywane w taki sposób często dotyczą np. różnych usług finansowych. Jest tak choćby w przypadku często wyszukiwanego ostatnio numeru 539098101, który według opinii użytkowników serwisu związany jest z proponowaniem pożyczek.

Telefony z takich numerów są też często związane z próbą sprzedaży różnych towarów i usług, np. ubezpieczeń, usług internetowo-telewizyjnych, czy chociażby słynnej fotowoltaiki. Takie połączenia, o ile bywają uciążliwe, to zwykle nie są jednak niebezpieczne.

Jednak nie wszystkie połączenia z nieznajomego numeru są szkodliwe lub uciążliwe. Niekiedy w taki sposób kontaktują się np. instytucje takie jak bank, szkoła czy lekarz. Nieznajomy numer może też należeć do kuriera czy dostawcy jedzenia. Unikanie odbierania takich połączeń może więc prowadzić do różnych negatywnych skutków.

Na co należy szczególnie uważać, odbierając połączenie z nieznanego numeru?

Warto też wiedzieć, jakie scenariusze oszustw są obecnie najczęściej wykorzystywane. Popularną próbą kradzieży jest np. podszywanie się pod pracownika banku. Osoba otrzymująca taki telefon dowiaduje się, że na jej konto ktoś próbował się włamać i aby uratować zgromadzone tam środki, należy przelać je na rachunek techniczny. Oczywiście ów rachunek tak naprawdę należy do oszusta.

Czasami próba ta jest bardziej zaawansowana technicznie i polega na zainstalowaniu na telefonie aplikacji, która udaje narzędzie bankowe. Poprzez taki program oszust ma możliwość podglądania operacji wykonywanych na telefonie, a także zdalnego przyjęcia kontroli nad urządzeniem.
Należy też uważać na wszystkie numery pochodzące z krajów, z których nie spodziewasz się żadnej próby kontaktu. W takich przypadkach odebranie telefonu lub próba oddzwonienia na nieodebrane połączenie może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły