wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zawsze trudny problem – usuwanie drzew
Z

w

/

/

Wycinanie drzew zawsze było i będzie trudnym problemem. Z jednej strony mieszkańcy proszą o usuwanie zacieniających ich mieszkania drzew, kierowcy domagają się więcej miejsc parkingowych, a rowerzyści ścieżek, po których mogliby bezpiecznie poruszać się po centrum miasta. Z drugiej mamy świadomość tego, że to właśnie drzewa i krzewy stanowią zielone płuca naszego miasta i dają odetchnąć świeżym powietrzem. 

Stąd też Urząd Miasta w Jaśle zawsze z wielką starannością analizuje przypadki, w których konieczne jest usuniecie drzew na terenie miasta i chociaż jest to niezwykle trudne zagadnienie dla nas wszystkich, to jednak czasami konieczne są wycinki.

Pomimo tego, że co roku usuwane są drzewa w mieście, to zawsze w ramach rekompensaty przyrodniczej pojawiają się nowe. I tak w ubiegłym roku, kiedy ze względu m.in. na zły stan biologiczny i bezpieczeństwo, usunięto 49 drzew, to Miasto posadziło 131 drzew, a dodatkowo rozdało mieszkańcom Jasła do posadzenia na prywatnych posesjach kolejnych 300 sztuk.

Miasto żyje swoim życiem, rozwija się i zmienia. Tak jest i teraz kiedy ruszają inwestycje związane z budową ścieżki rowerowej od MOSiR-u do Ogródka Jordanowskiego, a także realizacją projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”. Inwestycje te wymuszają usuniecie drzew na ul. Jagiełły, Słowackiego, Czackiego. Stąd też już wcześniej zaplanowano kilkadziesiąt nowych nasadzeń, które pojawią się jesienią na terenie całego naszego miasta, z naciskiem by uzupełnianie zieleni odbywało się w ścisłym centrum miasta.

Gatunki drzew, które pojawią się w naszym mieście będą sadzone zgodnie z rodzimym drzewostanem. W pierwszej fazie zaplanowano nasadzenie szpaleru drzew (znacznej wielkości) wzdłuż ul. Słowackiego. W drugim etapie nowe drzewa i krzewy pojawią się na ul. Floriańskiej, a także w Ogródku Jordanowskim.

By racjonalnie i planowo gospodarować zielenią miejską Miasto Jasło przystąpiło do prac związanych ze sporządzeniem kompleksowej inwentaryzacji zasobów zieleni miejskiej. Pozwoli to na określenie miejsc, w których konieczne jest odmłodzenie istniejącego drzewostanu. Poprawi to nie tylko estetykę i bezpieczeństwo, ale również korzystnie wpłynie na jakość powietrza.

Bardzo cieszymy się, że nasi mieszkańcy również dostrzegają ogromną wartość jaką dla każdego człowieka stanowią drzewa. Jest to bezsprzecznie wyraz naszej dojrzałości i świadomości tego, że miasto jest naszym drugim domem. Stąd też zachęcamy jaślan do aktywności i do wskazywania miejsc, w których ich zdaniem powinny pojawić się nasadzenia. Miejsca te będą weryfikowane pod kątem własności gruntu, jak również możliwości technicznej zasadzenia (instalacje podziemne). Informacje można przekazywać do Wydziału Gospodarki Komunalnej: mailowo wgo@um.jaslo.pl, lub osobiście ul. Sokoła 8 (koło kina „Syrena”).

Mamy nadzieję, że dbanie o zieleń miejską w mieście będzie naszym wspólnym celem.  

O Autorze

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
19 lipca, 2019 11:23

Te parę metrów ścieżek rowerowych nie jest warte wycinania drzew! Poruszanie się rowerem po betonowej pustyni nie zachęca i nie jest niczym przyjemnym.

Ronin
19 lipca, 2019 16:18

Może by tak rada wycięła się przy kostkach bo głowy im są nie potrzebne bo korzystać z nich nie potrafią więc taczki i papa

Powiązane wpisy