wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

105 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład dla powiatu jasielskiego?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji i zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Powiat Jasielski zdecydował się aplikować o środki na realizację trzech inwestycji.

Zmiana przebiegu drogi powiatowej Nr 1313R Jasło – ul. Mickiewicza

Pierwszą inwestycją, na którą powiat jasielski zamierza zagospodarować środki z Rządowego Funduszu Polski Ład jest „Zmiana przebiegu drogi powiatowej Nr 1313R Jasło – ul. Mickiewicza w km od 1+209 do drogi wojewódzkiej Nr 992”. Projektowany odcinek, o długości 1,68 km i parametrach technicznych drogi klasy G, połączy drogę wojewódzką 992 i węzeł nowoprojektowanej drogi krajowej 73 na osiedlu Kaczorowy w Jaśle. Będzie on stanowił alternatywny przebieg drogi powiatowej 1313R Jasło – ul. Mickiewicza. W jego ciągu znajdzie się most na rzece Wisłoce oraz wiadukt drogowy na ul. Kazimierza Wielkiego.

Projektowany łącznik odseparuje ruch miejski od tranzytowego z DW 992 z przejścia granicznego w Barwinku.

Koszt inwestycji to 70 mln zł (przy dofinansowaniu w wysokości 95%).

Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego

Projekt zakłada poprawę efektywności energetycznej 14 budynków: Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych, Zespołu Szkół Technicznych, Centrum Kształcenia Zawodowego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, II Liceum Ogólnokształcącego,  Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle, Domu Dziecka i Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Domu Pomocy Społecznej w Foluszu oraz Zespołu Szkół w Trzcinicy. Prace polegać będą m.in. na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, dociepleniu ścian, stropów i fundamentów, zmianie pokrycia dachów wraz z ociepleniem stropów.

Wartość szacunkowa zadania wynosi 30 mln zł  – wysokość dofinansowania do 90%.

Regionalne Centrum Kultury Trzcinica Park

Ostatnią inwestycją, na którą powiat chce pozyskać środki w ramach Polskiego Ładu jest stworzenie atrakcyjnej dla całego powiatu jasielskiego instytucji kulturalnej w oparciu o cenne walory krajobrazowe dawnego folwarku szlacheckiego z pozostałością parku i zabudowań.

W ramach projektu przewiduje się m.in. pielęgnację istniejącego drzewostanu parkowego, remont konserwatorski pałacyku dworskiego z nową funkcją, budowę sceny koncertowej z widownią wkomponowaną w istniejącą skarpę, zagospodarowanie stawów, wprowadzenie małej architektury (pergole, altany, itp).

Szacunkowa wartość realizacji inwestycji to 5 mln zł, przy czym dofinansowanie będzie wynosić do 90%.

Czym jest Rządowy Fundusz Polski Ład?

Ideą Rządowego Funduszu Polski Ład jest zwiększenie skali inwestycji publicznych dzięki bezzwrotnym dofinansowaniom udzielanym jednostkom samorządu terytorialnego.  Wysokość dofinansowania zależy od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce mogą ubiegać się o wsparcie uzależnione od obszaru priorytetowego inwestycji:

  • priorytet 1: 95 proc. wartości inwestycji (minimum 5 proc. udziału własnego)
  • priorytet 2: 90 proc. wartości inwestycji (minimum 10 proc. udziału własnego)
  • priorytet 3: 85 proc. wartości inwestycji (minimum 15 proc. udziału własnego)
  • priorytet 4: 80 proc. wartości inwestycji (minimum 20 proc. udziału własnego)

Szczegółowa lista obszarów priorytetowych znajduje się stronie internetowej www.bgk.pl/polski-lad/ w zakładce „Przeznaczenie środków”.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły