wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

80. urodziny profesora Karola Myśliwca – zaproszenie dla mieszkańców Jasła

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Profesor Karol Myśliwiec, wybitny archeolog i egiptolog, obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny. Choć poza rodzinnym Jasłem spędził wiele długich lat, to wciąż zajmuje ono ważne miejsce w jego sercu. Nic więc dziwnego, że swój jubileusz postanowił zorganizować właśnie w swoim ukochanym mieście. Uroczyste spotkanie z Jubilatem odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (30 października) w Generatorze Nauki GEN w Jaśle. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy mieszkańców Jasła. Liczba miejsc jest jednak ograniczona.   

Karol Myśliwiec przyszedł na świat w podjasielskich Gądkach (dzisiaj jedno z jasielskich osiedli). W Jaśle ukończył Szkołę Podstawową nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego.

Przez wiele lat prowadził z powodzeniem prace wykopaliskowe w Egipcie, uczestniczył w badaniach w Syrii, Sudanie i na Cyprze. Jest autorem publikacji, artykułów naukowych i książek. Wykładał archeologię Egiptu na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk (kierownikiem Zakładu Egiptologii w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), Austriackiej Akademii Nauk i Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Był przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Egiptologów. Wygłosił wiele wykładów w placówkach naukowych w blisko trzydziestu krajach świata.

Nigdy nie ukrywał wielkiego przywiązania do swojej małej ojczyzny. Wciąż przybywa do rodzinnego miasta, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Bardzo ceni sobie wykłady w jasielskich szkołach i kontakty z dziećmi oraz młodzieżą. Profesor wielokrotnie był gościem spotkań połączonych z wykładami, prelekcjami i wystawami w środowisku jasielskim, m.in. w Jasielskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Regionalnym, w jasielskich szkołach, podczas uroczystości jubileuszowych I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, którego zasłużonym członkiem jest od wielu lat. W 1993 r. Rada Miejska Jasła nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, a w 2015 r. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przyznało Profesorowi tytuł „Honorowego Członka Stowarzyszenia”. To w Jaśle z inicjatywy uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1 profesor został uhonorowany „Orderem Uśmiechu”.

Doceniając przywiązanie profesora do ziemi jasielskiej 30 października 2023 r. o godzinie 17.00 w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN odbędzie się uroczyste spotkanie z Jubilatem. Głównym punktem programu poniedziałkowego wydarzenia, będzie rozmowa z profesorem o jego wspomnieniach z dzieciństwa i lat szkolnych, jego pasjach muzycznych i artystycznych. Poprowadzi ją Wiesław Hap, historyk i regionalista.

W spotkaniu będą mogli wziąć udział mieszkańcy Jasła, których zachęcamy do rezerwacji bezpłatnych wejściówek na spotkanie z okazji 80. rocznicy urodzin profesora Karola Myśliwca. Liczba miejsc jest ograniczona.

Rezerwacji można dokonać dzwoniąc pod numer telefonu: 13 448 25 00.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Jasło, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły