wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Co należy zrobić w przypadku szkody parkingowej?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Szkoda parkingowa często dotyczy niewielkich rys na samochodzie, zdarzają się jednak większe uszkodzenia. W przypadku wystąpienia szkody można starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Co trzeba wiedzieć o szkodzie parkingowej?

Szkody parkingowe zdarzają się bardzo często. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zarysować cudze auto podczas zajmowania miejsca parkingowego. Nie trzeba pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni, ponieważ tego typu zdarzenia obejmuje ubezpieczenie OC. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca odjedzie z miejsca zdarzenia?

Czym jest szkoda parkingowa?

Szkoda parkingowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na parkingu, kiedy dochodzi do uderzenia lub zarysowania zaparkowanego pojazdu. Zwykle ma to miejsce, gdy auto wjeżdża na miejsce parkingowe lub z niego wyjeżdża i przypadkiem uderza w zaparkowany obok pojazd. Zdarza się też, że kierowca podczas wysiadania z auta uderzy drzwiami w drugie auto, powodując uszkodzenia. Sprawca powinien ustalić, do kogo należy uszkodzone auto, a następnie spisać oświadczenie. Koszty naprawy zostaną pokryte z obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Co powinien zrobić sprawca szkody parkingowej?

Choć wielu sprawców szkód parkingowych odjeżdża z miejsca zdarzenia, licząc, że uda im się uniknąć odpowiedzialności, nie jest to dobry pomysł. Sprawca ma obowiązek udzielić informacji na temat ubezpieczyciela, udostępnić swoje dane oraz dane polisy. Dopóki tego nie zrobi, nie powinien odjeżdżać z miejsca zdarzenia. Oświadczenie sprawcy szkody parkingowej powinno zawierać: 

  • datę, godzinę i miejsce zdarzenia,
  • dane sprawcy i poszkodowanego,
  • numery rejestracyjne, numery VIN i modele obu pojazdów, 
  • numer polisy sprawcy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, 
  • okoliczności zdarzenia, 
  • uszkodzenia pojazdów, 
  • dane ewentualnych świadków, 
  • podpisy sprawcy i poszkodowanego. 

Warto też pamiętać, że w dobie powszechnego monitoringu, bardzo prawdopodobne jest, że zdarzenie zostało nagrane przez kamerę, np. zamieszczoną przy supermarkecie. Również świadkowie mogli spisać numer rejestracyjny pojazdu. Próba uniknięcia odpowiedzialności może więc skończyć się większymi problemami. Za ucieczkę z miejsca zdarzenia grozi tzw. regres ubezpieczeniowy, co oznacza, że konieczne będzie zwrócenie ubezpieczycielowi pieniędzy, które zostały przyznane w ramach odszkodowania. Więcej o ubezpieczeniach na stronie porownywarki-ubezpieczen.pl.

Co zrobić, gdy sprawca szkody parkingowej odjechał z miejsca zdarzenia?

Często zdarza się, że sprawca po uszkodzeniu innego pojazdu odjeżdża z miejsca zdarzenia. Osoba poszkodowana po wyjściu z domu, czy ze sklepu, zauważa uszkodzone auto. W takiej sytuacji należy wezwać policję, może się bowiem okazać, że w okolicy znajduje się monitoring i udało się nagrać całe zdarzenie. Jeśli uszkodzenia nie są duże i nie zauważymy ich od razu, po prostu zgłośmy się na policję. Warto też poszukać świadków zdarzenia, np. wśród okolicznych mieszkańców lub w mediach społecznościowych. 

Jeśli uda się ustalić sprawcę, konieczne będzie zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Aby zgłosić szkodę parkingową z ubezpieczenia OC sprawcy, najlepiej skorzystać z formularza znajdującego się na stronie internetowej ubezpieczyciela. Jeśli natomiast sprawca nie zostanie ustalony, nie mamy co liczyć na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy poszkodowany doznał obrażeń ciała lub szkoda spowodowała śmierć, powstanie uszczerbku na zdrowiu, bądź problemy zdrowotne trwające co najmniej 14 dni. Zobacz także: https://www.aleranking.pl/artykuly/biura-rachunkowe/jak-wybrac-najlepsze-ubezpieczenie-oc-na-co-zwrocic-uwage-194427.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły