wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Akrobacje w powietrzu. Czym są aerial hoop, aerial silks i aerial joga?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Akrobacje w powietrzu kojarzą się z efektownymi i… wymagającymi pokazami. Okazuje się jednak, że zyskują coraz większe grono sympatyków. Co więcej, wcale nie trzeba być wysportowanym, by rozpocząć przygodę z taką dyscypliną. Czym są trzy najpopularniejsze rodzaje akrobacji w powietrzu?

Aerial, czyli co?

“Aerialem” określa się różnego rodzaju akrobacje w powietrzu. Są to ćwiczenia, które wykonuje się na sprzęcie podwieszonym do sufitu lub na specjalnych mobilnych konstrukcjach. Ze względu na bezpieczeństwo podczas takiego treningu niezbędny jest materac gimnastyczny. Każda aktywność aerial ma nieco inną, typową dla siebie specyfikę.

Aerial hoop

Aerial hoop to inaczej koło akrobatyczne zwane również obręczą lub kołem cyrkowym. Ćwiczenia z wykorzystaniem tego sprzętu zapewne kojarzą Ci się z pokazami cyrkowymi. Słusznie, bo też takie są początki popularyzacji aerial hoop.

Akrobacje wykonywane z użyciem koła mają wyjątkowy, bardzo pokazowy charakter. Obręcz służy jako rekwizyt, na którym można się zawieszać, huśtać, wspinać i przyjmować rozmaite, czasami wymyślne pozy. Ćwiczania na obręczy wymagają jednak dużo siły – aktywowane jest całe ciało, dzięki czemu pięknie wzmacniają się wszystkie mięśnie.

Aerial silks

Do treningu aerial silks niezbędna jest szarfa akrobatyczna. Służy jako rodzaj sprzętu, na którym wykonuje się poszczególne akrobacje. W przeciwieństwie do aerial hoop, gdzie rekwizyt jest stały (tzn. nie zmienia swojej formy), szarfa jest pod pełną kontrolą użytkownika. Jej długość, położenie czy skręt zależą od trenującego. 

Zazwyczaj celem treningu aerial silks jest połączenie wykonywanych figur tak, aby stworzyć pełną choreografię. Podobnie do ćwiczeń z wykorzystaniem koła, tak i tutaj zaangażowane jest całe ciało. Umiejętność pracy z szarfą wymaga więc dużej siły, pewności siebie i świadomości własnych ruchów. Efekty? Wymodelowane ciało, silne mięśnie, świetna koordynacja.

Aerial joga

Jak się można domyślić, aerial joga to rodzaj jogi. Zasadniczą różnicą między klasyczną formą tej aktywności a tą wykonywaną w powietrzu jest hamak do jogi. Podwieszony do sufitu służy jako sprzęt do ćwiczeń, które przypominają zwykłe asany. Ich modyfikacja polega na wykorzystaniu hamaka jako wsparcie lub rekwizyt np. do pogłębienia pozycji.

Aerial joga może mieć różne cele. Wiele osób wybiera taką formę aktywności ze względu na chęć urozmaicenia klasycznej jogi. Inni doceniają ją za możliwość pogłębionej pracy z ciałem. Wielu udaje się na aerial jogę, by porządnie rozciągnąć mięśnie po innych treningach np. siłowych.

Jak się przygotować do treningu aerial?

Niezależnie od tego, jaką dyscypliną wybierzesz, odpowiednio się przygotuj. Zadbaj o właściwy, profesjonalny sprzęt i unikaj zakupów w niesprawdzonych sklepach. Postaraj się też wybrać wygodny strój. Podczas większości zajęć aerial świetnie sprawdzą się spodenki pole dance, stanik lub top sportowy oraz sportowa koszulka.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły